Seks po porodzie

Seks po porodzie

Jesteś szczęściarą, jeśli nie możesz doczekać się tego „pierwszego razu" po porodzie, ba- jesteś w świetnej sytuacji już wtedy, kiedy nie marzysz o tym, by „seks w ogóle przestał istnieć”.

Najczęściej  zdarza się, że kobieta po porodzie najzwyczajniej w świecie nie ma ani ochoty, ani nastroju, ani czasu, by myśleć o intymnych zbliżeniach- zmęczona, niedospana, zabiegana, czująca się bardzo różnie  (pierwsze tygodnie po porodzie to czas wzmożonej produkcji prolaktyny, która pomaga w laktacji, obkurczaniu macicy i hamuje popęd seksualny. Twój organizm wytwarza mniej estrogenów odpowiedzialnych za libido).

Kiedy seks po porodzie?

Czas po narodzinach dziecka to egzamin dojrzałości zarówno dla partnerów, jak i dla związku. Ważne jest, aby w tych trudnych chwilach po porodzie nie oddalać się od siebie- fizyczna bliskość, przytulenie się czy ciepłe słowa są niezwykle istotne w utrzymaniu więzi między partnerami. W związku z tym, zastanówmy się, kiedy rozpocząć życie seksualne żeby było satysfakcjonujące dla obojga partnerów?

reklama

Jak sprawdzić, czy jestem gotowa na seks po porodzie?

Do pierwszego zbliżenia po porodzie przygotuj się– zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Poczekaj do końca połogu - w innym razie może to być dla ciebie bolesne przeżycie- ze względu na niewygojone jeszcze drogi rodne i krocze; grozi także zakażeniem błony śluzowej macicy przez bakterie przenoszone przez nasienie. Jeżeli miałaś cesarskie cięcie, poczekaj, aż blizna po zabiegu zagoi się (na ogół kilka tygodni).

Zanim zdecydujesz się na podjęcie współżycia, idź do ginekologa i sprawdź „czy dobrze się czujesz”, czy wszystko się ładnie zagoiło. Oprócz tego sama sprawdź, czy dotykanie intymnych miejsc nie sprawia ci bólu.

Suchość pochwy - co zrobić?

Wiele kobiet skarży się po porodzie na suchość pochwy, co powoduje ból w czasie stosunku. Jest związane z produkcją estrogenów, zwłaszcza jeśli kobieta karmi piersią. Co możesz zrobić? Zacząć używać żeli nawilżających, a jeśli one nie pomogą zwróć się o pomoc do swojego ginekologa.

reklama

To krępujące nietrzymanie moczu

Kolejną sytuacją, która jest krepująca to nietrzymanie moczu podczas stosunku. Przypadłość ta powinna minąć w ciągu kilku tygodni, ale być może będziesz musiała skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Sama możesz sobie pomóc wykonując ćwiczenia mięśni Kegla.

Od czego zacząć współżycie po porodzie?

W powrocie do sypialni ważny jest czas  - musisz być na to wewnętrznie gotowa i rzeczywiście tego chcieć. Wiele par rozpoczyna powrót do aktywności seksualnej od wzajemnych pieszczot. Sporo kobiet przez pierwsze tygodnie masturbuje się  aby na nowo poznać swoje ciało po porodzie. Starajcie się zaczynać od pieszczot, które pomogą wam nawzajem rozluźnić się i oswoić z nową sytuacją. Warto też po porodzie stosować pozycje seksualne , podczas których kobieta ma możliwość kontrolowania stosunku- dzięki temu będziesz się czuła bezpieczniej i pewniej.

reklama

Jak sobie poradzić z lękiem przed ciążą?

Jednym z problemów w powrocie do aktywności seksualnej może być lęk przed ciążą. Ważne -  karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę, często zaś owulacja (a wraz z nią płodność)  pojawia się przed pierwszą menstruacją. Po porodzie można stosować środki antykoncepcyjne, które zapewnią wam poczucie bezpieczeństwa.

Co jeszcze może być przeszkodą we współżyciu, a co warto zmienić?

Bezpośrednio po porodzie ciało jest odmienione - fałdki, rozstępy, dodatkowe kilogramy, nabrzmiałe piersi i mało sprężysta skóra. Nie podobasz się sobie i trudno ci jest zrozumieć, że możesz podobać się mężowi. Dla lepszego samopoczucia możesz co nieco zatuszować seksowną bielizną lub włączyć światło w sypialni.

Dla młodej mamy niebywale seksowny jest partner, który nie ogranicza się do zapewnień o uczuciu, ale również podejmuje rodzicielskie i domowe obowiązki. Ty natomiast natomiast pamiętaj, o mężu. Nie odrzucaj go - on jest i tak dostatecznie osamotniony i zagubiony. Niech twój partner nie czuje się wiecznie zepchnięty na drugi plan.

Jeśli jednak kilka miesięcy po porodzie pożycie intymne nadal nie wraca do normy i któreś z partnerów wciąż ma opory przed kontaktami fizycznymi- warto zwrócić się o pomoc do seksuologa. Taka wizyta pomoże znaleźć i zrozumieć problem, a małżonkom na nowo wrócić do dawnej aktywności.

Monika Z-B

Ocena: 3.97 z 5. Ocen: 119

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: