Karmienie mlekiem modyfikowanym – co musisz wiedzieć

Karmienie mlekiem modyfikowanym  – co musisz wiedzieć

Jeśli karmisz dziecko butelką, mlekiem modyfikowanym, to z pewnością masz wiele pytań, obaw i wątpliwości, przynajmniej na początku. Postaramy się pomóc. Damy ci kilka praktycznych wskazówek oraz podpowiemy, jaką butelkę wybrać i czym się kierować, decydując się na konkretną mieszankę. Dowiesz się, jak często i w jakiej pozycji karmić dziecko. Przeczytaj, co musisz wiedzieć o karmieniu maluszka butelką.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to najczęściej mleko krowie o wyselekcjonowanym składzie, które zostało poddane wielu skomplikowanym procedurom na etapie produkcji. Mleko modyfikowane w maksymalnym stopniu i zakresie przypomina pokarm kobiecy, a od mleka krowiego różni się: obniżoną ilością i zmienionym składem białka, zmniejszoną ilością sodu, potasu i chloru, zwiększoną wartością tłuszczów nienasyconych i laktozy.

Naukowcy od lat badają pokarm kobiecy, by lepiej poznać jego skład i właściwości, a i móc udoskonalać receptury mlek modyfikowanych. To dlatego oferowane dziś mieszanki dla maluszków bardzo różnią się nie tylko od zwykłego mleka (także w proszku), ale i produktów podawanych maluchom kilkanaście lat temu.

Jak wybrac mleko modyfikowane dla niemowlaka?

O najlepszej formule dla dziecka najlepiej porozmawiać z pediatrą, który zna nie tylko potrzeby dziecka, ale i wachlarz produktów oraz ich skład.

Na rynku istnieje kilka marek oferujących mleko modyfikowane. Wszyscy producenci wszyscy jednak muszą spełniać te same, ściśle określone standardy. Czym się zatem kierować, wybierając konkretny produkt?

Stosuj kryterium wieku. Kieruj się symbolami numerycznymi (1-5), które widnieją na etykietach mleka modyfikowanego. To one informują o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczone jest mleko. Mleko oznaczone numerem 1 jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci, a 5 – dla najstarszych.

Jeśli twoje dziecko nie ma potrzeb specjalnych (nie jest alergikiem, nie ulewa, nie ma kolek czy biegunek), wybierz to mleko, które wyróżnia się dobrym składem, czyli swoim zawiera coś ponad standard (probiotyki, DHA).

Jeśli twoje dziecko ma specjalne potrzeby, wybierz mleko specjalistyczne. Na wsparcie mogą liczyć wcześniaki (mleko PRE/Premature/Nenatal), alergicy (mleko oznaczone symbolem HA), dzieci ulewające (AR), mające biegunkę (HN), kolkę (Comfort,Anticolic) lub wrażliwy układ pokarmowy (Sensitive,).

Nie mniej ważna jest tolerancja mleka przez dziecko. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, takie jak ból brzuszka, gazy lub zaobserwujesz śluz w kupce, zmień mleko.

Jaką butelkę wybrać dla dziecka?

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów butelek dla maluchów – do wyboru, do koloru. A jaka będzie najlepsza dla dziecka? Czym się kierować, dokonując wyboru? Na co zwrócić uwagę?

Materiał. Większość butelek dla niemowląt jest wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła.

Plastikowe butelki są lekkie i można je myć w zmywarce. Plastikowe butelki powinny być regularnie wymieniane nie tyle ze względów estetycznych, co higienicznych.

Szklane butelki wracają do łask, głównie ze względu na obawy rodziców o potencjalną obecność chemikaliów w tworzywach sztucznych. Szklane butelki dla niemowląt są cięższe niż plastikowe, ale nie wymagają wymiany często, o ile nie są uszkodzone lub rozdrobnione. Niektórzy producenci szklanych butelek dla niemowląt produkują silikonowe rękawy, dzięki którym są bardziej odporne.

Smoczek. Większość smoczków do butelek wykonana jest z lateksu (złotobrązowe, bardziej miękkie i bardziej elastyczne) i silikonu (przezroczyste, mocniejsze i trwalsze, odporne na wysoką temperaturę, można je myć w zmywarce. Służą nawet cztery razy dłuższe niż lateksowe). Specjaliści zalecają używanie smoczków silikonowych - lateksowe mogą wywoływać alergie.

Kształt i pojemność. Dla noworodka potrzebujesz butelki o niewielkiej pojemności (noworodek jednorazowo wypija ok. 100 ml mleka.). Kiedy maluszek podrośnie i zwiększą się jego potrzeby jedzeniowe, kupisz butelkę o większej pojemności (np. 180-200 ml), a jeśli ta okaże się za mała, z czasem możesz sięgnąć po jeszcze bardziej pojemną (np. 250 ml). Warto mieć co najmniej dwie butelki.

reklama

Najwygodniejsze są butelki o optymalnej wielkości, niewyszukanych kształtach i otworze szerokim na tyle, by móc łatwo wsypać i wymieszać mleko w proszku. Nie mniej ważne jest, by można je łatwo myć.

W jakiej pozycji karmić dziecko?

Specjaliści mówią, że jeśli chodzi o zapobieganie kolkom i wzdęciom, najważniejsza jest pozycja karmienia dziecka, a nie wybór butelki czy smoczka.

Podczas karmienia trzymaj dziecko z głową wspartą na ręce. Pozycja powinna być półsiedząca, pod kątem 45 stopni. Głowa i brzuch malucha powinny być wyraźnie podniesione. Umieszczenie poduszki pod pachą może pomóc ją podeprzeć.

Ważny jest również kąt, pod jakim spływa mleka. Trzymaj butelkę tak, aby w okolicy smoczka zawsze był płyn - dziecko nie powinno łykać powietrza.

Nie karm niemowlęcia gdy leży, ponieważ zwiększa to ryzyko zadławienia i zalegania mleka, co może wywołać infekcje ucha wewnętrznego.

Nigdy nie wkładaj dziecka do łóżka z butelką, ponieważ może być przyczyną zadławienia, ale i próchnicy zębów.

Zawsze przytrzymuj dziecko podczas karmienia. Maluch pozostawiony bez opieki może się zakrztusić.

Dopiero sześciomiesięczniak może zacząć przygodę z samodzielnym trzymaniem butelki.

reklama

Jak często karmić dziecko?

Producenci mieszanek załączają szczegółowe instrukcje, a specjaliści opracowują schematy, których należy się trzymać i przestrzegać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że noworodki i niemowlęta, tak jak i starsze dzieci, mają różne potrzeby i apetyty. To dlatego wskazówki i dane mają charakter orientacyjny.

Ponieważ mleko modyfikowane jest mniej lekkostrawne niż mleko mamy, między karmieniami powinny być zachowane co najmniej 3-godzinne przerwy. Tyle czasu potrzebuje dziecko, by strawić mieszankę. Dziecko mlekiem modyfikowanym powinno być karmione około 6 razy dziennie (noworodki 7 razy dziennie, a dzieci powyżej 6. miesiąca życia – 4 dziennie).

Teoretycznie nie powinno się karmić mlekiem modyfikowanym na żądanie, dlatego staraj się zachowywać stałe pory posiłków. Miej na uwadze, że niektóre dzieci domagają się jedzenia, bo lubią ssać smoczek oraz że nadmierne karmienie stanowi zagrożenie dla otyłości i częstego plucia. Obserwuj malucha i kontroluj jego wagę. Rozmawiaj z pediatrą.

Większość dzieci potrzebuje codziennie około 150-200 ml mleka modyfikowanego w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

reklama

Kiedy przestać używania butelek?

Pediatrzy zalecają, by w 6. miesiącu życia dziecka zacząć rozszerzać dietę. Wprawdzie mleko wciąż ma być najważniejszym źródłem odżywiania, ale ważne jest stopniowe przechodzenie od karmienia butelką do spożywania pokarmów stałych (około 1. urodzin).

Dziecko po ukończeniu 1. roku życia powinno uczyć się pić z kubka.

Karmienie butelką – o czym warto pamiętać

Przed pierwszym użyciem butelki i smoczki należy wysterylizować. Wystarczy w garnku zagotować wodę i zanurzyć je w niej na kilka minut.

Zawsze przed przygotowywaniem mleka dla dziecka należy umyć ręce.

Mleko modyfikowane przyrządzaj zawsze bezpośrednio przed karmieniem.

Przygotowując butelkę z mlekiem, najpierw należy wlać wodę o temperaturze pokojowej, a następnie dodać do niej mieszankę modyfikowaną, postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu produktu.

Po dodaniu mieszanki wstrząśnij butelkę i sprawdź, czy temperatura mleka jest odpowiednia (powinna wynosić około 37 st.C.) – przyda się sposób babci: wylej kroplę mleka na wewnętrzną stronę nadgarstka.

Nie podgrzewaj butelki w kuchence mikrofalowej, ponieważ dziecko może się poparzyć (ciepło może nie zostać rozprowadzone równomiernie).

Do mycia butelek możesz używać płynu do naczyń i specjalnej szczoteczki.

Butelkę najlepiej umyć od razu po użyciu, zanim resztki mleka zaschną na jej ściankach.

Resztki mieszanki wyrzuć po każdym karmieniu. Nie przechowuj ich (w termosie lub podgrzewaczu).

Często sprawdzaj stan smoczków i wymieniaj je, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Plastikowe butelki należy wymieniać mniej więcej raz na 2-3 miesiące.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: