Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży spędza sen z oczu niejednej przyszłej mamie. Niepotrzebnie, bo owe zmiany najczęściej nie zagrażają ani jej, ani dziecku. Trzeba pozostawać pod opieką lekarza i uzbroić się w cierpliwość - choć nadżerek nie wolno lekceważyć, ich leczenie możliwe jest dopiero po porodzie.
Czym jest nadżerka
Nadżerka to nic innego jak ubytek lub uszkodzenie w tkance nabłonka szyjki macicy. Najczęściej narażone są na nie kobiety młode, aktywne seksualnie, stosujące tabletki antykoncepcyjne czy tampony oraz ciężarne.
Przyczyny powstania nadżerki
Nadżerkę mogą wywołać:
- nieleczone stany zapalne dróg rodnych (wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby),
- zmiany hormonalne (często związane z ciążą),
- obecność ciał obcych w pochwie (np. antykoncepcja mechaniczna, tampon),
- podrażnienia (np. wywołane środkami plemnikobójczymi),
- choroby przenoszone drogą płciową,
- uszkodzenia szyjki macicy (wskutek poronienia lub porodu).
Objawy nadżerki
Pojawienie się nadżerki najczęściej nie daje żadnych objawów. Czasem występują jednak:
- krwawienia – zarówno pomiędzy miesiączkami, jak i po stosunku,
- zielonkawe lub żółte upławy,
- ból w czasie stosunku oraz ból podbrzusza i dolnej części pleców.
Czy nadżerka stanowi zagrożenie dla dziecka?
Jeśli nadżerka została zdiagnozowana dopiero w ciąży, jej przyczyną najpewniej są zmiany hormonalne – taka nadżerka nie jest groźna dla płodu. Groźne są z kolei te, które wywołują obfite krwawienia oraz przyczyny nadżerek, takie jak infekcje czy choroby przenoszone drogą płciową. Dlatego jeśli jesteś w ciąży, ginekolog zleci ci badania (chlamydia, rzeżączka, waginoza bakteryjna, syfilis), a jeśli po stosunku zauważysz krwawienie z pochwy, prawdopodobnie zaleci wam abstynencję seksualną.
Diagnostyka nadżerki
Aby zdiagnozować nadżerkę, lekarz wykona badanie ginekologiczne, a jeśli dostrzeże taką konieczność, także badanie cytologiczne (w celu oceny zaawansowania nadżerki) i badanie kolonoskopowe (by określić jej wielkość). W razie potrzeby zostaną także pobrane wycinki do badania histopatologicznego.
Leczenie nadżerki
Leczenie nadżerki nie zawsze jest konieczne, a w czasie ciąży - wykluczone. Z kolei po porodzie, przed wybraniem metody leczenia, musisz poinformować lekarza, czy planujesz kolejne ciąże. Wszystkie sposoby leczenia nadżerki wymagają powstrzymania się od współżycia w czasie i po leczeniu.
Metody leczenia
- globulki dopochwowe i leki przeciwzapalne,
- koagulacja chemiczna (opatrunki - preparaty chemiczne likwidują chory nabłonek),
- elektrokoagulacja (wypalanie - chore tkanki spala się iskrą elektryczną),
- kriokoagulacja (zamrażanie ciekłym azotem),
- fotokoagulacja (użycie lasera).
Pamiętaj, że choć nadżerka nie przekształca się w nowotwór, nie wolno jej zaniedbywać i lekceważyć – pozostań pod kontrolą lekarza.