Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem, czyli za krótki i płytki oddech, kłucie pod żebrami i zadyszkę odpowiada nie tylko powiększająca się macica, która przesuwa organy wewnętrzne i uciska na przeponę (macica swoim dnem sięga teraz bardzo wysoko, bo aż pod wyrostek mieczykowaty), ale i zmiany hormonalne, które powodują obrzmienie ścian naczyń krwionośnych układu oddechowego oraz wywołują spadek napięcia mięśni oskrzeli i płuc.

Pamiętaj, że problemy z oddychaniem nie oznaczają, że do dziecka dociera zmniejszona ilość tlenu.

Problemy z oddychaniem - pomóż sobie

·    Dbaj o prawidłową postawę, zarówno podczas siedzenia (wyprostuj plecy!), jak również chodzenia (nie garb się!). Nie śpij na płasko, przyjmij pozycję niemal półsiedzącą. pomogą Ci w tym regularnie wykonywane ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

·    Zdecydowanie ogranicz wysiłek fizyczny, dużo odpoczywaj. Zwolnij obroty – nie rób niczego, co możesz sobie odpuścić. Nie spiesz się, nawet chodź wolno.

·    Noś wygodne ubrania.

·    Zdrowo się odżywiaj, przede wszystkim unikaj ciężkich, tłustych potraw i gazowanych napojów. Przeczytaj co jeść w ciąży.

·    Jeśli czujesz, że brak ci tchu, oddychaj spokojnie i głęboko – wyreguluj oddech. 

·    Unikaj gorących, dusznych i zatłoczonych pomieszczeń.

·    Dużo spaceruj po świeżym powietrzu i często wietrz mieszkanie.

·    Rozpylaj na twarz wodę morską, wodę termalną w sprayu lub zwykłą, chłodną „kranówkę”.

·    Jeśli zauważysz u siebie przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej lub zsiniałe wargi i koniuszki palców – natychmiast skontaktuj się z lekarzem!

Ocena: 4.5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży