Torbiele narządów rodnych kobiety

Torbiele narządów rodnych kobiety

Choć torbiele narządów rodnych (najczęściej jajnika, najrzadziej sromu) to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy, nie wolno ich lekceważyć. Każda torbiel, jeżeli zawiera litą tkankę, może przekształcić się w nowotwór złośliwy (szybkie rozpoznanie to dobre rokowania).

Torbiel (cysta) to nowotwór łagodny, wypełniony płynem lub galaretowatą treścią. Może pojawić się u kobiety w każdym wieku. Wyróżnia się torbiele (za Wikipedią):

  • surowicze - tzw. torbiele proste;
  • torbiele endometrialne, zwane też torbielami czekoladowymi - tworzące się w przebiegu endometriozy;
  • torbiele dermatoidalne (tzw. skórzaste);

Torbiel narządów rodnych może powstać na ścianie pochwy, w jej przedsionku (skutek stanu zapalnego), a także szyjce macicy (z nie gojącej się nadżerki), w macicy, na szyjce macicy, w okolicach jajowodów. Najczęściej jednak pojawia się na jajnikach, jako torbiel czynnościowa (inna grupa-torbiele patologiczne). Przyczyną są zaburzenia hormonalne - i tak np. jako następstwo nie pęknięcia podczas owulacji dojrzałego pęcherzyka Graafa (gdy nie zawiera komórki jajowej lub gdy jest ona obumarła).

Małe torbiele najczęściej nie wywołują żadnych dolegliwości. Te większe, w zależności od okresu cyklu miesiączkowego, mogą wywoływać: rozlane bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu, krwawienie między miesiączkami, bóle brzucha, migreny, bóle jajnika.

Torbiele wykrywa się podczas okresowych badań ginekologicznych – USG.  Dalsza diagnostyka, jeśli jest konieczna, to badanie ultrasonograficzne dopplerowskie, niekiedy również biopsja torbieli i laparoskopia.

Torbiele obserwuje się i najczęściej leczy się hormonalnie, operuje się zaś w przypadku, gdy:

·    terapia hormonalna nie powiodła się, a kobieta planuje ciążę (zabieg laparoskopowy);

·    istnieje ryzyko zezłośliwienia (operacja klasyczna);

·    torbiel jest duża, uciska na inne narządy, wywołuje dyskomfort;

·    istnieje ryzyko pęknięcia (co może wywołać krwotok bądź zakażenie).

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: