Seks po porodzie

Seks po porodzie

Jesteś szczęściarą, jeśli nie możesz doczekać się seksu po porodzie, ba- jesteś w świetnej sytuacji już wtedy, kiedy nie marzysz o tym, by „seks w ogóle przestał istnieć”.

Najczęściej  zdarza się, że kobieta po porodzie najzwyczajniej w świecie nie ma ani ochoty, ani nastroju, ani czasu, by myśleć o intymnych zbliżeniach- zmęczona, niedospana, zabiegana, czująca się bardzo różnie  (pierwsze tygodnie po porodzie to czas wzmożonej produkcji prolaktyny, która pomaga w laktacji, obkurczaniu macicy i hamuje popęd seksualny. Twój organizm wytwarza mniej estrogenów odpowiedzialnych za libido).

Kiedy seks po porodzie?

Czas po narodzinach dziecka to egzamin dojrzałości zarówno dla partnerów, jak i dla związku. Ważne jest, aby w tych trudnych chwilach po porodzie nie oddalać się od siebie- fizyczna bliskość, przytulenie się czy ciepłe słowa są niezwykle istotne w utrzymaniu więzi między partnerami. W związku z tym, zastanówmy się, kiedy rozpocząć życie seksualne żeby było satysfakcjonujące dla obojga partnerów?

Do pierwszego zbliżenia po porodzie przygotuj się - zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Poczekaj do końca połogu - w innym razie może to być dla ciebie bolesne przeżycie- ze względu na niewygojone jeszcze drogi rodne i krocze; grozi także zakażeniem błony śluzowej macicy przez bakterie przenoszone przez nasienie. Jeżeli miałaś cesarskie cięcie, poczekaj, aż blizna po zabiegu zagoi się (na ogół kilka tygodni).

Nie zaleca się rozpoczynania współżycia wcześniej niż po okresie 6 tygodni po porodzie. Ten czas nazywany połogiem pozwala na regenerację tkanek, wygojenie się ran, oraz powrotu do pierwotnego ułożenia narządów rozrodczych, jak również miednicy, powłok brzusznych, pęcherza moczowego oraz jelit. Po 6 tygodniach koniecznie udaj się do ginekologa, żeby zbadał cię i sprawdził, czy jesteś gotowa na rozpoczęcie aktywności seksualnej po porodzie.

reklama

Suchość pochwy - co zrobić?

Wiele kobiet skarży się po porodzie na suchość pochwy, co powoduje ból w czasie stosunku. Jest związane z produkcją estrogenów, zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią. Co możesz zrobić? Zacząć używać żeli nawilżających, a jeśli one nie pomogą zwróć się o pomoc do swojego ginekologa.

To krępujące nietrzymanie moczu

Kolejną sytuacją, która jest krepująca to nietrzymanie moczu podczas stosunku. Przypadłość ta powinna minąć w ciągu kilku tygodni, ale być może będziesz musiała skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Sama możesz sobie pomóc wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.

reklama

Od czego zacząć współżycie po porodzie?

W powrocie do sypialni ważny jest czas  - musisz być na to wewnętrznie gotowa i rzeczywiście tego chcieć. Wiele par rozpoczyna powrót do aktywności seksualnej od wzajemnych pieszczot. Sporo kobiet przez pierwsze tygodnie masturbuje się  aby na nowo poznać swoje ciało po porodzie. Starajcie się zaczynać od pieszczot, które pomogą wam nawzajem rozluźnić się i oswoić z nową sytuacją. Warto też po porodzie stosować pozycje seksualne, podczas których kobieta ma możliwość kontrolowania stosunku- dzięki temu będziesz się czuła bezpieczniej i pewniej. Przeczytaj o nich niżej.

Jak sobie poradzić z lękiem przed ciążą?

Jednym z problemów w powrocie do aktywności seksualnej może być lęk przed ciążą. Ważne -  karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę, często zaś owulacja (a wraz z nią płodność)  pojawia się przed pierwszą menstruacją. Po porodzie można stosować środki antykoncepcyjne, które zapewnią wam poczucie bezpieczeństwa.

Antykoncepcja hormonalna

  • Minipigułka
  • Zastrzyk hormonalny (Depo-Provera)
  • Hormonalna wkładka (spirala) wewnątrzmaciczna

Mechaniczne metody antykoncepcji

  • Prezerwatywa
  • Wkładka wewnątrzmaciczna bez hormonów
  • Prezerwatywa dla kobiet
  • Kapturek naszyjkowy
  • Diafragma

Chemiczne metody antykoncepcji

  • Preparaty zawierające nonoksynol - globulki, maści, pianki i żele.

Metody naturalne

Metody naturalne, takie jak kalendarzyk małżeński czy metoda objawowo-termiczne, które polegają na obserwacji organizmu i okresowej abstynencji seksualnej w okresie uznawanym za płodny.

  • Kalendarzyk małżeński
  • Metoda objawowo-termiczna.

reklama

Co jeszcze może być przeszkodą we współżyciu, a co warto zmienić?

Bezpośrednio po porodzie ciało jest odmienione - fałdki, rozstępy, dodatkowe kilogramy, nabrzmiałe piersi i mało sprężysta skóra. Nie podobasz się sobie i trudno ci jest zrozumieć, że możesz podobać się mężowi. Dla lepszego samopoczucia możesz co nieco zatuszować seksowną bielizną lub włączyć światło w sypialni.

Dla młodej mamy niebywale seksowny jest partner, który nie ogranicza się do zapewnień o uczuciu, ale również podejmuje rodzicielskie i domowe obowiązki. Ty natomiast natomiast pamiętaj, o mężu. Nie odrzucaj go - on jest i tak dostatecznie osamotniony i zagubiony. Niech twój partner nie czuje się wiecznie zepchnięty na drugi plan.

Jeśli jednak kilka miesięcy po porodzie pożycie intymne nadal nie wraca do normy i któreś z partnerów wciąż ma opory przed kontaktami fizycznymi- warto zwrócić się o pomoc do seksuologa. Taka wizyta pomoże znaleźć i zrozumieć problem, a małżonkom na nowo wrócić do dawnej aktywności.

Jakie pozycje seksualne są bezpieczne po porodzie?

Boisz się rozpocząć współżycie po porodzie ze strachu przed bólem i dyskomfortem? Dowiedz się, że są mniej i bardziej zalecane pozycje seksualne, bo w końcu seks ma kojarzyć się z przyjemnością i bliskością.

Przede wszystkim po porodzie udaj się na wizytę kontrolną do ginekologa. Będziesz mogła się dowiedzieć, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do powrotu do aktywności seksualnej. Jeśli wszystko jest ok - czas na zabawę.

Pozycja misjonarska czyli on leży na Tobie
Ta pozycja uznawana jest za najbardziej wygodną i bezpieczną po porodzie naturalnym. Również jest wskazana po cesarskim cięciu, bo nie musisz napinać mięśni brzucha.  Przede wszystkim możesz kontrolować głębokość i siłę penetracji. Zminimalizowany jest również nacisk na pochwę.

 

Pozycja „na łyżeczkę”
Kobieta leży na boku, odwrócona plecami do mężczyzny. Pozycja jest świetna, jeśli miałaś cesarskie cięcie, ponieważ nie ma dużego nacisku na bliznę, a możesz kontrolować szybkość i głębokość penetracji i sprawić żeby stosunek był bezbolesny.

 


Pozycja na jeźdźca ( Kobieta siedzi na górze)
To pozycja, w której kobieta jest stroną dominującą. Od ciebie zależy szybkość i rodzaj ruchów.  od niej zależy szybkość i technika ruchów. Jest to również dobra pozycja po porodzie, ponieważ kontrolujesz sytuację i na bieżąco możesz sprawdzać, co sprawia ci dyskomfort, a co przyjemność. Niekoniecznie polecamy po cesarce.

Pozycja „na krześle”
Mężczyzna siada na krześle, kobieta siada tyłem na jego udach i zaczyna poruszać biodrami. W tej pozycji również masz kontrolę nad sytuacją.

Jakich pozycji seksualnych unikać w pierwszych miesiącach po porodzie?

W trakcie seksu po porodzie należy minimalizować nacisk na krocze. Szczególnie niebezpieczna jest pozycja „na pieska“ ze względu na ogromne obciążenie mięśni pochwy istnieje poważny dyskomfort i ból.

Uważaj również podczas seksu oralnego.  O ile ty możesz w ten sposób zaspokajać partnera, o tyle on powinien się powstrzymać, aż będziecie mieć pewność, że twoja pochwa jest całkowicie wygojona po porodzie. Po pierwsze w czasie  seksu oralnego może dojść do zakażenia pochwy i macicy. Gorzej, jeśli niechcący partner wprowadzi powietrze do twojej pochwy i przedostanie się ono do naczyń krwionośnych. Wtedy może nastąpić „zator powietrzny“, który  bywa przyczyną zgonów.

Na koniec warto wiedzieć, że po porodzie masz szansę na uaktywnienie nowych stref erogennych, więc sprawdzaj, eksperymentuj i baw się dobrze 😉

Bibliografia

  1. Peragallo Urrutia R, Polis CB, Jensen ET, Greene ME, Kennedy E, Stanford JB. Effectiveness of fertility awareness-based methods for pregnancy prevention: A systematic reviewexternal icon. Obstet Gynecol 2018;132:591-604.
  2. Birth Control Methods; CDC
  3. Antykoncepcja po porodzie. Jak uniknąć żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej? AMY J. VOEDIsCh, MD, Ms, PAuL D. BLuMENthAL, MD, MPh
  4. Gebuza G, Kaźmierczak M, Gierszewska M et al. Problemy kobiet w połogu i ich przyczyny. Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia. 2010;3(4):290.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: