Jakie mleko modyfikowane?

Jakie mleko modyfikowane?

Mamy, które nie mają możliwości karmieni piersią stają przed trudnym wyborem mleka modyfikowanego dla swojego maluszka. Każde dziecko jest inne, dlatego czasem pierwszy wybór nie jest trafiony i należy poszukać innej mieszanki, która bardziej maluchowi przypadnie do gustu. Co powinnaś wiedzieć o mleku modyfikowanym?

Czasami rodzice zmuszeni są do wyboru mleka modyfikowanego nie ze względu na preferencje smakowe dziecka ale na dolegliwości, które mu dokuczają, a które właściwie dobrana mieszanka mogłaby złagodzić. W wyborze mleka modyfikowanego powinien pomóc pediatra lub dietetyk.

Pierwszym kryterium doboru mleka modyfikowanego jest wiek dziecka.

Dzieci urodzone przedwcześnie  i dzieci z niską masą urodzeniową dostają mieszanki bardziej kaloryczne, zawierające więcej białka, którego potrzebują, takie mleko jest dostępne wyłącznie na receptę. Dzieci które  nie ukończyły 6 m. ż. otrzymają mieszankę oznaczoną symbolem 1, jest to mleko początkowe, które składem różni się od swojego następcy.

Zawiera więcej laktozy, mniej białka oraz sodu, jest wzbogacone w odpowiednie ilości witamin i składników mineralnych. Dziecko półroczne zaczyna pić mleko następne czyli 2.

Po skończonym pierwszym roku życia maluch powinien dostawać mieszankę typu Junior przeznaczoną dla dzieci po ukończonym 12 m. ż. Aktualnie dostępne są na rynku również mleka dla dzieci 2,3 a nawet 4 letnich.

Po pierwszym roku życia eksperci zezwalają na wprowadzenie do diety mleka krowiego, oznacza to że dziecko może pić zwykłe mleko zamiast mieszanki, pamiętaj jednak że mleka modyfikowane są wzbogacane w witaminy i składniki mineralne dlatego zwłaszcza jeśli masz w domu niejadka nie powinnaś zbyt wcześnie rezygnować z mlecznych mieszanek.

reklama

Co gdy dziecko ma tzw. "Wilczy apetyt"

Dla dzieci, które  natura obdarzyła tzw. wilczym apetytem zalecane są mleka zagęszczane np. kleikiem ryżowym lub gryczanym, dodatek kleiku sprawia że posiłek jest  nieco bardziej sycący, ma zazwyczaj o 15% więcej kalorii w porównaniu do zwykłej mieszanki. Na opakowaniu takiego mleka znajduje się symbol R lub GR. Najlepiej taki rodzaj mleka podawać dziecku na noc, zwłaszcza jeśli często budzi się w nocy na karmienie.

Moje dziecko ulewa - jakie mleko modyfikowane stosować?

Dzieci, które silnie ulewają najczęściej dostają mieszanki, w których składzie znajdują się związki pęczniejące dopiero w żołądku np. skrobia ziemniaczana czy amylopektyna również mączka chleba świętojańskiego, dzięki czemu pokarm nie cofa się do przełyku. Mleka takie oznaczone są symbolem AR.

reklama

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka zagrożonego alergią?

Jeśli w rodzinie stwierdzono alergię, rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo są alergikami, wówczas najlepszym wyborem będzie mieszanka oznaczona symbolem HA, białko w niej zawarte jest zhydrolizowane czyli „pokrojone” na mniejsze części tak aby mniej uczulało. Mleka takie stosowane są w profilaktyce alergii a nie jej leczeniu.

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka z alergią?

Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię powinno pić preparat leczniczy, tzw. hydrolizat który dostępny jest z przepisu lekarza. Mleko takie zawiera niewielkie białka które właściwie pozbawione są właściwości alergogennych. Wśród tak zwanych hydrolizatów dostępne są hydrolizaty serwatkowe i hydrolizaty kazeiny.

Dla dzieci, które nie tolerują takiego mleka dostępne  są mieszanki elementarne, złożone z samych aminokwasów. Niestety smak i zapach mieszanek leczniczych nie jest tak dobry jak zwykłego mleka modyfikowanego, jeśli dziecko ma problem z jego akceptacją zaleca się podawanie przy użyciu kubka z przykrywką im młodsze dziecko tym łatwiej akceptuje smak mleka leczniczego.

reklama

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka z problemami trawiennymi?

Niektóre mleka zawierają w swoim składzie żywe kultury bakterii, które wyścielają ścianki jelita i zapobiegają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, dzięki obecności węglowodanów takich  jak np. Fruktooligosacharydy (FOS) pomagają w przypadku zaparć czy luźnych kupek.

Jakie mleko modyfikowane gdy niemowlak ma nietolerancję laktozy.

Dzieci które nie tolerują cukru mlecznego powinny pić mieszanki oznaczone symbolem SL, mleka te zostały pozbawione laktozy. W przypadku nietolerancji laktozy przy jednoczesnym braku alergii na białko mleka krowiego specjaliści polecają również mieszanki z mleka sojowego.

Kupując mleko modyfikowane dostępne na rynku bez względu na producenta mamy pewność, że jego skład będzie odpowiadał potrzebom żywieniowym dziecka.
Możesz zwrócić uwagę, że na opakowaniach mlecznych mieszanek umieszczana jest informacja o wartości odżywczej produktu i realizacji zalecanej dziennej normy.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska

Nutri Center

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: