Pozycje w trakcie porodu

Pozycje w trakcie porodu

Wygodna pozycja porodowa w znaczącym stopniu wpływa na usprawnienie przebiegu porodu. Ważne jest, abyś zapoznała się z możliwościami i zaletami przybierania odpowiedniej pozycji, umożliwiającej Twoje swobodne poruszanie się okresie rozwierania szyjki macicy (w pierwszym okresie porodu), a także jak wykorzystać siłę ciążenia podczas przechodzenia dziecka przez drogi rodne (w drugim okresie porodu).

W obecnym czasie przemian w środowisku położniczym, część szpitali całkowicie rezygnuje z pozycji leżącej podczas porodu (z tak zwanego leżenia "plackiem"). Z pewnością bez trudu znajdziesz szpital, respektujący Twoją potrzebę poruszania się podczas porodu.

Pozycje w pierwszym okresie porodu

W pierwszej fazie porodu, (poród składa  się z trzech okresów) możesz zdecydować się na krótki spacer a następnie na kąpiel w ciepłej wodzie. Swoją pozycję możesz dopasować do przebiegu akcji porodowej, modyfikując ją w zależności od samopoczucia.

Jeżeli będziesz chciała skrócić czas porodu, przyjmij pozycję wykorzystujące siłę grawitacji, w której ujście miednicy otwiera się jak najszerzej. Wiele kobiet przyjmuje w tej sytuacji pozycję kuczną. Warto jednak pamiętać, że w czasie skurczu sprawi większą jego odczuwalność. Aby tego uniknąć, kucaj między skurczami. Dzięki temu Twój kanał rodny szybciej się rozszerzy, a główka dziecka obniży się.

Polecane jest także przyjmowanie pozycji pionowej lub siedzącej, na przykład na łóżku, krześle czy podłodze (niektóre kobiety, z braku odpowiednich stołków porodowych, siadają na sedesie). W ostatnim etapie pierwszego okresu porodu możesz przyjąć pozycję w klęku podpartym (tzw. na "czworaka"), aby osoba towarzysząca mogła wykonać Ci masaż krzyża.

Jeżeli Twoje zmęczenie jest zbyt duże, połóż się na boku, podłóż poduszkę pod nogę i wypoczywaj w ten sposób pomiędzy skurczami.

Oprócz przyjmowania dogodnych pozycji, możesz odczuwać ulgę podczas wykonywania w czasie skurczu rytmicznych ruchów miednicy (np. kołysanie miednicą w przód i w tył, z boku na bok lub wykonywanie ruchu kolistego).

Uspokajająco i relaksująco może też na Ciebie działać huśtanie się na dużej, gumowej piłce, gdy siądziesz na niej okrakiem. Pamiętaj także o ważnej zasadzie, aby dbać o wypoczynek między skurczami, zmieniając pozycje i nie tracić niepotrzebnie siły.

reklama

Pozycje w drugim okresie porodu

Podczas parcia wiele kobiet przyjmuje pozycję leżącą. Nie wynika to jednak ze szczególnego upodobania do takiej pozycji, lecz raczej z przyjętego przez personel medyczny zwyczaju. W zaleceniach WHO dotyczących porodu jest zapis o możliwości przyjmowania dowolnej pozycji w czasie parcia.

Jeżeli będziesz mogła, wykorzystaj te zalecenia. Wypieraj dziecko w dogodnej dla siebie pozycji, wykorzystuj siłę ciążenia (pozycja leżąca jest wbrew prawu grawitacji - dziecko rodzi się "pod górkę"). Możesz przyjąć pozycję kuczną lub zrobić przysiad, opierając się o coś lub "wisząc" mężowi na szyi (całym ciężarem ciała). W tej pozycji okres parcia znacząco się skróci.

Możesz także przeć w pozycji siedzącej, nawet na łóżku porodowym, korzystając z siły grawitacji. Jeżeli Twoje parcie będzie przebiegać w pozycji leżącej - połóż się na boku. Pozycja ta umożliwia ruchy kości krzyżowej w czasie parcia. Jest to lepsza pozycja niż leżenie na plecach. Trzymaj udo ręką, aby w chwili rodzenia się dziecka podtrzymać nogę w górze (niektóre kobiety przyciskają kolano aż do klatki piersiowej).

Jeżeli tempo porodu jest zbyt duże, przyjmij pozycję kolankowo - łokciową (kolana i łokcie przylegają do podłoża, a głowa jest niżej pośladków). Ta pozycja pomoże Ci zwolnić przebieg porodu i trochę osłabić skurcze. Możesz ją przyjmować także wtedy, gdy chcesz skoncentrować się na skurczach, a nie na tym, co dzieje się dookoła.

mgr Daria Żarczyńska, psycholog

Ocena: 4.22 z 5. Ocen: 64

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Poród w wodzie

Poród w wodzie

Jeżeli zastanawiasz się nad możliwością urodzenia maluszka w wodzie, weź pod uwagę wszystkie dobroczynne…   Więcej

Trzy okresy porodu

Trzy okresy porodu

Każdy poród wygląda inaczej, jednak na podstawie długotrwałych obserwacji i wiedzy lekarzy położników…   Więcej

Przebieg porodu

Przebieg porodu

Pierwsza faza porodu - utajniona Faza utajniona to czas powolnego rozwierania się i skracania szyjki…   Więcej

Nie musi boleć! Rodzić ze znieczuleniem czy bez?

Nie musi boleć! Rodzić ze znieczuleniem czy bez?

Pogląd, że „poród nie musi boleć” wciąż jeszcze jest kontrowersyjny. Wielu lekarzy to zwolennicy polityki…   Więcej

reklama