Pozycje w trakcie porodu

Pozycje w trakcie porodu

Wygodna pozycja porodowa w znaczącym stopniu wpływa na usprawnienie przebiegu porodu. Ważne jest, abyś zapoznała się z możliwościami i zaletami przybierania odpowiedniej pozycji, umożliwiającej Twoje swobodne poruszanie się okresie rozwierania szyjki macicy (w pierwszym okresie porodu), a także jak wykorzystać siłę ciążenia podczas przechodzenia dziecka przez drogi rodne (w drugim okresie porodu).

W obecnym czasie przemian w środowisku położniczym, część szpitali całkowicie rezygnuje z pozycji leżącej podczas porodu (z tak zwanego leżenia "plackiem"). Z pewnością bez trudu znajdziesz szpital, respektujący Twoją potrzebę poruszania się podczas porodu.

Pozycje w pierwszym okresie porodu

W pierwszej fazie porodu, (poród składa  się z trzech okresów) możesz zdecydować się na krótki spacer a następnie na kąpiel w ciepłej wodzie. Swoją pozycję możesz dopasować do przebiegu akcji porodowej, modyfikując ją w zależności od samopoczucia.

Jeżeli będziesz chciała skrócić czas porodu, przyjmij pozycję wykorzystujące siłę grawitacji, w której ujście miednicy otwiera się jak najszerzej. Wiele kobiet przyjmuje w tej sytuacji pozycję kuczną. Warto jednak pamiętać, że w czasie skurczu sprawi większą jego odczuwalność. Aby tego uniknąć, kucaj między skurczami. Dzięki temu Twój kanał rodny szybciej się rozszerzy, a główka dziecka obniży się.

Polecane jest także przyjmowanie pozycji pionowej lub siedzącej, na przykład na łóżku, krześle czy podłodze (niektóre kobiety, z braku odpowiednich stołków porodowych, siadają na sedesie). W ostatnim etapie pierwszego okresu porodu możesz przyjąć pozycję w klęku podpartym (tzw. na "czworaka"), aby osoba towarzysząca mogła wykonać Ci masaż krzyża.

Jeżeli Twoje zmęczenie jest zbyt duże, połóż się na boku, podłóż poduszkę pod nogę i wypoczywaj w ten sposób pomiędzy skurczami.

Oprócz przyjmowania dogodnych pozycji, możesz odczuwać ulgę podczas wykonywania w czasie skurczu rytmicznych ruchów miednicy (np. kołysanie miednicą w przód i w tył, z boku na bok lub wykonywanie ruchu kolistego).

Uspokajająco i relaksująco może też na Ciebie działać huśtanie się na dużej, gumowej piłce, gdy siądziesz na niej okrakiem. Pamiętaj także o ważnej zasadzie, aby dbać o wypoczynek między skurczami, zmieniając pozycje i nie tracić niepotrzebnie siły.

reklama

Pozycje w drugim okresie porodu

Podczas parcia wiele kobiet przyjmuje pozycję leżącą. Nie wynika to jednak ze szczególnego upodobania do takiej pozycji, lecz raczej z przyjętego przez personel medyczny zwyczaju. W zaleceniach WHO dotyczących porodu jest zapis o możliwości przyjmowania dowolnej pozycji w czasie parcia.

Jeżeli będziesz mogła, wykorzystaj te zalecenia. Wypieraj dziecko w dogodnej dla siebie pozycji, wykorzystuj siłę ciążenia (pozycja leżąca jest wbrew prawu grawitacji - dziecko rodzi się "pod górkę"). Możesz przyjąć pozycję kuczną lub zrobić przysiad, opierając się o coś lub "wisząc" mężowi na szyi (całym ciężarem ciała). W tej pozycji okres parcia znacząco się skróci.

Możesz także przeć w pozycji siedzącej, nawet na łóżku porodowym, korzystając z siły grawitacji. Jeżeli Twoje parcie będzie przebiegać w pozycji leżącej - połóż się na boku. Pozycja ta umożliwia ruchy kości krzyżowej w czasie parcia. Jest to lepsza pozycja niż leżenie na plecach. Trzymaj udo ręką, aby w chwili rodzenia się dziecka podtrzymać nogę w górze (niektóre kobiety przyciskają kolano aż do klatki piersiowej).

Jeżeli tempo porodu jest zbyt duże, przyjmij pozycję kolankowo - łokciową (kolana i łokcie przylegają do podłoża, a głowa jest niżej pośladków). Ta pozycja pomoże Ci zwolnić przebieg porodu i trochę osłabić skurcze. Możesz ją przyjmować także wtedy, gdy chcesz skoncentrować się na skurczach, a nie na tym, co dzieje się dookoła.

mgr Daria Żarczyńska, psycholog

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: