Mity na temat miesiączki

Mity na temat miesiączki

Miesiączka towarzyszy nam, kobietom, przez większą część życia. Choć te kilka dni w miesiącu chciałybyśmy najczęściej wykreślić z życiorysów, to udało nam się do nich przywyknąć i temat oswoić. Nie mamy wyjścia.

Choć dziś miesiączka nie jest już żadnym tabu, wokół niej wciąż pojawia się wiele mitów i niewiadomych. Zresztą sprawdź sama:

Zatrzymanie okresu oznacza jedno - jesteś w ciąży

MIT. Choć brak miesiączki, to jeden z objawów ciąży, to miesiączka może się opóźnić także wskutek: silnych przeżyć, zmiany klimatu, znacznego spadku wagi czy intensywnego wysiłku fizycznego. Może to także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy nadczynności tarczycy. Często dzieje się tak po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.

Podczas miesiączki nie wolno uprawiać sportu

MIT. Podczas menstruacji możesz uprawiać sport pod warunkiem, ze nie jest to ekstremalny wysiłek – forsowanie się może bowiem nasilić krwawienie. W tych dniach warto zatem zamiast na aerobik, pójść na jogę czy pilates, a zamiast pokonywania biegiem długiego dystansu – pojeździć na rowerze.

reklama

Podczas miesiączki nie wolno się kąpać

I prawda, i MIT. W tych dniach musisz szczególnie dbać o higienę - podmywać się co najmniej 2 razy dziennie, używać delikatnych płynów do higieny intymnej. Unikaj jednak leżenia w wannie, zwłaszcza w gorącej wodzie. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, wzmaga wypływ krwi. W rezultacie może to wywołać silniejsze krwawienie, pojawia się ryzyko krwotoku i omdlenia. W tych dniach zatem bardziej wskazany jest chłodny prysznic niż gorąca kąpiel w wannie.

Nieregularne miesiączki są objawem choroby

I nie, i tak. Wiele zależy od wieku. O ile u młodych dziewczyn, które miesiączkują od niedawna, a także u pań pokwitających, nieregularne miesiączki nie są niczym niezwykłym, o tyle u kobiet w wieku rozrodczym najczęściej zwiastują kłopoty. Zwykle przyczyną są zaburzenia hormonalne (nadmiar prolaktyny, niski poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu). Inne powody to: przewlekłe zakażenie bakteryjne, zespół policystycznych jajników, mięśniaki macicy, torbiele jajnika czy niewydolność nerek.

reklama

Obfite miesiączki są kłopotliwe, ale niegroźne

MIT. Obfite miesiączki to nie tylko kwestia dyskomfortu, jaki możesz odczuwać. W czasie menstruacji kobieta traci średnio około 30-70 ml krwi. Niekiedy jednak zdarza się, ze straty krwi są dużo większe (zużywasz co najmniej 10 podpasek dziennie). Konsekwencją takiego stanu jest utrata sporej ilości żelaza, co może doprowadzić do anemii wskutek jego niedoboru, a także innych komplikacji zdrowotnych.

W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu

MIT. Nie istnieją przeciwwskazania medyczne. To, czy będziecie podczas miesiączki współżyć, zależy tylko od ciebie i twojego partnera. Należy tylko w tych dniach szczególnie dbać o higienę - szyjka macicy jest otwarta, przez co szybko może dojść do zakażenia.

reklama

Bolesne miesiączki są wywołane wadami w budowie macicy

I prawda, i fałsz. Ból miesiączkowy mogą wywoływać anomalie rozwojowe macicy, takie jak tyłozgięcie, nadmierne przodozgięcie, niedorozwój macicy czy wąski kanał szyjki macicy. Jednak często odpowiadają za nie także: zaburzenia hormonalne, zapalenie jajników, mięśniaki macicy, stany zapalne, endometrioza, niedoczynność tarczycy, a także prostaglandyny w macicy (odpowiadają za skurcze w podbrzuszu).

Podczas miesiączki nie należy chodzić do fryzjera

Choć brzmi to niedorzecznie, fryzjerki twierdzą, że... to prawda. Co ciekawe, nie ma to związku z rozdrażnieniem czy chandrą, która często towarzyszy paniom podczas okresu. Winą za słaby skręt, niepokorność fryzury czy kiepskie przyjmowanie farby przez włosy specjalistki od fryzur obarczają skórę głowy, która wydziela w tych dniach więcej łoju oraz przemiany biochemiczne, jakim ulegają włosy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: