Dlaczego trzeba brać kwas foliowy w ciąży

Dlaczego trzeba brać kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy, inaczej folacyna, to jedna z witamin należących do witamin z grupy B. Odgrywa on w organizmie człowieka niesłychanie istotną rolę, jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży i zdrowia maluszków.

Dobrodziejstwa kwasu foliowego

Kwas foliowy odpowiedzialny jest za regulacje wzrostu i funkcjonowania komórek, ponadto bierze udział w regulacji podziału komórek, jak również w przekazywaniu ich cech dziedzicznych. Kwas foliowy wpływa korzystnie na przewód pokarmowy, reguluje sprawne działanie jelit, żołądka i wątroby. Dodatkowo pobudza procesy krwiotwórcze, wpływa bowiem na powstanie krwinek czerwonych.

Należy pamiętać też o tym, że jedną z najważniejszych funkcji kwasu foliowego jest jego korzystne oddziaływanie na układ nerwowy. Poza tym, że działa on pozytywnie na pracę mózgu i wpływa na dobre samopoczucie psychiczne, to dodatkowo odgrywa ważną rolę w okresie płodowym - zapobiega wadom cewy nerwowej (takim jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie) u nienarodzonych jeszcze dzieci. To dlatego szalenie istotne jest, aby każda kobieta w okresie ciąży i każda kobieta planująca ciążę otrzymywała właściwe dawkę kwasu foliowego.

Pamiętaj! Planując ciążę lub w będąc już w ciąży nie wolno zapominać o właściwej dawce kwasu foliowego. Witamina ta uchroni bowiem nienarodzone jeszcze dziecko przed ewentualnymi wadami cewy nerwowej!

reklama

Czy spożywanie pokarmów bogatych w kwas foliowy wystarczy, aby zabezpieczyć maluszka przed ewentualnymi chorobami ze strony układu nerwowego?

Nie. Poza spożywaniem pokarmów bogatych w kwas foliowy konieczna jest też jego właściwa suplementacja. Spożywanie "bogatofolianowych" produktów jest jak najbardziej korzystne i można powiedzieć, że w pewnym sensie "wspomaga suplementację".

W jakich produktach znajduje się duża ilość kwasu foliowego? 

Głównym źródłem kwasu foliowego jest szpinak,  brukselka, szparagi oraz sałata (jednak warzywa te musza być surowe, nie wolno ich gotować). Dużą ilość kwasu foliowego można znaleźć w roślinach strączkowych (fasola, groch) oraz w cytrusach i pełnych ziarnach zbóż.

reklama

Kiedy zacząć stosowanie kwasu foliowego?

Według zaleceń ginekologów każda kobieta planująca  ciążę powinna rozpocząć suplementację kwasu foliowego już w okresie prekoncepcyjnym (co najmniej miesiąc przed planowaną ciążą), jak również stosować ją we wczesnej ciąży, do drugiego trymestru (czyli do 12. tygodnia ciąży). Dlaczego właśnie okres prekoncepcyjny oraz wczesna ciąża czas, kiedy suplementacja kwasu foliowego jest najważniejsza? Ponieważ zdecydowanie większa część wad cewy nerwowej jeśli powstaje, to właśnie w pierwszych czterech tygodniach po zapłodnieniu.

Dawkowanie 

Jaka dawka kwasu foliowego jest rekomendowana dla kobiet planujących ciążę oraz kobiet, które już w ciąży są? Rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawka kwasu foliowego dla ciężarnych, która ma zapobiegać rozwojowi wad cewy nerwowej, to 0,4 mg dziennie (czyli 400 mikrogramów). Kwas foliowy można suplementować  w postaci preparatów jednoskładnikowych, jak i wieloskładnikowych preparatów witaminowo - minerałowych, których skład jest dostosowany do potrzeb kobiet będących w ciąży. Zawartość kwasu foliowego w tych preparatach wynosi od 0,4 do 0,8 mg - taka dawka też jest dopuszczalna.

Co ważne nie można przekroczyć dobowej dawki wynoszącej 1 mg. Większa dawka kwasu foliowego (4 mg) jest natomiast zalecana kobietom, które we wcześniejszej ciąży urodziły dziecko z wada cewy nerwowej. Należy pamiętać o tym, że większa dawka kwasu foliowego będzie również zalecana kobietom, które cierpią z powodu niedokrwistości megaloblastycznej, są otyłe, pala papierosy, stosują leki przeciwpadaczkowe czy wcześniej zażywały hormonalne leki antykoncepcyjne.

reklama

Czy kwas foliowy można zażywać tylko do 12. tygodnia ciąży ?

Nie. W tym okresie czasu jego przyjmowanie jest po prostu najważniejsze. Jak najbardziej można go jednak suplementować przez okres całej ciąży.  

Czy kwas foliowy może być również niebezpieczny dla zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka ?

Tak. Należy pamiętać, że stosowanie zbyt dużej ilości kwasu foliowego również nie jest korzystne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia wczesnej ciąży. Należy zawsze przestrzegać dawek, które są rekomendowane i które w przypadku każdej kobiety, w oparciu o wiedzę o stanie zdrowia, ustala lekarz prowadzący ciążę.

Pamiętaj! Kwas foliowy to bardzo ważna witamina, która w okresie ciąży ma zabezpieczyć rozwijające się dziecko przed powstaniem ewentualnych wad cewy nerwowej. Jednak niczego nie można stosować w nadmiarze. Przedawkowanie kwasu foliowego również może być groźne.

Lek. med. Anna Posmykiewicz
 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: