Czy bezpiecznie jest używać kuchenki mikrofalowej w ciąży?

Czy bezpiecznie jest używać kuchenki mikrofalowej w ciąży?

Choć kuchenki mikrofalowe są bardzo popularne, wciąż wokół nich wiele kontrowersji. Wprawdzie nie udowodniono ich szkodliwego działania, ale i tak można usłyszeć, że mikrofalówka to samo zło, zwłaszcza dla przyszłych mam. Jak zatem jest: czy bezpiecznie jest używać kuchenki mikrofalowej w ciąży?

Zasada działania mikrofalówki

W mikrofalówce wykorzystywane jest działanie promieni elektromagnetycznych. Proces gotowania polega na generowaniu ciepła od wewnątrz: molekuły wody wprowadzone są w drgania. Danie bądź produkt podgrzewane są od środka.

Zalety mikrofalówki

Korzystanie z mikrofalówki to wygoda i ekspresowy czas przygotowania czy podgrzania potrawy, rozmrożenia produktów czy sterylizacji (np. smoczków czy butelek).    

Podczas korzystania z mikrofalówki w pożywieniu zostaje więcej witamin (mikrofale są zbyt słabe, by je uszkodzić), można przygotować potrawy bez tłuszczu. Jeśli więc mowa o szkodliwości jedzenia w kontekście mikrofalówki, to raczej chodzi o gotowe dania, żywność wysoko przetworzoną.

Mikrofalówka świetnie nadaje się do wyjaławiania butelek i smoczków (mikrofale usuwają 99% chorobotwórczych mikroorganizmów).

reklama

Czy kuchenki mikrofalowe są bezpieczne?

Kuchenki mikrofalowe są bezpieczne, jeśli mikrofale nie oddziałują bezpośrednio na użytkownika, tj. nie wydostają się na zewnątrz. Chroni nas przed tym metalowa komora urządzenia i siatka w drzwiczkach – odbijają fale do wewnątrz kuchenki. Tym samym jeśli mikrofalówka nie jest uszkodzona, a jej drzwiczki nie są nieszczelne, nie emituje niebezpiecznych ilości mikrofal.Jest bezpieczna.

Choć nowoczesne mikrofalówki są tak skonstruowane, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, to i tak kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność. Dlaczego? Z prostej przyczyny - mikrofal nie widać, a nie zawsze mamy pewność, że mikrofalówka jest absolutnie szczelna.

Jak bezpiecznie korzystać z mikrofalówki?

Ważne, by mikrofalówka była szczelna – jej drzwiczki muszą się domykać, a uszczelki być w idealnym stanie. Specjaliści zalecają, by co jakiś czas kontrolować szczelność drzwiczek w kuchence.

Nie opieraj się o kuchenkę mikrofalową, nie stój w pobliżu, jeśli nie musisz.

Pamiętaj, ze bezpośrednie oddziaływanie mikrofali na człowieka jest szkodliwe. Gdy drzwiczki kuchenki są nieszczelne, osoby przebywające w jej pobliżu narażone są na niebezpieczeństwo. W efekcie mogą pojawić się senność, kłopoty z koncentracją i pamięcią, częste bóle głowy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: