Ile można mieć cesarskich cięć?

Ile można mieć cesarskich cięć?

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny kończący ciążę, który uratował niejedno życie - często zarówno dzidziusia jak i jego mamy. Polega na tym, że lekarz ginekolog, po znieczuleniu pacjentki przez anestezjologa, rozcina powłoki brzuszne oraz macicę i wyjmuje dziecko tą drogą.

Mamy, które urodziły swoje dziecko poprzez cesarkę, często zastanawiają się, ile takich zabiegów można mieć, aby nie było to zbyt ryzykowne ani dla ich zdrowia, ani dla nienarodzonego maluszka.

Ile razy można mieć cesarskie cięcie?

Dwoje, a nawet troje, dzieci urodzonych w ten sposób to nic niezwykłego, jednak z każdą kolejną cesarką ryzyko poważnych powikłań rośnie. Choć można spotkać kobiety, które rodziły w ten sposób więcej razy, to jednak ze względu na duże ryzyko lekarze odradzają kolejne ciąże. Wiele zależy jednak od stanu zdrowia kobiety, tego czy utworzyły się zrosty, grubości blizn i wyglądu macicy. Dlatego koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem, zanim podejmiesz decyzję o kolejnej ciąży po porodzie cesarskim. Lekarze zwykle odradzają zachodzenie w czwartą lub kolejną ciążę, jeśli poprzednie kończyły się cesarką. 

Cesarskie cięcie - wskazanie medyczne

Cesarskie cięcie powinno się wykonywać ze wskazań lekarskich. Należą do nich:

 • nieprawidłowe ułożenie płodu lub główki (lekarz prowadzący poród ocenia, że dalszy postęp porodu może pogorszyć sytuację lub utrudnić późniejsze przeprowadzenie zabiegu),
 • poród przedwczesny zwykle poród siłami natury jest bardziej ryzykowny dla wcześniaka,
 • zaburzenie pracy serca dziecka,
 • wypadnięcie pępowiny,
 • krwotok wewnętrzny,
 • przedwczesne odklejenie łożyska,
 • niewydolność krążenia i choroby/wady serca u matki,
 • niewydolność układu oddechowego rodzącej,
 • retinopatia i ryzyko odwarstwienia siatkówki,
 • zmiany w kręgosłupie lub miednicy,
 • ciąża mnoga (tu dużo zależy od stanu i ułożenia dzieci).

reklama

Kolejny poród po cesarskim cięciu - czy masz wybór?

Czy można rodzić siłami natury, jeśli wcześniejszy poród odbył się przez cesarskie cięcie? To pytanie zadają sobie mamy, które wylądowały wcześniej na sali operacyjnej. Lekarze nie wykluczają naturalnego porodu, ale wszystko zależy od tego, dlaczego za pierwszym razem kobieta została zakwalifikowana do zabiegu. Jeśli przyczyną była wada wzroku, serca czy kręgosłupa, to raczej nie zniknie ona z czasem, więc główne zalecenie i przyczyna podjęcia takiej decyzji pozostaje taka sama.

Natomiast, jeśli za pierwszym razem decyzję o cesarce podjęto pod wpływem tego jak rozwijała się akcja porodowa, to kobieta może spróbować rodzić naturalnie, jednak pod warunkiem, że zespół przyjmujący dziecko będzie gotowy do szybkiej zmiany planów i przeprowadzenia zabiegu. Także po dwóch cesarkach można próbować rodzić naturalnie, lekarz musi jednak ocenić stan blizny, uważnie monitorowane musi być również dziecko.

Ryzyko i powikłania po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to, wbrew pozorom, poważny zabieg, a ryzyko powikłań jest dość duże. Począwszy od tych rzadkich, ale śmiertelnych (krwotok, udar mózgu w wyniku zatoru tętnicy) po znacznie częściej występujące i choć nie tak niebezpieczne dla zdrowia, to bardzo uciążliwe: infekcje dróg moczowych, intensywny i długo trwający ból, gorsze funkcjonowanie po porodzie – trudności w karmieniu dziecka i opiekowaniu się nim.

Cesarka to także ryzyko dla dziecka: operujący lekarz może je zranić, częściej zdarzają się problemy z oddychaniem, istnieje też większe prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na astmę. Macica po cesarskim cięciu ma już nieco inne własności – jest na niej blizna. Jest mniej rozciągliwa, często wokół niej tworzą się zrosty.

Po cesarce większe jest ryzyko niepłodności, a nawet negacji sensu rodzenia kolejnego dziecka. Jeśli uda się zajść w ciążę, to blizna może być odpowiedzialna za szereg problemów z łożyskiem: częściej jest ono przodujące, przyrośnięte, odkleja się przedwcześnie. Blizna może się rozejść, niepokojące jest też wyższe ryzyko pęknięcia macicy. Także kondycja dziecka, które rozwija się w takich warunkach może być gorsza.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: