Zatkany nos, nieżyt, krwawienie z nosa. Jak poradzić sobie z tymi dolegliwościami w ciąży

Uczucie obrzęku nosa w ciąży jest dosyć powszechną dolegliwością i nie trzeba nią się martwić, jak również sporadycznymi krwawieniami z nosa. Podobnie jak za większość innych niedogodności za obrzęki odpowiedzialne są podnoszące hormony i zwiększona objętość krwi.
Co to jest ciążowy nieżyt nosa
Nieżyt nosa dotyka 18-30% kobiet w ciąży. Jest to uczucie obrzęku w jamie nosowej, które sprawia dyskomfort i może dawać poczucie duszności. Symptomy są bardzo podobne do alergicznego nieżytu nosa, ale nie można znaleźć żadnego powiązania z alergią, czy infekcją bakteryjną bądź wirusową. Może pojawić się w każdym tygodniu ciąży, ale najczęściej pojawia się już w pierwszym trymestrze. Objawy zaś mogą ustąpić dopiero kilka tygodni po porodzie.
Jakie są objawy nieżytu nosa?
- Zatkany nos
- Częste kichanie i kaszel
- Świąd w nosie
- Ból i uczucie obrzęku zatok
reklama
Leczenie nieżytu nosa
Po konsultacji z lekarzem możesz używać kropli zmniejszających obrzęk śluzówki. Warto jednak robić to sporadycznie, ponieważ nadużywanie sprayów może nasilić problem przekrwienia błon śluzowych i uczucie duszności.
Czasami lekarz podejrzewając, że obrzęk jest powodowany reakcją alergiczną może zaproponować leki przeciwhistaminowe. Niektóre z nich można bezpieczne stosować w czasie ciąży.
Większość standardów leczenia schorzeń nosa i zatok przynosowych zaleca wykorzystywanie roztworów wody morskiej i 0,9% roztworów soli fizjologicznej. Są one bezpieczne dla ciężarnych i dlatego powinny być stosowane w pierwszej kolejności.
Dodatkowo na zmniejszenie obrzęku śluzówki może wpłynąć:
- Picie dużej ilości płynów
- Spanie z głową na wysokiej poduszce (podniesienie wezgłowia 30–45%)
- Letnia kąpiel (pamiętaj, że zbyt długie siedzenie w wannie i zbyt wysoka temperatura mogą prowadzić do omdlenia)
- Umieszczenie nawilżacza w pokoju w nocy, aby zwiększyć i kontrolować poziom wilgotności.
- regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny (fizjologicznie obkurcza naczynia w nosie)
reklama
Alergiczny nieżyt nosa w ciąży:
Jak już wiesz - nieżyt nosa dotyczy nawet 30% ciężarnych. Często spowodowany jest alergicznym nieżytem nosa (ANN).
Alergiczny nieżyt nosa w ciąży częściej dotyczy ciężarnych z atopową astmą oskrzelową. Objawami, które dokuczają przyszłej mamie są:
- wodnisty wyciek z nosa,
- świąd,
- kichanie,
- blokada nosa
- zapalenie spojówek.
Jeśli jest możliwość należy w pierwszej kolejności sięgnąć po niefarmakologiczne sposoby. Jeśli jednak nie zadziałają - wprowadzić leki.
W łagodnym nieżycie można wprowadzić leki z grupy kromonów. Jeśli objawy są nasilone lekarz może zalecić glikokortykosteroidy donosowe. Mają duża skuteczność oraz, co ważne, są bezpieczne dla ciężarnych.
Miejscowe leki obkurczające powinnaś stosować maksymalnie przez 3 dni. Doustne leki są zakazane w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ nie wiadomo na ile mogą mieć wpływ na pojawienie się rzadkich wad wrodzonych
Pamiętaj, żeby o preparaty, które możesz zastosować w ciąży zapytać swojego położnika. Farmaceuci w aptece, pomimo wiedzy nie mają pełnej dokumentacji medycznej, więc nie wiedzą czy i jakie leki przyjmujesz. Nie wiedzą również o twoich dolegliwościach ciążowych i ewentualnych zagrożeniach, np. stanie przedrzucawkowym, jak również nie mają świadomości, czy nie masz chorób współistniejących, np. cukrzycy, problemów z sercem lub nadciśnienia.
Skąd się bierze krwawienie z nosa podczas ciąży?
Krwawienie z nosa u ciężarnych jest częstą przypadłością. Ma to związek ze zmianami fizjologicznymi, które zachodzą w organizmie – zwiększeniem objętości krwi, rozszerzeniem naczyń krwionośnych, działaniem hormonów. Czasami krwotok z nosa związany jest ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Wtedy potrzebujesz konsultacji z lekarzem. Najczęściej jednak przyczyną jest przesuszenie śluzówek i podatność na mikrourazy.
reklama
Jak zapobiec krwawieniu z nosa w czasie ciąży?
- Staraj się pić przynajmniej 2,5 litra wody żeby odpowiednio nawilżyć organizm.
- Unikaj miejsc, w których będziesz narażona na zetknięcie z osobami palącymi papierosy, jak również sklepów kosmetycznych, gdzie mieszają się intensywne zapachy
- Dmuchając nos, staraj się to robić delikatnie
- W domu korzystaj z nawilżacza powietrza i dbaj żeby nie było zbyt suche
- Witamina C i rutyna wzmacniają naczynia włosowate, więc sięgnij po bogate w nie produkty, jak również porozmawiaj z lekarzem o suplementacji
- Smaruj nos wewnątrz wazeliną
Jak powstrzymać krwawienie z nosa w czasie ciąży?
- Usiądź prosto i złap palcami nos, a oddychaj ustami staraj się siedzieć w takiej pozycji 10-15 minut
- Pochyl się do przodu, z głową do dołu. Przechylenie jej do tyłu jest niebezpieczne, sprawi, że krew dostanie się do gardła i możesz się zakrztusić
- Jeśli jest ci słabo połóż się na boku - lewym. Nie kładź się na plecach!
- Przyłóż do nosa i policzków zimny okład lub mrożonkę
Bibliografia
- Różne aspekty astmy u kobiet w ciąży. Dr med. Aleksandra Kucharczyk, Dr med. Patrycja Grabowska-Krawiec Dr Piotr Kucharczyk Zakład Immunologii i Alergologii Klinicznej CSK MON, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
- Clinical and pathogenetic characteristics of pregnancy rhinitis. Ellegard EK. Clin Rev Allergy Immunol. 2004;26(3):149-159. .
- Rhinitis of pregnancy. Mabry R. South Med J. 1986;79(8):965-971.
- Nieżyt nosa a ciąża dr hab. n. med. prof. nadzw. UM Hanna Zielińska-Bliźniewska; lek. Andrzej Kowalski; prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski