Ile mleka potrzebuje niemowlę?

Ile mleka potrzebuje niemowlę?

Mamy niemowląt często zadręczają się pytaniami, czy podają maluchom odpowiednią ilość mleka. Starają się trzymać opracowanych przez specjalistów schematów, które mają pomóc, ale cóż - dzieci są bardzo różne. Na dodatek i one, i ich potrzeby wciąż się zmieniają, dlatego odpowiadamy na  pytanie „Ile mleka potrzebuje niemowlę?”.

Mleko to podstawa

Opracowany przez specjalistów schemat żywienia niemowląt mówi, że do ukończenia 6. miesiąca życia pokarm mamy lub mleko modyfikowane (do ukończenia 4. miesiąca życia) są jedynymi pokarmami maluszka, zaś do ukończenia 1. roku życia jest ono podstawą diety dziecka (wciąż wchodzi w skład 3, a nawet 4 z 5 posiłków dziennie). To z niego pochodzą wszelkie cenne i niezbędne składniki odżywcze, dlatego jest takie ważne.

Ile mleka potrzebuje niemowlę karmione piersią?

Ile mleka powinno wypijać niemowlę? To zależy od tego, czy jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Z karmieniem naturalnym sprawa jest prosta. Ilość mleka w piersiach jest regulowana potrzebami dziecka, więc im odpowiada. Do tego maluchy powinny być karmione na żądanie (mleko mamy jest szybko trawione).

reklama

Ile mleka potrzebuje niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym?

Jeśli chodzi o karmienie mlekiem modyfikowanym, producenci mieszanek załączają szczegółowe instrukcje, a specjaliści opracowują schematy, których należy się trzymać i przestrzegać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że owe dane liczbowe i zalecenia są orientacyjne i uśrednione - niektóre niemowlęta zjedzą więcej, inne mniej, bo mają różne potrzeby.

Ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej ciężkostrawne niż mleko mamy, między karmieniami powinnaś robić przerwy, mniej więcej 3 godziny. Tyle czasu potrzebuje dziecko, by strawić mieszankę. Teoretycznie nie należy karmić na żądanie. Staraj się zachowywać stałe pory posiłków, ale wiadomo – nie zawsze się da. Wówczas dokarmiaj dziecko według jego potrzeb, ale kontroluj wagę.

Dziecko mlekiem powinno być karmione około 6 razy dziennie (noworodki 7. dzieci powyżej 6. miesiąca życia – 4). Większość dzieci potrzebuje codziennie około 150-200 ml mleka modyfikowanego w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała.

Po czym poznać, że dziecko dostaje odpowiednią ilość mleka?

Najlepszą miarą tego, czy dziecko się najada, jest jego obserwacja. Jeśli przybiera na wadze i rozwija się harmonijnie (lekarz sprawdzi to, patrząc na siatki centylowe), a pediatra nie widzi nic niepokojącego, to znaczy, że wszystko jest w porządku – dziecko dostaje optymalną ilość pożywienia i nie masz się czym martwić.

Niezależnie od tego, jak karmisz dziecko, aby mieć pewność, że nie jest głodne, obserwuj je. Jeśli wkłada rączki do buzi, wyciąga język, otwiera buźkę, mlaszcze, ssie, płacze lub porusza główką, szukając piersi – prawdopodobnie jest głodne.

Nie mniej skutecznym sposobem na upewnienie się, że dziecko się najada, jest obserwacja… brudnych pieluszek. Stolce powinny być regularne. Czy wiesz, że noworodek może je brudzić kupką nawet 4 razy dziennie?

Rodziców martwi tak łakomstwo maluszków, jak i niechęć do jedzenia. Dobra wiadomość jest taka, że na straży stoi pediatra, z którym w 1. roku życia widujecie się często i regularnie, jak i waga oraz siatki centylowe. Dzięki nim łatwo stwierdzić, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: