Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Na szczęście dla milionów dzieci żółtaczka fizjologiczna najczęściej pojawia się i znika samoistnie nie powodując żadnych problemów. Noworodki przechodzą żółtaczkę fizjologiczną jako wynik pracy niedojrzałej wątroby. Powstaje nadmiar bilirubiny, w wyniku rozpadu  dużej  ilości erytrocytów. W  związku z tym, wzrasta poziom bilirubiny w organizmie, czego dowodem jest zażółcenie  skóry dziecka.

Najczęściej ma to miejsce w 2-3 dobie po porodzie i trwa od kilku dni do czasem 2-3 tygodni. Żółtaczka fizjologiczna jest częstym zjawiskiem zwłaszcza  u dzieci urodzonych przedwcześnie i niektórych noworodków karmionych piersią. Dlatego ważne jest aby obserwować dziecko. Sprawdzać, jak ssie, czy nie jest nadmiernie senne, czy skóra,  zamiast powoli  wytracać żółto- brzoskwiniowe zabarwienie, staje się nadmiernie zażółcona  lub czy kolor  skóry nabiera ostrego  zabarwienia  żółto  - cytrynowego?

Jakie są objawy żółtaczki fizjologicznej u noworodka?

 • Żółte przebarwienia skóry są charakterystycznym objawem żółtaczki. Kolor pojawia się najpierw na twarzy, potem na klatce piersiowej, brzuchu, ramionach i nogach.
 • Białka oczu, zwane twardówką również stają się żółte.
 • Po delikatnym naciśnięciu skóry niemowlęcia na czole lub skóry na nosku zmienia kolor na żółty.

reklama

Kiedy natychmiast należy zadzwonić do lekarza?

 • Skóra staje się coraz bardziej żółta
 • Białka oczu są żółte
 • Dziecko staje się apatyczne, trudno je obudzić i nie chce jeść
 • Nie przybiera na wadze
 • Dziecko płacze w wysokiej tonacji
 • Zaczyna gorączkować
 • Ma biegunkę
 • Pojawiają się wymioty

W jaki sposób leczy się żółtaczkę fizjologiczną?

W leczeniu żółtaczki fizjologicznej lekarze najprawdopodobniej zaproponują fototerapię, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina zmienia kształt i strukturę cząsteczek w taki sposób, że może być wydalana w moczu i kale. Rozebrany maluszek zostanie położony w osłoniętym łóżeczku, w specjalnych okularkach, które chronią jego oczy przed promieniowaniem. Efekty fototerapii są najczęściej widoczne już po dobie naświetlania. 

Bardzo rzadko potrzebna jest transfuzja krwi. Stosuje się ja jedynie w ciężkiej żółtaczce, kiedy dziecko nie reaguje na inne metody leczenia. Polega ona na wielokrotnym upuszczaniu krwi i podawaniu “oczyszczonej” z nadmiaru bilirubiny. Po kilku dniach noworodek najczęściej trafia do domu.

Przy każdej przedłużającej się  żółtaczce trzeba okresowo   skontrolować  poziom bilirubiny we krwi, a  już na pewno należy poddawać dziecko ocenie doświadczonego pediatry.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: