Upławy

Niepokoją cię upławy? Jeśli nie są żółte, zielonkawe, brunatne lub podbarwione krwią, nie mają nieprzyjemnego zapachu bądź niepokojącej konsystencji, a przeraża cię jedynie ich ilość, uspokój się – zwiększona produkcja śluzu w ciąży to zjawisko jak najbardziej normalne, a co więcej – pożądane (wydzielina chroni płód przed infekcjami, wywołanymi przez drobnoustroje).

Jeśli jednak śluz ma podejrzaną barwę, zapach i konsystencję, wskazuje to na infekcję – jak najszybciej powiedz o tym swojemu lekarzowi.

Jak sobie pomóc?

·    Kontroluj stopień czystości pochwy, wykonując cytologię.
·    Jeśli cię coś zaniepokoi, swą wydzielinę pochwową możesz zbadać sama, posługując się testem zakupionym w aptece. W ten sposób wykryjesz zarówno infekcje bakteryjne, grzybicze, jak i wyciek płynu owodniowego.
·    Jeżeli obfita (ale prawidłowa) wydzielina z pochwy jest przyczyną świądu lub pieczenia, stosuj nasiadówki z naparu rumianku i nagietka oraz irygacje. To powinno przynieść ci ulgę.
·    Szczególnie dbaj o higienę okolic intymnych. Nie używaj pachnących mydeł, zastąp je preparatami zawierającymi kwas mlekowy: płynem do higieny intymnej czy chusteczkami. To pomoże ci uniknąć podrażnień i zachować prawidłową florę bakteryjną.
·    Nie używaj tamponów. Stosuj podpaski lub wkładki higieniczne.
·    Unikaj obcisłej bielizny, noś przewiewne, bawełniane (co nie znaczy, że nieładne) majteczki.
·    Wprowadź dietę ubogą w cukry, które są doskonała pożywką dla bakterii i grzybów. Jedz jogurty i inne produkty mleczne, zawierające żywe kultury bakterii.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży