Podwyższone tętno w ciąży

Podwyższone tętno w ciąży

Podwyższone tętno w ciąży niepokoi wiele przyszłych mam. W większości przypadków obawy te są niepotrzebnie, ponieważ przyspieszenie tętna jest zjawiskiem fizjologicznym. Serce kobiety w ciąży bije po prostu szybciej. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy sytuacja powinna skłonić do konsultacji z lekarzem?

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Cały utrój jest poddany obciążeniu, które ma wpływ na wiele funkcji organizmu. Obciążony jest zarówo układ hormonalny, jak i sercowo-naczyniowy. W tej sytuacji wiele się zmienia. Czy wysoki puls w ciąży powinien niepokoić? Co w ciąży uznaje się za normę? Okazuje się, że sytuacja może być niepokojąca, ale nalezy wziąć w niej pod uwagę fakt, że tętno u ciężarnej może sięgać nawet 80-90 uderzeń na minutę. Za wysoki puls uznaje się ten powyżej 90-100/min.

Dlaczego w ciąży mam podwyższone tętno?

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, dotyczą one również układu krążenia. W jego obrębie:

  • dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych,
  • obniżenia ciśnienia tętniczego,
  • wzrostu objętość krwi (o ok. 30%).

W konsekwencji powyższych zmian wzrasta tętno. Dzieje się tak, ponieważ podczas w ciąży serce musi pracować bardziej intensywnie, aby zapewnić krwi właściwe krążenie, zadbac o dobra kondycję tak mamy, jak i dziecka. W rezultacie akcja serca przyspiesza, obserwuje się przyspieszone tętno. Warto pamiętać, że serce kobiety ciężarnej przepompowuje około 30-50% więcej krwi w ciągu minuty niż przed ciążą. Dodatkowo wysiłek fizyczny u przyszłej mamy powoduje większy wzrost częstości serca niż przed ciążą. Nie bez znaczenia jest większa ilość wody (obrzęki) i działanie hormonów.

Czynność serca w spoczynku wzrasta do 90/min, a u kobiet, które przed ciążą miały szybsze tętno, nawet do 100/min.

reklama

Podwyższone tętno w ciąży - zagrożenia

Istnieją sytuacje, kiedy wysokie tętno sugeruje istnienie u pacjentki jakiegoś schorzenia. Kiedy wysokie tętno w ciąży jest niegroźne, a kiedy ciężarna powinna udać się do lekarza?

Niepokojące jest, kiedy poza wysokim tętnem pojawia się:

  • kołatanie serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • kaszel
  • zawroty głowy,
  • osłabienie, omdlenia.

W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja lekarska, ponieważ podwyższone tętno może wskazywać na niedokrwistość, nadczynności tarczycy czy problemy kardiologiczne. Aby ustalić przyczynę niepokojącego stanu być może konieczne będzie wykonanie szeregu badań dodatkowych, takich jak EKG, ECHO serca, elektrolity, morfologia, TSH, hormony tarczycy czy ewentualnie inne.

Przyspieszenie rytmu serca oraz występujące czasami uczucie kołatania serca można uznać za normę pod warunkiem, że w zapisie EKG nie uchwycono arytmii oraz że nie występują inne niepokojące objawy.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: