Mleko modyfikowane dla dzieci, które wybrać?

Mleko modyfikowane dla dzieci, które wybrać?

Mleko następne może pojawić się w diecie niemowlęcia, które ukończyło 6 miesiąc życia. Jeśli z jakiś powodów nie karmisz piersią i zastanawiasz się, które mleko modyfikowane wybrać, skonsultuj się z pediatrą.

Co w składzie zawiera mleko modyfikowane dla dzieci?

Mleko modyfikowane następne jest bardziej sycące niż początkowe i zawiera większe dawki białka, żelaza czy wapnia.

Warto  jednak wiedzieć, że wszystkie mleka modyfikowane w zakresie podstawowej wartości odżywczej muszą spełniać kryteria rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z 16 września 2010 roku.

Tak więc każde z nich musi mieć dokładnie określoną ilość tłuszczy, węglowodanów, białek, składników mineralnych i witamin. Różnią się tym, z jakich surowców została frakcja tłuszczowa, białkowa i węglowodanowa.

Co jest ważne, jeśli się zastanawiasz, które mleko modyfikowane warto wybrać?

Dobrze, żeby mleko modyfikowane dla dziecka nie zawierało glukozy, fruktozy i sacharozy. Dobry skład mają preparaty, które zawierają laktozę, galaktooligosacharydy i fruktooligosacharyd. Za zdrowsze uważa się też mleka modyfikowane, w których składzie tłuszcz pochodzi z oleju rybiego, gdyż w przeciwieństwie do olejów pochodzenia mikrobiologicznego jest on źródłem cholesterolu, który (przypominam) występuje również w mleku matki.

Jakie jeszcze składniki odnajdziesz na etykiecie mleka modyfikowanego następnego?

  • Odmineralizowaną serwatkę z mleka w proszku, która oprócz białka zwiera niewielkie ilości tłuszczu mlecznego, laktozę jak również witaminy, które naturalnie występują w mleku. Jak również odtłuszczone mleko w proszku i koncentrat białka serwatkowego.
  • Zestaw olejów roślinnych, np. kokosowy, słonecznikowy, czy olej rybi, które są źródłem tłuszczów w mleku.  
  • Cukier mleczny, czyli laktozę, która jest źródłem energii
  • Ggalaktooligosacharydy z mleka i fruktooligosacharydy –węglowodany złożone, które pełnią rolę prebiotyków
  • Węglan wapnia, fosforan wapnia, które są głównymi budulcami kości
  • Cytrynian potasu oraz chlorek potasu - źródła potasu,
  • Chlorek magnezu – który jest niezbędny, żeby prawidłowo przechodziły procesy metaboliczne
  • Chlorek choliny – jest źródłem choliny. To związek, który niezbędny dla prawidłowej działania całego układu nerwowego i budowy komórek.
  • Oprócz tego znajdziesz lecytynę sojową, taurynę i L-karnitynę, cytrynian sodu, siarczan żelazawy, formy chemiczne witaminy E, nukelotydy, siarczan cynku, formy chemiczne witamin B1, B2, B3, B5, B6, B11, B7, B12, A, D, K, C, L-tryptofan, siarczan i jodek potasu

W mleku modyfikowanym następnym możesz znaleźć również węglowodany złożone w formie mąki zbóż bezglutenowych: kukurydzianej, czy ryzowej, jak również skrobię i kleik gryczany, które mają zwiększyć kaloryczność mlecznej mieszanki.  

A co znaczą symbole, które mają mleka modyfikowane następne? Zobacz, które wybrać?

  • 2 to mleko następne - dla starszych niemowląt od 7 miesiąca życia
  • 3 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 12 miesięcy.
  • 4 nadaje się dla dzieci powyżej 24 miesięcy.

A jeśli musisz wybrać mleko modyfikowane specjalistyczne?

Każde dziecko potrzebuje mieszanki najlepiej dopasowanej do jego potrzeb. Dlatego producenci myślą również o maluszkach z alergia, nietolerancją laktozy, czy małych niejadkach. 



Mleko modyfikowane dla dzieci alergicznych oznaczone symbolem HA
Opracowane jest z myślą o żywieniu niemowląt, u których jest ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego, więc specjalna obróbka białka obniża jego właściwości alergizujące. Dodatkowo znajdują się w nim prebiotyki korzystnie wpływające na układ immunologiczny dziecka.

Mleko modyfikowane przeciw biegunkom oznaczone symbolem HN
Mleko modyfikowane przeciw biegunkom podaje się nie tylko maluszkom, które mają biegunkę, ale również dzieciom z przedłużającymi się problemami trawiennymi. Mieszanka ta wspiera prawidłową pracę układu trawiennego, między innymi zapobiegając wzdęciom i bólom brzuszków. Zawiera również prebiotyki.

Mleko modyfikowane antykolkowe
      
Mleko modyfikowane antykolkowe, oznaczone symbolami Sensitive, Comfort lub Anticolic jest odpowiednie dla dzieci, które cierpią z powodu problemów trawiennych, takich jak kolki, wzdęcia i zaparcia. Obniżono w nim zawartość laktozy, więc stało się łatwo przyswajalne i w ten sposób nie obciąża układu pokarmowego oraz zmniejsza ilość produkowanych gazów.

Bezmleczny preparat sojowy
Bezmleczny preparat sojowy, oznaczony symbolem SL lub informacją, że jest to preparat sojowy.  Przeznaczony dla dzieci obarczonym zespołami wrodzonych defektów metabolicznych, alergią pokarmową, podczas nietolerancji białek mleka krowiego i/lub nietolerancji laktozy czy z biegunkami przewlekłymi. Musisz się skontaktować z lekarzem.

Modyfikowane mleko kozie 
Środek spożywczy dla niemowląt i dzieci po ukończeniu 6 miesięcy życia.  Oparty jest na pełnym mleku kozim. Zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii niż po spożyciu preparatów mleka krowiego. Jest łatwo przyswajalne i zawiera potrzebne dla rozwoju dzieci minerały i witaminy. Ponieważ opinie wśród lekarzy i ekspertów do spraw żywienia nie są jednoznaczne, dlatego zanim podasz, najpierw skonsultuj się z pediatrą

Mleko modyfikowane sycące oznaczone symbolem R lub nazwane mlekiem na dobranoc
Jest ono bardziej sycące niż zwykła mieszanka, dzięki dodatkowi węglowodanów złożonych, np. kleiku ryżowego, kukurydzianego lub gryczanego. Dzięki takim dodatkom trawi się wolniej, więc podawane przed snem, może pomóc dziecku spokojnie przesypiać noce.  Przestrzegamy, żeby nie podawać dziecku dodatkowej porcji, bo ze względu na kaloryczność, może doprowadzić do nadwagi.

Mleko modyfikowane. Które wybrać, żeby być pewnym, że jest optymalne do potrzeb?

  1. Po pierwsze – zawsz stosuj kryterium wieku
  2. Po drugie – jeśli twoje dziecko nie ma potrzeb specjalnych (nie jest alergikiem, nie ulewa), czytaj etykiety i wybierz to mleko, które w swoim składzie ma nie tylko standardowe składniki, ale jest czymś wzbogacone (probiotyki, prebiotyki, DHA, ALA). Chociaż i w tym przypadku zalecamy kontakt z pediatrą.
  3. Po trzecie - sprawdź, czy twoje dziecko dobrze toleruje produkt. Jeśli pojawią się problemy z brzuszkiem, czy śluz w kupce – zawsze porozmawiaj z lekarzem. Nie podejmuj decyzji samodzielnie, bo możesz tylko pogłębić problemy.

Pamiętaj, że karmienie piersią jest najlepszą inwestycją w zdrowie przyszłość malucha, a o jego przewadze nad mlekiem modyfikowanym nie będziemy tu już pisać. Wybór należy do ciebie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: