reklama

Od czerwca rusza program refundacji in vitro – nadzieja dla wielu par

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że od 1 czerwca tego roku rusza program, który umożliwi parom borykającym się z niepłodnością dostęp do refundowanych procedur in vitro. Program ten, wyjątkowy w skali kraju, nie ogranicza się jedynie do osób w związkach małżeńskich, lecz rozszerza wsparcie również na pary żyjące razem bez formalnego potwierdzenia swojego związku.

Z budżetu państwa na realizację tego programu przewidziano kwotę 2,5 miliarda złotych, rozdzieloną na pięć lat funkcjonowania inicjatywy. Każdego roku na ten cel przeznaczonych będzie 500 milionów złotych celu - umożliwienie jak największej liczbie par spełnienie marzenia o rodzicielstwie.

Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem, zwłaszcza dzięki wysiłkom i zaangażowaniu kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, na czele z minister Izabelą Leszczyną. Kluczową rolę w opracowaniu programu odegrała również dyrektor Dagmara Korbasińska, koordynująca pracę zespołu ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

Program nie tylko daje nadzieję na rodzicielstwo parom, które borykają się z problemem niepłodności, ale również zwraca uwagę na kwestie takie jak onkopłodność, czyli możliwość zabezpieczenia materiału genetycznego przed agresywnym leczeniem onkologicznym. Dzięki temu pacjenci, które muszą poddać się leczeniu dostają wsparcie, które może im w przyszłości pomóc zostać rodzicami.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że program będzie realizowany z zachowaniem najwyższych standardów medycznych, dając szansę na leczenie szerokiemu spektrum pacjentów. Podkreśla się także, że program ma być dostępny dla jak największej liczby kwalifikujących się podmiotów medycznych, aby zapewnić równy dostęp do leczenia na terenie całego kraju.

Program refundacji procedur in vitro skierowany jest do:

  • Par, które otrzymały diagnozę niepłodności lub których leczenie niepłodności nie przyniosło rezultatów przez okres 12 miesięcy przed dołączeniem do programu.
  • Osób pozostających w formalnym związku małżeńskim oraz tych, które nie mają formalnie potwierdzonego związku, ale żyją razem.
  • Par posiadających zamrożone zarodki z poprzednich prób zapłodnienia pozaustrojowego.
  • Limit wieku dla dawstwa partnerskiego (własne gamety lub nasienie): do 42. roku życia. Brak innych ograniczeń dotyczących rezerwy jajnikowej.
  • Limit wieku dla dawstwa zarodków lub oocytów: podniesiony do 45. roku życia.
  • Dla mężczyzn korzystających z tej metody: limit wieku to 55 lat.
  • Nowość: pełne finansowanie wsparcia dla pacjentów onkologicznych, którzy mogą stracić płodność. Kriokonserwacja gamet dostępna dla kobiet do 40. roku życia, dla mężczyzn do 45. roku życia.
  • Każdej parze przysługuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, z różnymi wariantami zależnymi od wykorzystania własnych oocytów lub dawstwa.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: