Kołatanie serca w ciąży

Kołatanie serca w ciąży

Uczucie kołatania serca jest niewątpliwie okropnym przeżyciem. Czujesz się tak, jakby serce ci trzepotało albo przestawało bić. Chociaż  w okresie ciąży  jest to najczęściej nic poważnego, może jednak wywołać uczucie paniki. Poznaj powody kołatania serca w ciąży.

Zwiększona objętość krwi w ciąży

Ciało kobiety w ciąży zawiera znacznie więcej krwi, nawet do 50 procent. W związku z tym serce wykonuje dużo trudniejszą pracę. Zwiększone obciążenie sprawia, że musi ono bić z większą siłą i częściej, by utrzymać odpowiednie ciśnienia krwi. W rezultacie raz na jakiś czas rytm staje się nieco asynchroniczny -  odczuwasz to jako kołatanie. Trwa ono najczęściej kilka sekund i nie towarzyszą temu inne objawy.

reklama

Progesteron w ciąży

Poziom progesteronu w twoim organizmie w czasie ciąży jest bardzo wysoki. Hormon ten odpowiedzialny za wiele zmian fizycznych i emocjonalnych, powoduje również szybsze i mocniejsze uderzenia serca. Dzięki niemu krew odpowiednio krąży w organizmie, jednak  serce w czasie jednej minuty musi zwiększyć wydajność o 30 – 50 procent. To sprawia, że bije ono na ogół znacznie szybciej niż normalnie i może prowadzić do okazjonalnego kołatania serca.

Stres w ciąży

Również stres - i to niezależnie od przyczyny - zwiększa obciążenie serca, a tym samym częstotliwość kołatania i to nie tylko wtedy, kiedy jesteś w ciąży. Przyszłe mamy często doświadczają skrajnych emocji, więc okresowe palpitacje mogą się pojawiać przez całą ciążę.

reklama

Kiedy kołatanie serca może niepokoić?

Czasami kołatanie serca może wskazywać na chorobę serca, dlatego poinformuj o wszelkich nieprawidłowościach swojego lekarza.
Natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub jedź do szpitala, jeśli oprócz przyspieszonego rytmu serca:

  • pojawia się ból w klatce piersiowej,
  • masz poczucie duszności,
  • obficie się pocisz,
  • masz mdłości

Jak sobie poradzić z kołataniem serca?

Czasami kołatanie serca jest spowodowane nadmierną ilością kofeiny. Pamiętaj, że kofeina jest częstym składnikiem wielu produktów spożywczych, w tym czekolady, gazowanych napojów, czy ciasteczek. Sprawdź zawartość kofeiny w produktach spożywczych i jeśli podejrzewasz, że  kofeina może być powodem złego samopoczucia- spróbuj ją wyeliminować z diety.

W późniejszym etapie ciąży staraj się jeść często , ale małe porcje, ponieważ trawienie również obciąża serce i może się ono buntować. Skorzystaj z naszych przykładowych przepisów na każdy miesiąc ciąży.

Stres i niepokój mają duży wpływ na  problemy z sercem. Jeśli możesz, spróbuj zmniejszyć liczbę stresujących sytuacji. Dodatkowo mogą ci w tym pomóc ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Zapisz się na zajęcia jogi lub skorzystaj z masażu ciężowego.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: