22 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

22 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

22-miesięczne dziecko świetnie sobie radzi - panuje nad swoim ciałem, nie tylko potrafi chodzić, ale skacze i biega. Oj, niewiele jest momentów, kiedy bywa statyczne i spokojnie się bawi. Wie, czego chce, a czego zdecydowanie nie, do tego bywa kapryśne i nie zawsze chce współpracować z rodzicami. Otwarte i aktywne chętnie uczy się nowych rzeczy. Nie ma czasu na nudę – przypomina żywe srebro i jest dla najbliższych prawdziwym wyzwaniem. Choć jest coraz sprawniejsze i niezależne, nadal przypomina małego, choć nie zawsze słodkiego, bobasa.

Rozwój fizyczny

 • Dziecko jest w ciągłym ruchu, niechętnie chodzi, za to ochoczo biega, coraz śmielej pokonuje nowe przeszkody, coraz sprawniej wspina się na schody i niskie przedmioty. Jego nowe hobby, wspinaczka, sprawia mu prawdziwą przyjemność. Uważaj na dziecko – nie przeceniaj jego możliwości, ale nie krępuj. Daj swobodę, ale nie spuszczaj z oka. Asekuruj, kieruj się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, ale nie zabraniaj dziecku wszystkiego. Zabezpiecz kontakty, kanty i szuflady. Chroń swojego wszędobylskiego małego odkrywcę.
 • Choć czasem nieprawdopodobna ruchliwość twojego „żywego srebra” może cię męczyć, a nawet niepokoić to wiedz, że jest ona niczym innym jak oznaką prawidłowego rozwoju i sposobem na upuszczenie z siebie energii. Niepokojącą cię nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) można stwierdzić dopiero w okolicy czwartego roku życia. Dlatego teraz nie pozostaje ci nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość.
 • Maluch chętnie uczy się nowych rzeczy, które pokazują mu dorośli. To bywa zabawne. Popatrz na to jeszcze inaczej. Papugowanie wykonywanych przez was czynności to świetny i sprytny sposób na to, by dziecko zaakceptowało czynności, których nie cierpi. I tak: dziecko nie lubi myć włosów lub zębów? Nie cierpi jeść pewnych rzeczy, a obcinanie paznokci wywołuje w nim agresję? Pozwól, by ci towarzyszyło w toalecie czy w kuchni. Pokaż mu, że i ty myjesz głowę, jesz szpinak czy obcinasz paznokcie.
 • Ponieważ smyk umie wykonywać proste czynności i robi to bardzo chętnie, to dobry czas na zakorzenianie właściwych nawyków. Mycie ząbków, sprzątanie zabawek czy samodzielne ubieranie się – teraz jest czas na to, by owe czynności wpisywać w dziecięcy, codzienny harmonogram.
 • Choć dziecko w tym wieku może już jeść niemal wszystko, nie gotuj tłusto i niezdrowo, unikajcie takich produktów jak fast-food, parówki, chipsy, słodkie napoje.

reklama

Rozwój intelektualny

 • Dziecko w naturalny sposób, niczym gąbka, chłonie nowości. Interesuje go nie tylko to, co się dzieje obok, ale ciekawią opowiadane historyjki i piosenki, które stara się powtarzać. To świetna okazja, by wykorzystać drzemiący w maluchu potencjał – bawcie się w zapamiętywanie, ćwiczcie pamięć – a to na pewno zaprocentuje w przyszłości. Pamiętajcie, aby mówić do dziecka normalnie, nie zdrabniać i nie pieścić się. Rozmawiajcie, opowiadajcie sobie historyjki, odpowiadajcie na zwariowane pytania, układajcie proste zagadki i żarciki. To nie tylko świetna zabawa i sposób spędzania wolnego czasu, ale i inwestycja w rozwój intelektualny dziecka.
 • Maluch mówi płynnie, zna do 100 słów, składa je w dwuwyrazowe frazy, tworzy mini-opowiastki do obrazków w książeczkach (pamiętaj, by mówić do dziecka normalne – nie zdrabniać, nie pieścić się, dostosować wypowiedź do jego poziomu – pamiętaj, że to ty jesteś wzorcem mowy.
 • Dziecko niemal wszystko rozumie, potrafi też wykonać dwustopniowe polecenia: pójść do łazienki i przynieść szczoteczkę (teraz w maluchu masz prawdziwego pomocnika, koniecznie daj sobie pomagać zawsze wtedy, kiedy sprzątasz, coś układasz, ubieracie się – pod warunkiem, że się nigdzie nie spieszysz.
 • Rozwija się wyobraźnia malucha. Możesz to zaobserwować nie tylko gdy się bawi, ale i podczas rozmowy telefonicznej -  dziecko nie widząc osoby, z którą rozmawia, potrafi sobie ją wyobrazić. Zawsze, kiedy rozmawiasz z siostrą czy mamą, przekaż na chwilę słuchawkę malcowi. To nie tylko znakomita okazja, by pielęgnować rodzinne więzy, ale i znakomity trening dla mózgu i budzącej się wyobraźni.
 • Nadal trwa ciekawość własnego ciała, może się ona przejawiać wkładaniem małych przedmiotów do wszystkich otworów w ciele. Jak nigdy dotąd zwracaj uwagę na to, co robi twój mały badacz – czasem niewinny mały przedmiot w jego zwinnej rączce może stać się przyczyną nieszczęścia. Generalnie zwracaj uwagę na bezpieczeństwo dziecka – usuwaj z jego zasięgu małe przedmioty, takie jak monety czy baterie.
 • Dziecko zauważa różnice między swoim ciałem, a ciałem mamy i taty, interesują go dorosłe narządy płciowe. Jeszcze nie identyfikuje się z własną płcią, choć je rozróżnia. Jeśli nagość nie jest dla ciebie problemem, nie zasłaniaj się nerwowo za każdym razem, kiedy maluch nakryje cię na ubieraniu się – negliż traktuj jak coś naturalnego; nie znaczy to oczywiście, że masz biegać na golasa dla zasady po mieszkaniu czy wyrzec się chwili intymności w łazience.

Rozwój społeczny

 • Dziecko nadal chce mieć wszystko, o co poprosi: natychmiast, tylko dla siebie i w taki sposób, w jaki ono zdecyduje, przy czym nie widzi w tym nic złego czy niezwykłego. Choć to rudne, musisz działać mądrze. Kieruj się zdrowym rozsądkiem – z jednej strony nie ulegaj małemu terroryście nawet kosztem ataku histerii, z drugiej strony nie bądź zbyt nieustępliwa. Ucz dziecko, że współżycie z ludźmi polega na kompromisach i porozumieniach. Pamiętaj, że cierpliwość i konsekwencja to podstawa.

Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.

Źródło:
Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006


 

Ocena: 2.94 z 5. Ocen: 25

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Mamo zrozum mnie.

Mamo zrozum mnie.

Kiedy pojawia się mały człowiek rodziców przepełnia cała gama różnych uczuć. Od radości i dumy przez…   Więcej

Opanowanie sprawności motorycznych

Opanowanie sprawności motorycznych

Sprawności motoryczne to umiejętności wymagające bardzo precyzyjnej koordynacji (np. posługiwanie się…   Więcej

Dziecięca współpraca, czyli jak przebiega rozwój społeczno-emocjonalny

Dziecięca współpraca, czyli jak przebiega rozwój społeczno-emocjonalny

Rozwój kontaktów społecznych przebiega u dziecka w ścisłym powiązaniuz rozwojem jego życia uczuciowego.…   Więcej

23 miesiąc życia dziecka

23 miesiąc życia dziecka

Maluch pozostaje w ciągłym ruchu – on nawet nie chodzi, a biega, skacze, przewraca się, tańczy. Mama i…   Więcej

24 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

Twój maluch za chwilę zdmuchnie ta torcie 2. świeczkę. Jest bardzo samodzielny, świetnie sobie radzi…   Więcej

„Boję się tej pani!” - o dziecięcym leku przed obcymi

„Boję się tej pani!” - o dziecięcym leku przed obcymi

Lęk czy strach? „Boję się” mówi dziecko zarówno wtedy gdy czuje lęk, jak i wtedy, gdy czuje strach. Czym…   Więcej

reklama