Poród naturalny

Poród naturalny

Jeżeli chcesz urodzić dziecko w sposób naturalny, warto zastanowić się, co to słowo oznacza? "Naturalny" w kontekście porodu oznacza aktywny lub ekologiczny, przebiegający bez zbędnej ingerencji farmakologii i nieuzasadnionych czynności medycznych.

Zaufać sobie

Poród jest wyjątkowym wydarzeniem dla Ciebie, a także dla Twojego rodzącego się dziecka, zarówno pod względem fizjologii, jak i przeżyć emocjonalnych. Dobrze, abyś miała świadomość, że to Ty jesteś autorką porodu, w którym właśnie uczestniczysz. Musisz mieć pewność, że potrafisz urodzić swoje dziecko! Warto więc na czas porodu pozbyć się lęku i niepewności, myśląc o porodzie jako najważniejszym zadaniu w tym momencie. Aby to osiągnąć, ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego wydarzenia.

Jak przygotujesz się do porodu naturalnego?

Wybierz miejsce

Dla dobrego porodu ogromne znaczenie ma miejsce narodzenia dziecka. Powinno być ono dla Ciebie bezpieczne i przyjazne. Masz do wyboru różne możliwości - poród w szpitalu, w prywatnej klinice położniczej lub poród w domu. Jeżeli zdecydujesz się na poród w szpitalu, wybierz taki, w którym respektowane są zasady porodu naturalnego.

reklama

Zadbaj o samopoczucie

Nie zapominaj o swoich emocjach. Zadbaj o to, by akcja porodowa nie była narażona na zbędne interwencje medyczne, a towarzystwo osób uczestniczących w porodzie było dla Ciebie miłym doświadczeniem. Dla dobrego samopoczucia ważna jest Twoja umiejętność rozpoznawania sygnałów wydawanych przez własne ciało, umiejętność relaksacji a także stosowanie takiego sposobu oddychania, które przyniesie ulgę.

Istotną sprawą jest również możliwość swobodnego poruszania się podczas pierwszego okresu porodu i przyjmowanie pozycji niosących ulgę podczas skurczu. Zanim nastąpią u Ciebie oznaki zmęczenia i załamania, warto skorzystać z możliwości wejścia do wody. Dzięki temu Twoje mięśnie się rozluźnią, odczucie bólu zmniejszy się, a szyjka macicy szybciej osiągnie stan całkowitego rozwarcia.

Jeżeli Twoja współpraca z siłami natury będzie owocna, Twoje dziecko wydostanie się z macicy w sposób możliwie łagodny, a w Tobie pozostanie świadomość dobrze wykonanego zadania.

Miej wsparcie bliskich

Warto zapewnić sobie rodzinny charakter wydarzeń porodowych. Najlepiej, gdyby narodziny Twojego dziecka odbyły się w towarzystwie bliskiej osoby, dającej Ci wsparcie w tych trudnych momentach. Warto także zadbać o wystrój otoczenia, co może zapewnić specjalnie przygotowany pokój do porodu.

Dopełnieniem naturalnej atmosfery porodu jest dyskrecja i cisza podczas narodzin dziecka, kontakt maluszka z Twoim ciałem bezpośrednio po urodzeniu, a także możliwość przecięcia pępowiny przez osobę towarzyszącą Ci podczas porodu.

Jak wyglądają kolejne fazy porodu naturalnego?

reklama

Przygotowania do porodu naturalnego

Szyjka macicy zaczyna mięknąć, skracać się, a może zacząć się otwierać. Na tym etapie skurcze mogą być odczuwalne jako pobolewanie lub ucisk w podbrzuszu i plecach w okolicy krzyżowej. Skurcze w tej fazie są zwykle nieregularne. Pojawiają się i zanikają. Czasami są łagodne, innym razem bolesne. Ta faza może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Faza utajona

Szyjka macicy nadal się rozszerza i otwiera do 3 lub 4 centymetrów. To najdłuższy etap - zajmuje około 2/3 porodu, czyli najczęściej od 6 do 18 godzin. W ciągu kilku godzin skurcze stają się dłuższe, silniejsze i bardziej regularne. W którymś momencie zaczną występować co 5 minut i trwać pomiędzy 25 a 45 sekund. Mogą się w tym czasie pojawić różowawe upławy. Czasem występuje zgaga i biegunka. 



Co może ci pomóc we wczesnej fazie porodu naturalnego?

Spróbuj wsłuchać się w organizm i podążać za jego potrzebami. Być może ulgę sprawi ci spacer, siedzenie na piłce, relaksująca kąpiel, chodzenie lub znalezienie dogodnej pozycji, co wcale nie musi być łatwe. Możesz partnera poprosić o delikatny masaż. Najważniejsze, żebyś starała się być aktywna, bo to skraca czas porodu. Ulgę w bólu mogą przynieść ćwiczenia oddechowe.

Wiele kobiet uważa, że w tej fazie porodu najlepiej czas spędzić w domu. Oczywiście, jeśli skurcze robą się regularne, a odstępy między nimi wynoszą 5 minut-  zabieraj torbę i ruszcie do szpitala.

reklama

Faza aktywna porodu naturalnego - etap rozwierania

Skurcze stają się dłuższe i silniejsze, aż w końcu pojawiają się co 3 minuty i trwają około minuty lub dłużej. Podczas tej fazy, która średnio trwa od 2 do 6 godzin, szyjka macicy zostaje zgładzona i rozszerza do około 8 centymetrów.

W tym czasie staraj się wsłuchiwać w twoje ciało. Spróbuj zmieniać pozycję i znaleźć rytm, który chociaż trochę ukoi ból. Jeśli uda ci się pamiętać o prawidłowym oddychaniu, masz szansę, że będzie łatwiej. Wszyscy obecni powinni skupić swoją uwagę na tobie. Jeśli potrzebujesz kojącej muzyki lub delikatnego głaskania - poproś o to.  Jeśli zgubisz rytm oddychania zacznij wdychać powietrze przez nos i wydychaj je przez usta starając się wydłużyć wydech.

Faza narodzin

Rozpoczyna się poród naturlny i pojawiają się skurcze parte. Są one zwykle silne i trudno nad nimi zapanować. Ta faza trwa od 30 minut do 2 godzin. Jeśli odpowiednio nabierzesz powietrze, wstrzymasz oddech i w chwili, kiedy dostaniesz sygnał od położnej lub lekarza zaczniesz przeć- to ułatwisz dziecku przesuwanie się w kanale rodnym. 

Podczas parcia mogą się pojawić drżenia nóg, silne parcie na odbyt, na przemienne uczucie gorąca i zimna, zatrzymywanie oddechu, poczucie dezorientacji. Staraj się pamiętać o odpowiednim oddychaniu. Każdy skurcz zaczynaj wydechem. Jeśli to zbyt trudne, to oddychaj płytko i szybko, ale na końcu każdego skurczu zrób długi odprężający oddech.

Często wystarczy kilka skurczów, ale to etap, gdzie wiele kobiet ma ochotę zrezygnować i się poddać.  W takim momencie pomyśl, że jeszcze chwilka i za chwilę będziecie już razem. 

Być może położna zaproponuje ci dotknięcie główki dziecka. To przyszłej mamie często dodaje siły. Po kolejnych skurczach partych pojawi się główka, a zaraz później reszta ciała dziecka. Kiedy maluszek zostanie położony przy twojej piersi ciebie czeka jeszcze kolejna faza porodu.

Faza wydalenia łożyska

Będziesz czuła skurcze wynikające z obkurczania się macicy. W tym czasie również oddziela się łożysko i zostaje wydalone przez organizm. Położna sprawdzi, czy wydalone łożysko jest kompletne.  Poczujesz ulgę albo mogą ci towarzyszyć też dreszcze.

Jeśli miałaś nacięte krocze lub pękło podczas porodu czeka cię jeszcze zszywanie. Przez najbliższa godzinę będziesz pod ścisłym nadzorem poporodowym, podczas którego lekarze i położne będą sprawdzać stan twój i dziecka. A przed wami zaczyna się wspaniała podróż. Pamiętaj, że karmienie piersią przyspiesza obkurczanie się macicy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: