Moje dziecko przestało spać. Co się dzieje ze snem niemowlaka?

Moje dziecko przestało spać. Co się dzieje ze snem niemowlaka?

reklama

Do tej pory twoje maleństwo idealnie przesypiało prawie całe noce i nagle na przełomie 3-4 miesiąca coś się zmieniło? Masz wrażenie, że przebudza się, co chwilę, jest marudne i rozdrażnione? Zastanawiasz się, co jest tego przyczyną i w jaki sposób sobie poradzić? Przeczytaj. Pocieszymy, zaradzimy.

Kiedy dziecko się rodzi jego cykle snu i czuwania są niedojrzałe. Zdrowy noworodek będzie się wybudzać jedynie z trzech powodów: głodu, mokrej pieluszki i kiedy się wyśpi. Po jakimś czasie, zauważysz, że te okresy spania i czuwania mają jakiś określony cykl, np: jeśli dziecko potrzebuje rzadszych karmień będzie dłużej spało zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Może się nawet okazać, że należysz do tych szczęśliwców, których maleństwo przesypia całe noce. Do czasu… 

Zmiana snu na przełomie 3-4 miesiąca życia dziecka
Pomiędzy 3-4 miesiącem nadchodzi zmiana.  W tym czasie, sen dojrzewa i pojawiają się tzw. etapy snu. Cykle snu trwają około 60-90 minut w ciągu nocy (czasami 120 minut) i każdy z nich kończy się chwilowym przebudzeniem. I właśnie to krótkie przebudzenie jest przyczyną większości problemów, pt: "ratunku moje dziecko przestało spać”.
 

Przebudzenia mają funkcję ochronną - dziecko sprawdza, czy wszystko jest w porządku i uwaga… jeśli   zasypiało w twoim łóżku, a ty je przeniosłaś później do łóżeczka, to jego oczywistą reakcją będzie płacz, bo okaże się, że jest w innym miejscu niż zapamiętało.
 
Jeśli nie wiesz o zmianie cyklów snu prawdopodobnie pierwsza rzecz, o której myślisz, kiedy maluszek zaczyna częściej się wybudzać to, że jest głodny. W efekcie uczysz dziecko, że: do zasypiania potrzebne jest mu jedzenie oraz, że potrzebuje więcej kalorii nocą.

Dla twojego maleństwa to idealna sytuacja. Ponieważ wiele dzieci w okolicach 4 miesiąca jest bardzo ciekawych świata a w ciągu dnia rozprasza je mnóstwo bodźców, więc dla nich odwrócenie schematu karmienia (jem nocą, bo wtedy jest spokojnie) jest czymś rewelacyjnym. A dla ciebie?  Nie bardzo, dlatego dowiedz się, co możesz zrobić żeby nie stworzyć sytuacji , która będzie trudna do zmiany.

Co można zrobić żeby niemowlę spało?

Najlepsze, co możesz zrobić, to od samego początku pilnować żeby dziecko zasypiało w miejscu, gdzie chcesz, żeby spało. Jeśli chcesz utulaj je w ramionach, noś, kołysz, śpiewaj, ale kiedy jest już bardzo zmęczone połóż je tam, gdzie ma zasnąć.

Oczywiście to może wywołać bunt i niezadowolenie. Wtedy powtórz cały proces, ale zakończ go w taki sam sposób. Na tym etapie życia nie trzeba zmuszać maleństwa żeby zasypiało samodzielnie w łóżeczku, stąd dobrze jest zacząć usypianie w ramionach mamy lub taty. Jednak jest to doskonały moment żeby nauczyć je, że docelowo łóżeczko jest idealnym miejscem do spania.

Druga sprawa to karmienie. W jaki sposób zaobserwować, że dziecko obudziło się z powodu głodu, a nie z powodu chwilowego przebudzenia? Jeśli twoje dziecko zazwyczaj budziło się na karmienie, co 4 - 5 godzin i nagle gdzieś między 3-4 miesiącem to się zmieniło. Uważaj i zastosuj nasze rady.

Jeśli do tej pory jadło, np: o 1:00 i potem zasypiało, a następnie jadło o 5:00 i zasypiało, tymczasem teraz domaga się karmienia zarówno o 1:00, jak i o 2:00 to nakarm je według poprzedniego schematu.

reklama

Dzięki temu dziecko dowie się, że istnieją różne sposoby (nie tylko jedzenie) żeby zasnąć, np: kołysanie, głaskanie, przytulanie  oraz nie zaburzysz waszego wypracowanego schematu żywieniowego. Być może spędzisz kilka dni nosząc i kołysząc maluszka (pamiętaj żeby zawsze odłożyć go o łóżeczka zanim zaśnie), ale ten wysiłek zaprocentuje.

Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko potrzebuje większej liczby karmień, staraj się je wprowadzić w ciągu dnia. Znajdź jakieś ciche, ustronne miejsce, w którym w spokoju będziesz mogła je nakarmić. Trening usypiania przeprowadzaj w sposób, jaki wam obydwojgu pasuje, ale najlepiej zacznij od razu po narodzinach dziecka. Dzięki temu będziesz przygotowana na zmiany i przebiegną one dużo łagodniej.

a. jórczak

Ocena: 3.79 z 5. Ocen: 33

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: