Czy ciąża leczy endometriozę?

Czy ciąża leczy endometriozę?

Endometrioza, zmora wielu kobiet, jest przyczyną wielu dolegliwości. Nic dziwnego, że i lekarze, i pacjentki, wkładają wiele energii w to, by ją pokonać. Wachlarz możliwości leczenia endometriozyjest rozległy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że lekiem na endometriozę jest ciąża. Czy to prawda?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza, choroba narządów płciowych kobiety, charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe), jest dość powszechna. Dotyka ona nawet 15% wszystkich miesiączkujących kobiet.

Na czym polega endometrioza?

Endometrium, które powinno znajdować się wewnątrz macicy, rozrasta się także poza nią. To prowadzi do pogorszenia się jakości życia chorej kobiety. Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo, a jej wpływ na organizm jest niewielki. Z czasem jednak mogą pojawić się torbiele, ogniska endometriozy rozrastają się, pojawia się ból. Umiejscawia się on w miednicy mniejszej (przednia ściana brzucha, poniżej pępka lub w okolicy krzyżowej).

Dolegliwości bólowe mogą się pojawić podczas stosunku, przy badaniu lekarskim, oddawaniu moczu czy wypróżnianiu się. Występują też krwawienia, ale i dolegliwości ze strony układu pokarmowego - biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie przemęczenia, a także problemy z zajściem w ciążę.

reklama

Jakie są przyczyny endometriozy?

Medycyna nie zna jednoznacznej przyczyny endometriozy. Wskazuje się czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne i alergiczne. Brak jednoznaczności komplikuje sprawę – trudniej endometriozie zapobiegać, ale i ją leczyć.

Leczenie endometriozy

reklama

 

Leczenie tak naprawdę jest objawowe i długotrwałe. Najczęściej stanowi połączenie leczenia przeciwbólowego z hormonalnym. czasem jedyną możliwością jest operacja, w czasie której usuwa się skupisko endometriozy lub całą macicę. ,

Czy ciąża leczy endometriozę?

Ciąża to naturalna terapia hormonalna, w trakcie której większość objawów endometriozyzanika. Nie ma jednak reguły. Bywa, że wskutek wysokiego poziomu estrogenu w dwóch pierwszych trymestrach ciąży objawy choroby mogą się nasilić.

Jeśli jednak ciąża zadziała na endometriozę podobnie jak leki hormonalne, tj. zniweluje jej objawy, to i tak nie wyleczy samej choroby. Po urodzeniu dziecka, z pierwszą miesiączką, dolegliwości z nią związane po prostu wrócą. Nie jest więc prawdą, że ciąża leczy endometriozę.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: