Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Ból owulacyjny - 5 powodów, by go nie ignorować

Wiele kobiet podczas owulacji odczuwa ból w podbrzuszu. Nie zawsze jednak jest to ból owulacyjny. Może to być zwiastun kobiecych dolegliwości, którego nie powinny ignorować zwłaszcza kobiety, które planują ciążę bądź już starają się o dziecko.

Ból owulacyjny - co to takiego?

Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego (w 14. dniu przy 28-dniowym cyklu). Towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniu dojrzałej komórki jajowej. Charakterystyczne jest, że odczuwalny jest on wyłącznie po jednej stronie podbrzusza, choć może promieniować w okolice miednicy i pleców.

Bólowi menstruacyjnemu mogą towarzyszyć mdłości, nudności czy pogorszenie samopoczucia. Dolegliwości nie występują w każdym cyklu miesiączkowym, a jeśli się pojawią, mogą być odczuwalne zarówno kilka minut, jak i kilka dni. Mijają, gdy organizm wchłonie uwolnione płyny.

  Jakie są przyczyny bólu owulacyjnego?

  Zakłada się, że wywołuje go pęknięcie naczynka blisko pęcherzyka Graafa i dostanie się krwi do jamy otrzewnowej. Inną potencjalną przyczyną są skurcze jajowodu, które przemieszczają komórkę jajową w jego głąb. Według opinii wielu specjalistów ból owulacyjny jest wywołany naciągnięciem się torebki jajnika pod wpływem maksymalnej objętości pęcherzyka Graafa przed samym pęknięciem.

  reklama

  Ból owulacyjny - charakter

  Ponieważ ból owulacyjny w połowie cyklu miesiączkowego uznajemy za coś normalnego, nie jesteśmy czujne i ignorujemy go. Ot, boli brzuch – trudno, tak po prostu jest. Niektóre z nas wręcz cieszą się, że dzięki niemu wiedzą, kiedy przypada szczytowa forma ich płodności - nie muszą obliczać dni płodnych. Jednak u niektórych kobiet bolesna owulacja przybiera ostrzejszą formę i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, różny jest czas jego trwania. Ból jest silny i dotkliwy, towarzyszy mu osłabienie. Jednym słowem czujesz się naprawdę niedysponowana – i to już nie jest naturalne. Jak to rozpoznać?

   Inne przyczyny bólu brzucha podczas owulacji

   Czy wiesz, że nie każdy ból podbrzusza jest związany z owulacją, nie każdy jest sygnałem, że pojawiły się dni płodne? Istnieją choroby, które mogą go powodować, a niektóre z nich mogą utrudniać zajście w ciążę. 

   Najczęstsze przyczyny bólu podczas owulacji to:

   1. Ból owulacyjny - torbiele

   ból owulacyjny może być objawem występowania torbieli narządów rodnych (torbiel to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy), bardzo często towarzyszy PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników. Zespół policystycznych jajników (czyli PCOS) to zaburzenie występujące u 10 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na zaburzeniu gospodarki hormonalnej i jest często przyczyną trudności w poczęciu dziecka. Torbiele podczas owulacji mogą w pękać.

   2. Ból owulacyjny - endometrioza

   endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet i objawia się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, obfitym krwawieniem miesiączkowymi i bólem w obrębie podbrzusza, zarówno podczas menstruacji, jak i owulacji

   Endometrioza jest bolesnym stanem, w którym tkanka menstruacyjna macicy wyrasta poza jamą macicy. Dotknięte niż obszary stają się podrażniona. Mogą pojawić się blizny lub zrosty. Ból towarzyszący chorobie opisywany jest jako pulsujący, nękający, ostry, czasem rozdzierający. Stosuje się terapię hormonalną lub/i operacje.

   3. Choroby przenoszone drogą płciową

   ból owulacyjny może być wywołany przez choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydię, która może prowadzić do stanów zapalnych miednicy mniejszej. Bólowi towarzyszy często nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub cuchnące upławy.  Może pojawić się gorączka. Możesz czuć pieczenie podczas oddawania mocz.

   Objawy te mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub chorobę przenoszoną drogą płciową wymagającą pilnej pomocy lekarskiej. Bez leczenia infekcje i choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do niepłodności, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.

   4. Ból owulacyjny a zapalenie przydatków

   wywoływane jest przez bakterie, które powodują stan zapalny jajników i jajowodów (dostają się przez pochwę, w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej lub współżycia z zakażonym partnerem).

   Ból najczęściej odczuwalny jest w podbrzuszu, potrafi promienowac do pleców.  Skurczowe bóle w niektórych przypadkach są niesamowicie ostre,  w innych ból jest tępy i długotrwały.  Podczas leczenia stosuje się antybiotykoterapię i podaje niesterydowe leki przeciwbólowe. Równocześnie stosuje się preparaty doustne i dopochwowe.

   5. Ból owulacyjny a zrosty 

   pod pojęciem zrostów mogą kryć się nie tylko te blizny, które powstały po operacjach czy chirurgicznych zabiegach ginekologicznych, ale także te, które wytworzyły się w efekcie źle leczonych (bądź zaniedbanych) przewlekłych stanów zapalnych jajników czy jajowodów.

    reklama

    Kiedy zgłosić się do lekarza z powodu bólu owulacyjnego?

    Zgłoś się do lekarza, jeśli ból, który bierzesz za ból owulacyjny jest silny (czasem przypomina ból towarzyszący zapaleniu wyrostka robaczkowego), gdy towarzyszy mu gorączka, nudności czy wymioty, plamienia między miesiączkami, ból przy oddawaniu moczu bądź gdy ból trwa dłużej niż 3 dni.

    Lekarz, by ustalić, co jest przyczyną bólu pojawiającego się w momencie owulacji, będzie chciał prześledzić twoje notatki -  co miesiąc zapisuj więc daty wyznaczające początek i koniec miesiączki, a także wystąpienia bólu i czas jego trwania. Dodatkowo ginekolog przeprowadzi wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zleci wykonanie badań laboratoryjnych czy innych (np. USG, badanie laparoskopowe).

     Jak złagodzić ból owulacyjny?

     Aby złagodzić ból owulacyjny, możesz sięgać po domowe, sprawdzone sposoby. Co robić?

     • Weź leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie i nie przekraczaj zalecanej dawki.
     • Zrób ciepły kompres. Niektóre kobiety zauważyły, że ciepły kompres łagodzi objawy. Prawdopodobnie dlatego, że ciepło zwiększa przepływ krwi oraz rozluźnia mięśnie. Część kobiet dla odmiany preferuje zimne kompresy. Sprawdź, co działa na ciebie najlepiej.
     • Odpręż się w kąpieli. Ciepła lub gorąca kąpiel może działać jak poduszka rozgrzewająca, która rozluźnia i łagodzi objawy.
     • Rozważ skorzystanie z tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli twoje objawy są bardzo uciążliwe, porozmawiaj z lekarzem o terapii hormonalnej. Leki antykoncepcyjne na receptę zapobiegają ciąży, częściowo, zatrzymując owulację. Omów z ginekologiem omówić zalety i wady pigułek antykoncepcyjnych i czy są one właściwym wyborem dla Ciebie.

     Ocena: z 5. Ocen:

     Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

     Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: