Toksoplazmoza w ciąży - jak można się zarazić, objawy i leczenie

Dlaczego toksoplazmoza jest niebezpieczna dla zdrowia twojego nienarodzonego dziecka?

Toksoplazmoza w ciąży - jak można się zarazić, objawy i leczenie

Toksoplazmoza (choroba odzwierzęca, zakaźna, pasożytnicza, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii). Dowiedz się dlaczego jest niebezpieczna dla zdrowia twojego nienarodzonego dziecka oraz jak się przed nią uchronić..

Częstość występowania toksoplazmozy wrodzonej (czyli zachorowanie dzieci matek, które w czasie ciąży przebyły zakażenie pierwotniakiem) w Polsce to ok. 200-400 przypadków rocznie.

Toksoplazmoza w ciąży

Jeśli zaraziłaś się toksoplazmozą zanim zaszłaś w ciążę twój organizm zdążył już wytworzyć ochronne przeciwciała. Mogłaś mieć łagodne objawy grypopodobne lub obrzęk węzłów chłonnych. W rzeczywistości możesz nawet nie mieć świadomości, że ją przechodziłaś.

I chociaż toksoplazmoza zwykle powoduje łagodną chorobę u osób ze zdrowym układem odpornościowym, jest ryzykowna w czasie ciąży, ponieważ może zaszkodzić dziecku.

Sytuacja zaczyna się robić poważna wtedy, gdy toksoplazmozą zarazisz się w ciąży.

W pierwszym trymestrze choroba ta może wywołać nawet poronienie. Infekcja złapana na tym etapie ciąży wiąże się z 10-15% ryzykiem przeniesienia na dziecko.

Jeśli zarazisz się po 13. tygodniu, twoje dziecko może przyjść na świat za wcześnie, z niedowagą, uszkodzeniem wzroku lub trwałymi zaburzeniami neurologicznymi (od momentu zarażenia się matki do zakażenia płodu upływa kilka tygodni). Infekcja złapana na tym etapie ciąży wiąże się z 25% ryzykiem, ale tylko 5-6% dzieci urodzi się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Ryzyko zakażenia w III trymestrze ciąży wynosi nawet 70-80%, ale jest mniej prawdopodobne, że skutkowac będzie powaznymi problemami. Większość dziecibędzie zdrowa po urodzeniu, ale u dużej części w późniejszym wieku może dojść do  problemów z oczyma.

W im późniejszym tygodniu ciąży zarazi się matka, tym krótszego czasu trzeba do zakażenia dziecka; im młodsza ciąża, tym choroba cięższa.

Jak można się zarazić toksoplazmozą?

 • bezpośrednio od chorego kota (jego odchody),
 • drogą pokarmową (zjedzenie zakażonego surowego albo niedogotowanego mięsa, w którym znajdują się cysty (to aż 80% przypadków toksoplazmozy u człowieka!). Cysty mogą się również znajdować w wodzie, ziemi, jarzynach zanieczyszczonych odchodami kota. Wydzieliny i wydaliny zarażonych zwierząt (np. mleko, ślina itp.) także stanowią potencjalne źródło zakażenia).
 • przez uszkodzoną skórę (weterynarze, pracownicy laboratorium) lub błonę śluzową odbytu.
 • przez transfuzję krwi, przeszczep zakażonych narządów.
 • drogą łożyskową - płód zostaje zakażony, gdy w czasie ciąży u matki wystąpi czynna infekcja;
 • nieumyte warzywa i owoce
 • niepasteryzowane mleko kozie i wytwarzane z niego produkty mleczne.

Jakie są objawy toksoplazmozy?

 • Zmęczenie
 • Gorączka
 • Objawy grypopodobne
 • Obrzęk węzłów chłonnych
 • Bóle stawowe
 • Czasami nie ma żadnych objawów

Dlatego warto przed zajściem w ciąże wykonać badanie na przeciwciała. IgG dodatnie i IgM ujemne są informacją, ze już przechodziłaś toksoplazmozę. Ujemne IgG i IgM oznacza, że nigdy na nią nie chorowałaś. W trakcie ciąży warto zrobić wtedy dodatkowo badania i oczywiście uważać na potencjalne źródła toksoplazozy, o których pisaliśmy powyżej.

Leczenie toksoplazmozy w ciąży

Gdy dojdzie do zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii, wytwarzane są przeciwciała klas IgG, IgM, IgA, IgE. Na podstawie wyznaczania ich miana stwierdza się, czy dana osoba przeszła toksoplazmozę, czy właśnie choruje. Lekiem z wyboru toksoplazmozy w ciąży jest Spiramycyna - Rowamycyna podawana doustnie, a przez rok po porodzie u dziecka należy regularnie określać poziom przeciwciał IgG i IgM.

Jak uniknąć toksoplazmozy?

Przed zajściem w ciążę lub na jej początku można zrobić badanie krwi, które wykaże, czy przebyło się toksoplazmozę, czy też nie. Jeżeli tak - płód nie jest zagrożony, jeśli nie- Kobiety ciężarne powinny zwrócić uwagę na to, by:

 1. spożywać mięso wyłącznie dobrze ugotowane- unikać posiłków z mięsa marynowanego, grillowanego lub wędzonego oraz surowego mleka
 2. dokładnie myć przed jedzeniem owoce i warzywa
 3. dokładnie myć ręce i sztućce, które miały kontakt z „surowizną”
 4. do prac ogrodowych zawsze stosować rękawice gumowe
 5. unikać kontaktu z kocimi odchodami. Koty domowe karmić wyłącznie suchą karmą oraz uniemożliwić im opuszczanie pomieszczeń domowych.

Na forum - mamy rozmawiają o toksoplazmozie

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży