15. miesiąc życia dziecka

15-miesięczniak jest jednocześnie samodzielny, mobilny i niezależny, ale i wręcz zrośnięty z mamą - najchętniej nie opuszczałby jej na krok. Zna już całkiem sporo słów, a kredkami tworzy swoje pierwsze arcydzieła. Nie można się z nim nudzić.

Rozwój fizyczny

 • Dziecko chodzi niepewnie, wciąż ma trudności z utrzymaniem równowagi, ale samodzielnie. Koniecznie pozwól mu na tę radosną, choć jeszcze pełną upadków i niekontrolowanych hamowań naukę – zobacz, jaką radość sprawia mu ta niezależność.
 • Maluch raczkuje po schodach, wchodząc tylko na górę (pamiętaj, że sztukę schodzenia maluch opanuje dopiero za kilka miesięcy, zatem drogę powrotną powinien pokonać z twoją dużą pomocą).
 • Otwiera i zamyka pudełka i szuflady (zabezpiecz je zarówno pod względem bezpieczeństwa małych paluszków, jak i przyjrzyj się ich zawartości. Może warto udostępnić maluchowi zabezpieczoną przed zatrzaśnięciem szufladę z inspirującymi akcesoriami kuchennymi?).

reklama

Rozwój intelektualny

 • Piętnastomiesięczniak gromadzi i rozrzuca różne przedmioty wokół siebie (pozwól maluchowi na ten twórczy bałagan, po skończonej zabawie razem możecie wszystko uporządkować – to doskonałe ćwiczenie małej motoryki).
 • Buduje wieżę z 2 klocków (zobacz, z jaką radością dziecko buduje swą mini-budowlę, a z jaką pasją... ją burzy)
 • Zaczyna używać słów dźwiękonaśladowczych np."miau" (pokazuj maluchowi zwierzątka – zarówno te spotkane na spacerach, jak i te w książeczkach, prezentuj ich werbalne umiejętności i zachęcaj smyka do powtarzania).
 • Mówi ze zrozumieniem kilka słów dwusylabowych (mów do dziecka jak najwięcej, inicjuj wasze małe rozmowy, opowiadaj co widzisz, co robisz; pytaj, co widzi ono). Zapamiętuje coraz więcej słów.
 • Wykonuje proste polecenia (proś maluszka o pomoc – może uda mu się włożyć brudną koszulkę do pralki?).
 • Wprawdzie po fakcie, niemniej najczęściej sygnalizuje swoje potrzeby fizjologiczne (choć na prawdziwą edukację nocniczkową jest zdecydowanie za wcześnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować smyka oswoić z nowym przyjacielem – niezwykle pomocny okazać się może atrakcyjny nocniczek).
 • Dwoma rączkami, z coraz większą zręcznością (nie zakończył się jeszcze proces lateralizacji, czyli przewagi jednej strony ciała), zbiera z podłoża drobne przedmioty np. okruszki (rozsypuj na dywanie groch i poproś maluszka, by pod twoim czujnym okiem, próbował je zebrać z powrotem do pudełka).
 • Jest bardzo ciekawskie i aktywne - wspina się, wchodzi, zagląda, dotyka, smakuje (pamiętaj o zabezpieczeniu ostrych kantów, wysoko ulokuj ukochaną porcelanę, a szkodliwe kwiaty podaruj sąsiadce).
 • Doskonali się świadomość własnego ciała: dziecko zapytane o jakąś część ciała często umie wskazać swoje oko, nos czy rękę (bawcie się w pokazywanie części ciała zarówno na sobie, jak i na lalach czy postaciach w książeczkach, to naprawdę doskonała zabawa).
 • Maluch nie umie jeszcze skupić się na jednej czynności, jego uwaga jest rozproszona (ale nie przejmuj się - mówi się, ze dziecko powinno umieć skoncentrować się na jednej czynności tyle minut, ile ma lat).
 • Budzi się dziecięca kreatywność - smyk chętnie rysuje kredkami, a bazgranie staje się nowym hobby (ze względu na to, że dla dziecka nie ma znaczenia, czy rysuje po stole czy po kartce, zamiast nerwowo rozglądać się wokół w poszukiwaniu objawów talentu na ścianach, kup... zmywalne pisaki).
 • Potrafi także zbudować prostą, składającą się z 3-4 klocków wieżę, a także wkładać i wyjmować klocki z pudełka.

Rozwój społeczny

 • Dziecko wciąż faworyzuje matkę. Jest zaborcze i zazdrosne, gdy jej aktywność i uwaga są skierowane na kogoś innego niż maluch. Wciąż priorytet to przebywanie z mamą(spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu, a kiedy wychodzisz z domu, nie wymykaj się ukradkiem, a uczciwie tłumacz, że wychodzisz, ale wrócisz po obiedzie).
 • Często też powraca lęk przed rozstaniem (choć jego największe nasilenie to 18-19 miesiąc życia dziecka). To kolejny trudny etap. Nie przejmuj się jednak, maluch kiedyś zrozumie, że to, że cię nie ma, nie oznacza, ze zniknęłaś i nie wrócisz.
 • Jednak w tym samym czasie rodzi się pokusa samodzielnego zdobywania świata sprzeczna z potrzebą bliskości. Dziecko w tym wieku jest rozdarte między potrzebą niezależności a pragnieniem bezpieczeństwa, jakie znajduje u rodziców (zachęcaj malucha do samodzielności, do kontaktu z dzieciakami na podwórku, do małych wypraw do pobliskiego krzaczka – pokaż, że mu ufasz, wpajaj wiarę w siebie i swoje możliwości)
 • Maluch odkrywa, że ucieczka przed rodzicami, hen przed siebie, jest fascynująca, toteż złości się, gdy się mu przeszkadza - dziecko ignoruje zakazy, testuje cierpliwość opiekunów, a jego ukochanym słowem staje się: ”nie” (staraj się malucha zrozumieć, nie dramatyzuj i nie reaguj przesadnie – musisz uzbroić się w cierpliwość, hołdować konsekwencji i zdrowemu rozsądkowi).
 • Dziecko wciąż uwielbia słowo „nie”, stosuje je nader często i zaczyna sprawdzać, na co może sobie pozwolić. Podoba mu się ta niezależność i samodzielność. Pozwalaj mu z niej korzystać, ale miej oczy dookoła głowy. Nie przeceniaj dziecka i pamiętaj, że uczenie się na swoich błędach nie zawsze jest dobrą metodą. Nie znaczy to, ze masz usuwać spod nóg każdą kłodę. Nie – ale kieruj się zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią. Asekuruj, bądź blisko.
 • Maluch wciąż patrzy w was jak w obrazek, więc możecie się w nim przeglądać jak w lustrze. Chodzi nie tylko o mimikę, gesty – ono obserwuje nie tylko zachowania, ale i relacje między członkami rodziny. Chcę być częścią waszej super grupy, aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, włączyć się w codzienne rytuały.


Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.

Źródło:
1. Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006
2. Choroby wieku rozwojowego A.Papierkowski


Ocena: 3.79 z 5. Ocen: 33

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

16 miesiąc życia dziecka

16 miesiąc życia dziecka

16-miesięczne dziecko sprawnie się przemieszcza, umie też precyzyjnie używać paluszków, a także słowa…   Więcej

17 miesiąc życia dziecka

17 miesiąc życia dziecka

17-miesięczne dziecko jest fantastycznym, choć i bardzo absorbującym towarzyszem. Z nim ciągle się coś…   Więcej

18 miesiąc życia dziecka

18 miesiąc życia dziecka

Półtoraroczne dziecko jest samodzielne i pewne siebie. Chętnie próbuje nowych rzeczy - penetruje okolicę…   Więcej

22 miesiąc życia dziecka

22 miesiąc życia dziecka

22-miesięczne dziecko świetnie sobie radzi - panuje nad swoim ciałem, nie tylko potrafi chodzić, ale…   Więcej

24 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

Twój maluch za chwilę zdmuchnie ta torcie 2. świeczkę. Jest bardzo samodzielny, świetnie sobie radzi…   Więcej

23 miesiąc życia dziecka

23 miesiąc życia dziecka

Maluch pozostaje w ciągłym ruchu – on nawet nie chodzi, a biega, skacze, przewraca się, tańczy. Mama i…   Więcej

reklama