Zasady karmienia butelką. Co warto wiedzieć?

Przeczytaj, na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć o karmieniu maluszka butelką.

Zasady karmienia butelką. Co warto wiedzieć?

Jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki ze smoczkiem, musisz pamiętać, by przestrzegać kilku zasad. Bardzo ważny jest zarówno wybór odpowiedniego mleka, jak i sposób przygotowania pokarmu czy bezpieczeństwo podawania posiłku. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć o karmieniu maluszka butelką.

Zasady karmienia butelką: wybór mleka modyfikowanego

Bazą mleka modyfikowanego dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci jest najczęściej mleko krowie. Oczywiście niezbędna jest jego modyfikacja i dostosowanie go tym samym do wieku i potrzeb dziecka. Dzięki zabiegom mleko krowie swoim składem powinno być jak najbardziej zbliżone do mleka matki. W procesie produkcji mleka modyfikowanego zmianie ulega ilość białka, sodu, skład jakościowy tłuszczów, regulowane są także poziomy wapnia i fosforu, dodawane witaminy i cenne składniki mineralne.

Typ mieszanki, jaką ma być karmione dziecko, rodzice powinni wybrać po w konsultacji z pediatrą. Na rynku dostępne są różne rodzaje mleka, w tym mieszanki dla alergików, wcześniaków, dzieci ulewających czy mających kłopoty z brzuszkiem. Lekarz powinien pomóc wybrać takie, które będzie najlepsze dla dziecka. Ponieważ dzieci w różny sposób reagują na to samo mleko, podając maluchowi mleko następne po raz pierwszy należy obserwować jego reakcję.

Na rynku dostępne są różne mieszanki wielu producentów. Różnią się między sobą składem, smakiem czy kalorycznością. Mają też różne oznaczenia. Co oznaczają cyfry na froncie?

  • Mleko 1 to mleko początkowe, przeznaczone dla noworodków i niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca,
  • Mleko 2 to mleko następne, przeznaczone dla niemowląt po 6. miesiącu,
  • Mleko 3 to mleko modyfikowane, przeznaczone dla dzieci powyżej 12. miesiąca,
  • Mleko 4 to mleko junior, przeznaczone dla dzieci powyżej 24. miesiąca.

Kupując mleko modyfikowane zawsze należy sugerować się wiekiem dziecka i wybierać mieszankę oznaczoną odpowiednim numerem. Co ważne, decydując się mleko jednego producenta, należy pozostać wiernym wyborowi i nie zmieniać produktu na mleko innej marki, chyba że dziecko go nie lubi bądź nie toleruje. Nieuzasadniona zmiana może skutkować problemami trawiennymi. Gdy dziecko rośnie i potrzebuje mieszanki dla starszych dzieci, wybiera się mieszankę tej samej marki.

Zasady karmienia butelką: przygotowanie pokarmu

Mieszankę dla maluszka należy przygotowywać, zachowując zasady higieny. Co jest ważne? Podstawa to mycie rąk przed przygotowaniem mleka,wysterylizowanie bądź wyparzenie butelek i smoczków, świeże, dobrze dobrane i przechowywane mleko oraz dobra woda.

Przygotowanie pokarmu: mleko

Mleko modyfikowane należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Bardzo ważne jest, by przestrzegać terminu przydatności do spożycia.

Mieszankę dla dziecka przygotowuje się bezpośrednio przed podaniem. Zbyt długo stojące, nieświeże mleko może powodować bóle brzuszka, wymioty i biegunkę. Mleka modyfikowanego dla dziecka nie wolno też gotować i podgrzewa w kuchence mikrofalowej.

Podczas przygotowywania mleka modyfikowanego należy przestrzegać zasad i trzymać się instrukcji, która jest podana przez producenta na opakowaniu. Ważne są właściwe proporcje wody i mleka modyfikowanego. Zbyt rzadkim mlekiem dziecko się nie najada, a zbyt gęste obciąża nerki i powoduje zbyt szybki przyrost masy ciała. Ponadto zbyt duże lub zbyt małe stężenie może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych u dziecka.

Przygotowanie pokarmu: woda

Do przygotowania mleka modyfikowanego dla noworodków i niemowląt należy używać butelkowanej wody niskozmineralizowanej, przegotowanej. Najlepiej, żeby była to woda z atestem. Woda powinna być ciepła: ogrzana w podgrzewaczu do butelek i smoczków bądź przestudzona.

Przygotowując butelkę z mlekiem modyfikowanym najpierw należy do niej wlać wodę o temperaturze pokojowej, a następnie dodać do niej mieszankę modyfikowaną. Następnie trzeba potrząsać energicznie butelką i sprawdzić temperaturę pokarmu, na przykład wylewając kroplę mleka na nadgarstek.

Przygotowanie pokarmu: butelka i smoczek

Przed przygotowaniem porcji mleka należy umyć butelkę i smoczek detergentem bezpiecznym dla dziecka i polać wrzątkiem. Nową, nieużywaną butelkę trzeba wysterylizować bądź wygotować.

Zasady karmienia butelką: bezpieczeństwo karmienia

Jak często karmić dziecko mlekiem modyfikowanym? Producenci mieszanek załączają szczegółowe instrukcje, a specjaliści opracowują schematy, których należy się trzymać i przestrzegać. Mają one jednak charakter orientacyjny, ponieważ dzieci mają różne potrzeby i apetyty.

Większość dzieci potrzebuje codziennie około 150-200 ml mleka modyfikowanego w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Zakłada się, że dziecko mlekiem modyfikowanym powinno być karmione około 6 razy dziennie (noworodki 7 razy dzienne, a dzieci powyżej 6. miesiąca życia – 4 dziennie).

Dla dziecka bardzo ważny jest kontakt wzrokowy oraz bliskość z rodzicem, dlatego czas karmienia warto wykorzystać na jej celebrowanie. Maluszka należy karmić w wygodnej, bezpiecznej pozycji, zachowując kąt 45 stopni między główką i nóżkami. Głowa i brzuch malucha powinny być wyraźnie podniesione.

Podczas karmienia dziecko nie może leżeć, zostawać samo czy zasypiać podczas jedzenia. W takich sytuacjach nietrudno o zakrztuszenie i nieszczęście. Po karmieniu podnieść i odbić nagromadzone powietrze. Jeśli nie będzie zalegało w brzuszku, nie wywoła ulewania, kolki czy problemów z trawieniem.

Po karmieniu resztki mleka należy wylać, a butelkę i smoczek umyć. Nie wolno dawać dziecku niedokończonej mieszanki. Ta, po kontakcie ze śliną, nie nadaje się ponownie do spożycia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: