Nadmiar śliny w ciąży. Co robić?

Nadmiar śliny w ciąży. Co robić?

Nadmiar śliny w ciąży jest jednym z jej najbardziej dziwnych i zaskakujących objawów. Spodziewałaś się wielu sensacji, od porannych nudności po bezsenność, ale żeby ślinić się jak dziecko? Jakie są przyczyny nadmiaru śliny w ciąży? Jak sobie z tą kłopotliwą przypadłością radzić?

Nadmierne wydzielanie śliny, tzw. ptyalizm, może dotyczyć każdego. Najczęściej jednak dokucza kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mają silne mdłości i towarzyszące im wymioty.

Nadmiar śliny w ciąży - przyczyny

Przyczyny wzmożonej pracy ślinianek i nadmiaru śliny w ciąży nie są do końca znane. Przypuszcza się, że ma to związek z przemianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Nadmierne ślinienie się może być także reakcją na przyjmowane leki.

Nie bez znaczenia są także towarzyszące początkowi ciąży mdłości, wymioty i zgaga. To dlatego, choć nadmiar śliny może dokuczać od początku ciąży aż do porodu, dolegliwość ta jest najbardziej nasilona w pierwszym trymestrze – wtedy, gdy objawy ciąży są najbardziej dokuczliwe.

Obecność śliny w jamie ustnej może nasilać mdłości i stać się ich przyczyną. Z kolei zgaga i nudności mogą pobudzać ślinianki do produkcji śliny, by wytworzyć barierę ochronną w przełyku i zapobiec podrażnieniom wywołanym wymiotami. W rezultacie jej jeszcze więcej. Jednocześnie ciężarne, które odczuwają mdłości, mogą hamować przełykanie, wskutek czego w buzi gromadzi się nadmiar śliny.

reklama

Nadmiar śliny w ciąży – co robić

Nadmiar śliny, choć nie ma wpływu na dobrostan dziecka, jest kłopotliwe i uciążliwe dla przyszłej mamy. Choć nie istnieje sposób na zahamowanie ślinotoku, możesz próbować sobie pomóc. Co robić, gdy przeszkadza ci nadmiar śliny?

Jeżeli dokucza ci ślinotok, możesz:

  • myć zęby miętową pastą – kilka razy dziennie,
  • pić dużo płynów, w tym herbatę miętową,
  • regularnie płukać zęby płynem do higieny jamy ustnej,
  • żuć gumę,
  • ssać plasterek cytryny,
  • zadbać o odpowiednią dietę. Wykluczyć z niej dania ciężkostrawne, tłuste oraz ostre, a także te z dużą zawartością skrobi (np. białe pieczywo).
  • jeść migdały i suszone owoce.

Objawami ślinotoku może być nie tylko wzmożone wydzielanie śliny, ale także jej gorzki posmak, obłożony język oraz policzki obrzęknięte wskutek powiększających ślinianek. Gdyby sytuacja była bardzo dokuczliwa, warto o niej porozmawiać z ginekologiem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: