Żółtaczka fizjologiczna noworodka

Na szczęście dla milionów dzieci żółtaczka fizjologiczna najczęściej pojawia się i znika samoistnie nie powodując żadnych problemów. Noworodki przechodzą żółtaczkę fizjologiczną jako wynik pracy niedojrzałej wątroby. Powstaje nadmiar bilirubiny, w wyniku rozpadu dużej ilości erytrocytów. W związku z tym, wzrasta poziom bilirubiny w organizmie, czego dowodem jest zażółcenie skóry dziecka.
Najczęściej ma to miejsce w 2-3 dobie po porodzie i trwa od kilku dni do czasem 2-3 tygodni. Żółtaczka fizjologiczna jest częstym zjawiskiem zwłaszcza u dzieci urodzonych przedwcześnie i niektórych noworodków karmionych piersią. Dlatego ważne jest aby obserwować dziecko. Sprawdzać, jak ssie, czy nie jest nadmiernie senne, czy skóra, zamiast powoli wytracać żółto- brzoskwiniowe zabarwienie, staje się nadmiernie zażółcona lub czy kolor skóry nabiera ostrego zabarwienia żółto - cytrynowego?
Jakie są objawy żółtaczki fizjologicznej u noworodka?
- Żółte przebarwienia skóry są charakterystycznym objawem żółtaczki. Kolor pojawia się najpierw na twarzy, potem na klatce piersiowej, brzuchu, ramionach i nogach.
- Białka oczu, zwane twardówką również stają się żółte.
- Po delikatnym naciśnięciu skóry niemowlęcia na czole lub skóry na nosku zmienia kolor na żółty.
reklama
Kiedy natychmiast należy zadzwonić do lekarza?
- Skóra staje się coraz bardziej żółta
- Białka oczu są żółte
- Dziecko staje się apatyczne, trudno je obudzić i nie chce jeść
- Nie przybiera na wadze
- Dziecko płacze w wysokiej tonacji
- Zaczyna gorączkować
- Ma biegunkę
- Pojawiają się wymioty
W jaki sposób leczy się żółtaczkę fizjologiczną?
W leczeniu żółtaczki fizjologicznej lekarze najprawdopodobniej zaproponują fototerapię, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina zmienia kształt i strukturę cząsteczek w taki sposób, że może być wydalana w moczu i kale. Rozebrany maluszek zostanie położony w osłoniętym łóżeczku, w specjalnych okularkach, które chronią jego oczy przed promieniowaniem. Efekty fototerapii są najczęściej widoczne już po dobie naświetlania.
Bardzo rzadko potrzebna jest transfuzja krwi. Stosuje się ja jedynie w ciężkiej żółtaczce, kiedy dziecko nie reaguje na inne metody leczenia. Polega ona na wielokrotnym upuszczaniu krwi i podawaniu “oczyszczonej” z nadmiaru bilirubiny. Po kilku dniach noworodek najczęściej trafia do domu.
Przy każdej przedłużającej się żółtaczce trzeba okresowo skontrolować poziom bilirubiny we krwi, a już na pewno należy poddawać dziecko ocenie doświadczonego pediatry.