Co zrobić, jeśli odeszły ci wody płodowe, a nie masz skurczów

Co zrobić, jeśli odeszły wody płodowe, a nie masz skurczów

Co zrobić, jeśli odeszły ci wody płodowe, a nie masz skurczów

Wody płodowe najczęściej odchodzą podczas drugiej fazy porodu. Bywa też, że są pierwszą oznaka rozpoczęcia akcji porodowej. Jeśli towarzyszą temu skurcze, sytuacja jest jasna. Co jednak robić, gdy wody płodowe odeszły, ale skurczów nie ma?

Czym są wody płodowe

Wody płodowe to wodnisty płyn, który otacza płód, tworząc przyjazne mu środowisko. Dzięki niemu dziecko może swobodnie poruszać się w macicy. Wody płodowe amortyzują, zapewniają swobodę ruchów, chronią dziecko wahaniami temperatury.

reklama

Odejście wód płodowych bez oznak porodu

Wody płodowe najczęściej odchodzą podczas drugiej fazy porodu. Bywa też, że są one  pierwszą oznaka tego, że rozpoczęła się akcja porodowa. Może się jednak zdarzyć, że wody odchodzą dużo wcześniej. Często za ten stan odpowiada infekcja bakteryjna lub wada budowy worka płodowego, macicy lub szyjki macicy.

U niektórych kobiet wody płodowe odchodzą natychmiastowo, chlustająco - w dużej ilości; u innych - zaledwie się sączą. O ile pierwszej sytuacji nie sposób przegapić, o tyle druga nie jest już tak czytelna (czasem kobiety mylą wody płodowe z moczem bądź wydzieliną z pochwy). Bywa tak, że worek owodniowy pęka, ale czop śluzowy nadal jest w szyjce macicy i wody zaczynają się sączyć, a nie wypływać. Niestety możesz je  pomylić z nietrzymaniem moczu, zwiekszoną wydzieliną czy upławami. Dlatego jeśli masz wrażenie, że zwiększyła się ilość wydzieliny pojedź na IP do szpitala zrobić badanie lub zaopatrz się w specjalne wkładki lup kup test do wykrywania wycieku wód płodowych.

Co robić, jeśli odeszły wody płodowe, a nie ma skurczów?

Gdy odejdą wody płodowe, zgłoś się w ciągu 2 h. do szpitala - niezależnie od tego, czy pojawiły się skurcze, czy nie. Jeżeli wody mają zielonkawa barwę - jedź natychmiast.

Jeśli wody płodowe sączą się bądź odeszły w okolicach terminu porodu, prawdopodobnie mniej więcej w ciągu doby narodzi się twoje dziecko. Jeśli zaś dzieje się to w mniej zaawansowanej ciąży, niezbędna jest hospitalizacja i wsparcie lekarza.

Po pęknięciu błony istnieje ryzyko infekcji, więc użyj podkładki, a nie tamponu. Unikaj stosunków seksualnych. Nie powinnaś kąpać się w wannie, ale możesz bezpiecznie brać prysznic.

Po pęknięciu worka owodniowego skurcze zwykle następują w ciągu 12 do 24 godzin. Jednak u niektórych kobiet odejście wód płodowych następuje zanim ich ciała są gotowe do rozpoczęcia porodu. W takiej sytuacji poród będzie wywoływany. Jeśli to nastąpi przed upływem 37 tygodniem i wody będą się jedynie sączyć lekarz może spróbować powstrzymać poród, ale w większości przypadków dziecko urodzi się przedwcześnie.

Jeśli twoje wody zaczną odchodzić, pamiętaj, aby zachować spokój. To dopiero początek procesu, który może trwać dłuższy czas zanim zaczną się skurcze. Nie ulegaj pokusie wchodzenia po schodach lub podskakiwania na piłce, żeby rozpocząć poród. Twoje skurcze zaczną się, kiedy nadejdzie odpowiedni czas.

W Rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego czytamy:

(Odejście wód) w przypadku braku samoistnego zapoczątkowania porodu jest wskazaniem do podjęcia próby wywołania czynności skurczowej macicy. Indukcja porodu znamiennie zmniejsza ryzyko zapalenia błon płodowych i gorączki w połogu, choć brak jest dowodów, że przyjęcie postawy wyczekującej w wyraźny sposób wpływa na ryzyko zakażenia u noworodka. Indukcja porodu  może być podjęta po 6-12 godzinach zwłoki (oczekiwanie na samoistną czynność skurczową).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: