Grypa i przeziębienie w ciąży - objawy i bezpieczne leczenie

Grypa i przeziębienie w ciąży - objawy i bezpieczne leczenie

Przeziębienie i grypa niestety nie omijają kobiet w ciąży. W dodatku ciężarne są w grupie zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem grypy. Jest tak, ponieważ twój system odpornościowy w naturalny sposób jest osłabiony. Jakie są objawy przeziębienia i grypy w ciąży? Jak sobie radzić z chorobami w bezpieczny sposób?

Przeziębienie czy grypa?

Przeziębienie rozpoczyna się powoli. Jego objawyujawniają się stopniowo i nie są specjalnie dotkliwe. Należą do nich podwyższona temperatura (do 38°C), uczucie ogólnego rozbicia. Z kolei symptomy grypy pojawiają się szybko i dość gwałtownie. Charakterystyczne są bóle kostno-mięśniowe czy kostno-stawowe oraz ogólne uczucie psychicznego rozbicia.

Najczęściej podczas grypy w ciąży występują:

 • gorączka,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • katar śluzowy,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśniowe,
 • wymioty,
 • biegunka

U ciężarnych równiez dużo częsciej obserwuje się duszność. Również może być nasilony katar, co związane jest ze zmianami hormonalnymi pojawiającymi się podczas ciąży.

Co robić, jeśli zachorujesz?

Przede wszystkim postaw na odpoczynek.

 • Leż, korzystaj z drzemek, dbaj o regenerujący sen – wietrz pokój, nawilżaj powietrze, obniż temperaturę mieszkania.
 • Pij dużo wody, soków, herbat: z malin, czarnego bzu, dzikiej róży, lipy. Jedz owoce bogate w witaminę C.
 • Na katar i ból zatok pomoże sól fizjologiczna lub inne roztwory w aerozolu, ale tylko te bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że niektóre ogólnodostępne preparaty mogą przenikać przez łożysko, w rezultacie są niebezpieczne dla dziecka. Możesz też smarować podrażnione okolice nosa maścią majerankową. 
 • Jeśli boli cię gardło, pomogą bezpieczne tabletki do ssania dostępne w aptece (nie zapomnij poinformować farmaceuty o tym, że jesteś w ciąży) oraz płukanka z soli lub naparu szałwii, a także inhalacje. W tym celu możesz wykorzystać olejek sosnowy i eukaliptusowy lub napary z mięty, rumianku czy lawendy. 
 • Jeśli dokucza ci kaszel możesz stosować łagodne syropy (zapytaj o nie lekarza bądź farmaceutę, nie zażywaj syropów przypadkowych!). Możesz tez postawić na naturalne środki - syrop z cebuli (posiekaną lub pokrojoną w talarki cebulę zasyp cukrem i poczekaj, aż puści sok) lub z cebuli i czosnku (zawierają fitoncydy - substancje bakteriobójcze).

Co robić, jeśli masz gorączkę?

Pamiętaj, że o gorączce w ciąży mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Stan podgorączkowy (do 38,5 stopnia Celsjusza) to znak, że organizm walczy z infekcją. Gorączka może być zagrożeniem dla dziecka, dlatego trzeba ją kontrolować. Jeśli jest wysoka lub trwa długo, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem.

Jedynymi lekami, które są skuteczne w leczeniu zakażenia wirusem A/H1N1 wywołującym grypę  są leki z grupy inhibitorów neuraminidazy, czyli oseltamiwir oraz zanamiwir. U ciężarnej leczenie powinno być wdrożone jak najszybciej, jesli lekarz podejrzewa, że zachorowała na grypę. Pomimo tego, że są to leki zaliczające się do kategorii C, co oznacza, że brakuje danych na temat bezpieczeństwa zastosowania ich w ciąży, to jednak lekarze są zgodni, że korzyści z zastosowania znacznie przewyższają ryzyko.

Nie zażywaj też żadnych leków przeciwgorączkowych bez konsultacji ze specjalistą, który prowadzi twoją ciążę. Ten prawdopodobnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, zaleci Ci paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (najlepiej jednak unikać go w 1. trymestrze ciąży).

Sama zaś, by zbić gorączkę, możesz stosować letnie okłady na czoło i chłodną kąpiel bądź prysznic. Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

W jaki sposób zapobiegać zakażeniom katarem i grypą w ciąży?

Jednym ze sposobów na uniknięcie grypy jest szczepienie całej rodziny. Nie jest to rozwiązanie pewne, ponieważ szczepionki muszą być przygotowywane dla każdego szczepu grypy osobno, a nie zawsze mamy do czynienia tylko z jednym rodzajem wirusa na raz. Szczepionka przeciw grypie daje jednak szansę na uniknięcie infekcji, której kompikacje mogą być groźne. Badania również wykazały, że szczepionka w sposób istotny chroni noworodki i niemowlęta przed zachorowaniem.

 • Dokładne mycie rąk jest najważniejszym sposobem na zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusów.
 • Kichając staraj się zakrywać usta i nosramieniem i przedramieniem, tego też  naucz swoją rodzinę. 
 • Używaj płynów odkażających dłonie, zwłaszcza, kiedy korzystasz z komunikacji miejskiej lub miejsc ogólnodostępnych.
 • Jeśli któryś z domowników zachorował na grype lub inną infekcję poproś go uzywanie maseczki ochronnej, żeby nie rozsiewał zarazków.
 • W czasie wzmożonej zachorowalności staraj się unikac zatłoczonych miejsc.

Skutki przeziębienia i grypy

W przypadku kobiet w ciąży absolutnie nie wolno lekceważyć przeziębienia - ani tym bardziej grypy - i po prostu przechodzić, przeczekać, aż infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych sama przejdzie. O ile przeziębienie nie jest groźne dla malucha (zwłaszcza, że najczęściej mija po kilku dniach niedyspozycji), o tyle grypa jest dużo bardziej niebezpieczna i źle leczona może doprowadzić do powikłań. Grypa może też być groźna dla rozwijającego się płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Uważaj na te leki będąc w ciąży

 • Paracetamolu nie należy stosować w I trymestrze ciąży.
 • Ibuprofen w ciąży: w I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, w III trymestrze nie należy stosować. Stosowanie w późniejszym okresie ciąży może powodować u płodu przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla oraz wpływać na czynność kurczową macicy.
 • Kwas acetylosalicylowy w ciąży i w okresie karmienia piersią: nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.
 • Pseudoefedryna w ciąży i w okresie karmienia piersią: stosować jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. W okresie stosowania leku należy przerwać karmienie piersią.

Jeśli dolegliwości Cię niepokoją, utrzymują się długo bądź się nasilają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W ciąży ostrożności nigdy za wiele.

Bibliografia

 1. Pisząc ten artykuł korzystaliśmy z: Leki współczesnej terapii, Jan K. Podlewski, Alicja Chawlibogowska – Podlewska, Wydanie XVII, Warszawa 2005r.
 2. Grypa u ciężarnych–leczenie i profilaktyka. Prof.dr hab.med.Leszek Szenborn, lek. Agnieszka Matkowska-Kocjan
 3. Protection of infants from infection with influenza A virus by transplacentally acquiredanti body. JInfect Dis1980;142:844-9; Puck JM, Glezen WP, Frank AL, SixHR.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży