Torbiele narządów rodnych kobiety

Torbiele narządów rodnych kobiety

Choć torbiele narządów rodnych (najczęściej jajnika, najrzadziej sromu) to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy, nie wolno ich lekceważyć. Każda torbiel, jeżeli zawiera litą tkankę, może przekształcić się w nowotwór złośliwy (szybkie rozpoznanie to dobre rokowania).

Torbiel (cysta) to nowotwór łagodny, wypełniony płynem lub galaretowatą treścią. Może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Wyróżnia się torbiele (za Wikipedią):

  • surowicze - tzw. torbiele proste;
  • torbiele endometrialne, zwane też torbielami czekoladowymi - tworzące się w przebiegu endometriozy;
  • torbiele dermatoidalne (tzw. skórzaste);

Torbiel narządów rodnych może powstać na ścianie pochwy, w jej przedsionku (skutek stanu zapalnego), a także szyjce macicy (z nie gojącej się nadżerki), w macicy, na szyjce macicy, w okolicach jajowodów. Najczęściej jednak pojawia się na jajnikach, jako torbiel czynnościowa (inna grupa-torbiele patologiczne). Przyczyną są zaburzenia hormonalne - i tak np. jako następstwo nie pęknięcia podczas owulacji dojrzałego pęcherzyka Graafa (gdy nie zawiera komórki jajowej lub gdy jest ona obumarła).

reklama

Małe torbiele najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości. Te większe, w zależności od okresu cyklu miesiączkowego, mogą wywoływać: rozlane bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu, krwawienie między miesiączkami, bóle brzucha, migreny, bóle jajnika.

Torbiele wykrywa się podczas okresowych badań ginekologicznych – USG.  Dalsza diagnostyka, jeśli jest konieczna, to badanie ultrasonograficzne dopplerowskie, niekiedy również biopsja torbieli i laparoskopia.

Torbiele obserwuje się i najczęściej leczy się hormonalnie, operuje się zaś w przypadku, gdy:

·    terapia hormonalna nie powiodła się, a kobieta planuje ciążę (zabieg laparoskopowy);

reklama

·    istnieje ryzyko zezłośliwienia (operacja klasyczna);

·    torbiel jest duża, uciska na inne narządy, wywołuje dyskomfort;

·    istnieje ryzyko pęknięcia (co może wywołać krwotok bądź zakażenie).

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: