Grypa i przeziębienie w ciąży - objawy i bezpieczne leczenie

Grypa i przeziębienie w ciąży - objawy i bezpieczne leczenie

Przeziębienie i grypa są wpisane w pejzaż sezonu jesienno-zimowego. Możesz je złapać w każdej chwili. Jeśli jesteś w ciąży, na zachorowanie jesteś narażona szczególnie, ponieważ twój system odpornościowy w naturalny sposób jest osłabiony. Jakie są objawy przeziębienia i grypy w ciąży? Jak sobie radzić z chorobami w bezpieczny sposób?

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Jego objawy ujawniają się stopniowo i nie są specjalnie dotkliwe. Należą do nich podwyższona temperatura (do 38°C), uczucie ogólnego rozbicia. Z kolei symptomy grypy pojawiają się szybko i dość gwałtownie. Charakterystyczne są bóle kostno-mięśniowe czy kostno-stawowe oraz ogólne uczucie psychicznego rozbicia.

reklama

Co robić, jeśli zachorujesz?

Przede wszystkim postaw na odpoczynek.

Leż, korzystaj z drzemek, dbaj o regenerujący sen – wietrz pokój, nawilżaj powietrze, obniż temperaturę mieszkania.

  • Pij dużo wody, soków, herbat: z malin, czarnego bzu, dzikiej róży, lipy. Jedz owoce bogate w witaminę C.
  • Na katar i ból zatok pomoże sól fizjologiczna lub inne roztwory w aerozolu, ale tylko te bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że niektóre ogólnodostępne preparaty mogą przenikać przez łożysko, w rezultacie są niebezpieczne dla dziecka. Możesz też smarować podrażnione okolice nosa maścią majerankową. 
  • Jeśli boli cię gardło, pomogą bezpieczne tabletki do ssania dostępne w aptece (nie zapomnij poinformować farmaceuty o tym, że jesteś w ciąży) oraz płukanka z soli lub naparu szałwii, a także inhalacje. W tym celu możesz wykorzystać olejek sosnowy i eukaliptusowy lub napary z mięty, rumianku czy lawendy. 
  • Jeśli dokucza ci kaszel możesz stosować łagodne syropy (zapytaj o nie lekarza bądź farmaceutę, nie zażywaj syropów przypadkowych!). Możesz tez postawić na naturalne środki - syrop z cebuli (posiekaną lub pokrojoną w talarki cebulę zasyp cukrem i poczekaj, aż puści sok) lub z cebuli i czosnku (zawierają fitoncydy - substancje bakteriobójcze).

Co robić, jeśli masz gorączkę?

Pamiętaj, że o gorączce w ciąży mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Stan podgorączkowy (do 38,5 stopnia Celsjusza) to znak, że organizm walczy z infekcją. Gorączka może być zagrożeniem dla dziecka, dlatego trzeba ją kontrolować. Jeśli jest wysoka lub trwa długo, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem.

Nie zażywaj też żadnych leków przeciwgorączkowych bez konsultacji ze specjalistą, który prowadzi twoją ciążę. Ten prawdopodobnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, zaleci Ci paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (najlepiej jednak unikać go w 1. trymestrze ciąży).

Sama zaś, by zbić gorączkę, możesz stosować letnie okłady na czoło i chłodną kąpiel bądź prysznic. Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

reklama

Skutki przeziębienia i grypy

W przypadku kobiet w ciąży absolutnie nie wolno lekceważyć przeziębienia - ani tym bardziej grypy - i po prostu przechodzić, przeczekać, aż infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych sama przejdzie. O ile przeziębienie nie jest groźne dla malucha (zwłaszcza, że najczęściej mija po kilku dniach niedyspozycji), o tyle grypa jest dużo bardziej niebezpieczna i źle leczona może doprowadzić do powikłań. Grypa może też być groźna dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Uważaj na te leki będąc w ciąży

  • Paracetamolu nie należy stosować w I trymestrze ciąży.
  • Ibuprofen w ciąży: w I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, w III trymestrze nie należy stosować. Stosowanie w późniejszym okresie ciąży może powodować u płodu przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla oraz wpływać na czynność kurczową macicy.
  • Kwas acetylosalicylowy w ciąży i w okresie karmienia piersią: nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.
  • Pseudoefedryna w ciąży i w okresie karmienia piersią: stosować jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. W okresie stosowania leku należy przerwać karmienie piersią.

Jeśli dolegliwości Cię niepokoją, utrzymują się długo bądź się nasilają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W ciąży ostrożności nigdy za wiele.

 

Pisząc ten artykuł korzystaliśmy z: Leki współczesnej terapii, Jan K. Podlewski, Alicja Chawlibogowska – Podlewska, Wydanie XVII, Warszawa 2005r.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: