Podwyższone tętno w ciąży

Podwyższone tętno w ciąży

Podwyższone tętno w ciąży niepokoi wiele przyszłych mam. W większości przypadków obawy te są niepotrzebnie, ponieważ przyspieszenie tętna jest zjawiskiem fizjologicznym. Serce kobiety w ciąży bije po prostu szybciej. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy sytuacja powinna skłonić do konsultacji z lekarzem?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Cały utrój jest poddany obciążeniu, które ma wpływ na wiele funkcji organizmu. Obciążony jest zarówo układ hormonalny, jak i sercowo-naczyniowy. W tej sytuacji wiele się zmienia. Czy wysoki puls w ciąży powinien niepokoić? Co w ciąży uznaje się za normę? Okazuje się, że sytuacja może być niepokojąca, ale nalezy wziąć w niej pod uwagę fakt, że tętno u ciężarnej może sięgać nawet 80-90 uderzeń na minutę. Za wysoki puls uznaje się ten powyżej 90-100/min.

W ciąży zachodzą w układzie krążenia fizjologiczne zmiany. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obniżenia ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenia akcji serca. Czynność serca ulega przyspieszeniu w spoczynku ze średnio 70/min do 80-90/min. U osób, które miały przed ciążą szybsze tętno, w ciąży średnia akcja serca w spoczynku może wynosić nawet 90-100/min.

Sprawdzenie ciśnienia tętniczego jest obligatoryjne podczas każdej wizyty kontrolnej w okresie ciąży.

Dlaczego w ciąży mam podwyższone tętno?

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, dotyczą one również układu krążenia. W jego obrębie:

 • dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych,
 • obniżenia ciśnienia tętniczego,
 • wzrostu objętość krwi (o ok. 30%).

W konsekwencji powyższych zmian wzrasta tętno. Dzieje się tak, ponieważ podczas w ciąży serce musi pracować bardziej intensywnie, aby zapewnić krwi właściwe krążenie, zadbac o dobra kondycję tak mamy, jak i dziecka. W rezultacie akcja serca przyspiesza, obserwuje się przyspieszone tętno. Warto pamiętać, że serce kobiety ciężarnej przepompowuje około 30-50% więcej krwi w ciągu minuty niż przed ciążą. Dodatkowo wysiłek fizyczny u przyszłej mamy powoduje większy wzrost częstości serca niż przed ciążą. Nie bez znaczenia jest większa ilość wody (obrzęki) i działanie hormonów.

Czynność serca w spoczynku wzrasta do 90/min, a u kobiet, które przed ciążą miały szybsze tętno, nawet do 100/min.

Podwyższone tętno w ciąży - zagrożenia

Istnieją sytuacje, kiedy wysokie tętno sugeruje istnienie u pacjentki jakiegoś schorzenia. Kiedy wysokie tętno w ciąży jest niegroźne, a kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

Niepokojące jest, kiedy poza wysokim tętnem pojawia się:

 • kołatanie serca,
 • ból w klatce piersiowej,
 • duszność,
 • kaszel
 • zawroty głowy,
 • osłabienie, omdlenia.

W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja lekarska, ponieważ podwyższone tętno może wskazywać na niedokrwistość, nadczynności tarczycy czy problemy kardiologiczne. Aby ustalić przyczynę niepokojącego stanu być może konieczne będzie wykonanie szeregu badań dodatkowych, takich jak EKG, ECHO serca, elektrolity, morfologia, TSH, hormony tarczycy czy ewentualnie inne.

Przyspieszenie rytmu serca oraz występujące czasami uczucie kołatania serca można uznać za normę pod warunkiem, że w zapisie EKG nie uchwycono arytmii oraz że nie występują inne niepokojące objawy.

Nadciśnienie w ciąży

O nadciśnieniu w ciąży mówu się, gdy wartości ciśnienia skurczowego są ≥ 140 mm Hg, a rozkurczowego — ≥ 90. Aby je ustalić, niezbędny jest dwukrotny pomiar ciśnienia tętniczego, koniecznie w odstępie przynajmniej sześciu godzin. Pomiar należy przeprowadzić po minimum 10-minutowym odpoczynku leżącej podczas badania na lewym boku lub znajdującej się w pozycji siedzącej.

Nadciśnienie w ciąży dotyczy 6-17 proc. pierworódek oraz 2-4 proc. wieloródek. „W krajach rozwiniętych powikłania nadciśnienia są przyczyną 16 proc. zgonów kobiet w okresie ciąży i połogu” — mówi prof. dr hab. n. med. Bronisława Pietrzak, specjalista ginekologii i położnictwa, mazowiecki konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

Wśród schorzeń lub czynników predysponujących do wystąpienia nadciśnienia w ciąży wymieniane są: pierwsza ciąża i pierwszy poród,

 • wiek poniżej 18 lub powyżej 35 roku życia,
 • przebyta rzucawka,
 • wystąpienie preeklampsji w najbliższej rodzinie (matka, siostra),
 • schorzenia naczyń krwionośnych (nadciśnienie tętnicze samoistne lub wtórne: nerkopochodne, sercowo-naczyniowe, neurogenne, hormonalne),
 • choroby układowe (toczeń trzewny),
 • współistniejące schorzenia nerek,
 • wielowodzie,
 • ciąża wielopłodowa (nadmierne rozciągnięcie mięśnia macicy i wzmożone zapotrzebowanie na białko), cukrzyca,
 • zaśniad groniasty,
 • obrzęk uogólniony płodu,
 • nieprawidłowa dieta ciężarnej,
 • stres.

Według Amerykańskiego Kolegium Ginekologów i Położników, gdy choroba występuje przed ciążą lub ukończeniem 20. tygodnia ciąży, świadczy to o przewlekłym nadciśnieniu tętniczym. O nadciśnieniu ciążowym mówi się, gdy pojawia się w drugiej połowie ciąży, ulegnie normalizacji do 12 tygodni od rozwiązania.

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może prowadzić do rozwoju stanu przedrzucawkowego u ciężarnej. Rozpoznaje się je, gdy nadciśnieniu towarzyszą białkomocz (powyżej 300 mg/d) lub zaburzenia narządowe.

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze w okresie ciąży może prowadzić do powikłań. U dziecka może wystąpić:

 • opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego,
 • niedotlenienie,
 • obumarcia płodu.

Może także dojść do przedwczesnego oddzielenia łożyska.

U pacjentek z ciężkim nadciśnieniem częściej występują udary i zgony. W krajach rozwiniętych powikłania nadciśnienia są przyczyną 16 proc. zgonów kobiet w okresie ciąży i połogu.

Nadciśnienie tętnicze ciężarnych nierzadko wiąże się z koniecznością wcześniejszego zakończenia ciąży. Leczenie farmakologiczne ma na celu zapobieganie rzucawce i innym poważnym powikłaniom stanu przedrzucawkowego. Polega na obniżaniu ciśnienia tętniczego oraz profilaktyce przeciwdrgawkowej.

  Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

  Kliknij, żeby dodać swój głos

  Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

  Kalendarz ciąży