10 badań, które powinnaś wykonać przed ciążą

10 badań, które powinnaś wykonać przed ciążą

Każda kobieta pragnie, aby ciąża przebiegała bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe. Jeżeli jesteś na etapie planowania ciąży, to możesz mieć na to duży wpływ. Szansę by ciąża była zdrowa i "podręcznikowa" mają zdrowe kobiety. Lekarze zalecają, aby badania zacząć nawet 6 miesięcy wcześniej – będzie wtedy czas na ewentualną diagnozę i leczenie.

Zadbaj o zęby

1. Zęby. Niby kontrola raz w roku to rzecz oczywista, ale jeśli planujesz ciążę, to przejdź się do stomatologa poza standardową kontrolą. Leczenie, jeśli kobieta jest w ciąży, jest trudniejsze, bo lekarz ma mniej preparatów i środków do dyspozycji. Trzeba zadbać nie tylko o zęby, ale i o dziąsła. Ze względu na wzmożoną produkcję hormonów dziąsła są bardziej podatne na choroby. Z kolei u kobiet w ciąży, mających chore dziąsła, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli dziąsła często krwawią koniecznie należy iść do dentysty. Już w ciąży masz wpływ na zęby dziecka.

reklama

Zbadaj tarczycę

2. Tarczyca. Jeśli w Twojej rodzinie kobiety chorują na tarczycę, to ty także musisz ją kontrolować. Tarczyca ma też duży wpływ na płodność i przebieg ciąży. Objawy chorej tarczycy można przegapić, gdyż początkowe dolegliwości łatwo zrzucić na karb stresu (spadek wagi, kłopoty ze snem, kołatanie serca – nadczynność tarczycy). Z kolei uczucie zmęczenia, częste zapominanie i przybranie na wadze (niedoczynność) to objawy ciąży, łatwo je więc źle odczytać. Dlatego skontroluj stan swojej tarczycy jeszcze zanim zaczniesz starać się o dziecko. 

Badania poziomu cukru i badania krwi

3. Morfologia krwi. To proste i tanie badanie, a pozwala ocenić pracę praktycznie całego organizmu: działanie układu odpornościowego (białe krwinki), szpiku kostnego (czerwone krwinki), krzepliwość (płytki krwi), poziom hemoglobiny (anemia). Ciąża często jest przyczyną niedokrwistości, a robiąc to badanie łatwo stwierdzić czy to ryzyko istnieje i odpowiednio wcześnie zmodyfikować dietę (lub sięgnąć po preparaty z żelazem).

4. Poziom cukru we krwi. Badanie najlepiej zrobić razem z morfologią. Pozwala ono wykryć cukrzycę jeszcze zanim da ona inne objawy. Chorobę trzeba opanować przed zajściem w ciążę, bo wahania poziomu glukozy we krwi mogą być niebezpieczne dla dziecka.

5. Grupa krwi i czynniki Rh. Jeżeli okaże się, że kobieta ma czynnik Rh-, to przebadać się musi również przyszły tata. Aby uniknąć konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży, po porodzie mama musi otrzymać odpowiednie preparaty.

6. Test na obecność przeciwciał. Sprawdź, czy nie zagraża Ci: cytomegalia, różyczka i toksoplazmoza. Zachorowanie przez kobietę w czasie ciąży może być niebezpieczne dla rozwoju dziecka. Stwierdzenie braku przeciwciał umożliwia zaszczepienie się (przeciwko różyczce) lub zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach ze zwierzętami, które mogą być nosicielami toksoplazmozy.

reklama

Ciśnienie krwi

7. Ciśnienie krwi. Badanie zupełnie nieinwazyjne. Pozwala stwierdzić czy przyszła mama ma problemy z sercem. Czasem wystarczy niewielka zmiana diety i więcej ruchu, aby kobieta rozpoczęła ciążę w znacznie lepszym stanie zdrowia. Powinno Cię zaniepokoić gdy Twój pomiar ciśnienia będzie przewyższał 130/85. Warto wtedy udać się do lekarza po poradę. Przeprowadzi z Tobą wywiad oraz badania przedmiotowe. Mogą one pomóc w wykryciu innych czynników, na przykład uszkodzeń narządów.

Cytologia i badania czystości pochwy

8. Cytologia. To wymaz, który lekarz pobiera z kanału szyjki macicy. Pozwala on wykryć, czy nie pojawiły się komórki przednowotworowe lub nowotworowe oraz czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego. Każda kobieta powinna robić to badanie raz w roku, ale szczególnie przed planowaną ciążą.

9. Badanie czystości pochwy. Ten wymaz pozwala stwierdzić czy w pochwie znajdują się bakterie lub grzyby mogące wywołać infekcję. Leczenie jest zwykle proste, ale poddać mu się musi także partner.

10. Badanie zmian skórnych. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką pieprzyków i innych zmian na skórze, musisz je regularnie kontrolować u dermatologa. Takie zmiany mogą zmienić się w nowotworowe, szczególnie na tych częściach ciała, które często wystawiane są na słońce. Dermatolog oceni wygląd zmian.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: