Pielęgnacja noworodka

Pielęgnacja noworodka

Do pielęgnowania noworodka i niemowlaka potrzebujesz następujących podstawowych środków pielęgnacyjnych

 • termometr do wanny
 • mydełko dla niemowląt 
 • krem pielęgnacyjny dla niemowląt
 • maść na odparzenia dla dzieci 
 • gencjana na spirytusie do pielęgnacji  pępuszka   oraz 70% spirytus i do przemywania pępka 
 • gaziki jałowe  do przemywania oczu oraz toalety pępka 
 • dodatkowo - oliwka, puder,  szampon dla niemowląt,( płyny do kąpieli z olejkami czy też szampony możemy zastosować najszybciej po 3-im miesiącu życia dziecka)
 • sól fizjologiczna do przemywania oczu,
 • patyczki higieniczne
 • szczoteczka do włosów dla niemowląt
 • nożyczki do obcinania paznokci u niemowląt z tępo zakończonymi końcami. Nie polecam stosowania obcinacza do paznokci u niemowląt , nieumiejętna obsługa , zbyt krótkie przycięcie płytki może spowodować ostry stan zapalny lub wrastanie się paznokcia .

Wszelkie środki do kosmetyki dziecka muszą posiadać atesty PZH, które warunkują bezpieczeństwo ich  stosowania. Z mojego doświadczenia wiem że o doborze kosmetyków dziecięcych powinny zdecydować : nie tylko cena która w trudnych czasach jest  ważna, ale jakość produktu, skład z jak najmniejszą ilością środków zapachowych,  konserwantów, termin ważności oraz opinie innych mam na temat produktu.

W czym kąpać zdrowego niemowlaka?

Zanim zaczniesz kąpiel, przygotuj: wanienkę, komplet ubranek, pieluszki , ręczniki , mydełko, krem pielęgnacyjny lub oliwkę do ciała,  przewijak lub miejsce, na którym przebierzesz dziecko , nagrzej  pomieszczenie do  temp.24-25 ° C.

Do wanienki  nalej  wodę o zbliżonej temp. do temperatury ciała dziecka - około 37° C. Na dno połóż 2- pieluszki aby maluszek nie ślizgał się  po dnie wanienki lub użyj specjalnej podkładki pod plecki.

Rozbierz  dziecko  i spokojnie podtrzymując pod paszkami połóż do wanienki. Lewą ręką  podtrzymuj je pod pleckami aby się  nie zachłysnęło wodą. Zwróć uwagę  by zanadto nie zmoczyć pępka. Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie i  uważnie.

Delikatnie namydl główkę i całe ciałko,  po czym  okrężnymi ruchami opłucz je z  mydła. Staraj się, aby mydełko nie dostało się do oczu dziecka. 

Potem przenieś je ostrożnie na przewijak  i starannie osusz po kąpieli. Pamiętaj że  noworodek musi mieć  zawsze czysty ręcznik przeznaczony tylko dla niego.

Przemywanie oczu niemowlaka

Jałowym gazikiem  nasączonym solą fizjologiczną przetrzyj oczy zawsze w kierunku od strony uszu do noska. Wyrzuć gazik. Do następnego oka przygotuj  nowy. Zwracaj uwagę, czy oczy nie są zaropiałe. Jeśli tak spróbuj uzyc soli fizjologicznej. Gdyby i ta  metoda zawodziła  zgłoś problem lekarzowi. Czasami przyczyną bywają bakterie lub niedrożny kanalik łzowy które wymagają specjalnego  postępowania.

Czy stosować oliwkę na skórę niemowlaka

Jeżeli skóra ciała dziecka jest sucha, łuszcząca się, delikatnie  natłuść buzię  kremem lub oliwką. Potem natłuść całe ciałko, omijając  miejsce gojącej się pępowiny. Pamiętaj, aby ilość kremu lub oliwki była naprawdę minimalna. Zbyt duża ilość kosmetyku może być przyczyną zaczopowania porów skórnych lub  jej podrażnienia. Noworodki z dobrze rozwinięta tkanką tłuszczową nie wymagają  natłuszczania  skóry.

Co warto wiedzieć o pępku i jak go pielęgnować

Do tego celu  należy  przygotować  70% Spirytus, którym nasącz jałowy gazik  i delikatnie, lecz starannie  przetrzyj  kikut i miejsce dookoła  niego. Następnie na patyczek do higieny uszu nalej kilka kropli gencjany na spirytusie  i dokładnie  posmaruj nim całą powierzchnię  kikuta oraz miejsce dookoła. Zwracaj uwagę,  by miejsce  to zawsze było czyste i suche.

Pielęgnacja narządów płciowych niemowlaka

 

U dziewczynek delikatnie a zarazem dokładnie przemywamy okolicę warg sromowych ruchem z góry w dół! Tak, by na końcu obmywana była okolica odbytu. 

Ruchy z dołu do góry są niedozwolone, ze względu na możliwość przeniesienia zakażenia pałeczką  Escherichia coli. Może ona spowodować zakażenie układu moczowego.

Po umyciu należy dokładnie osuszyć skórę.  Pośladki, fałdki ud smarujemy cienką warstwą  kremu  przeciw odparzeniom. Nie polecam pudrowania dziewczynek ze względu na  możliwość  dostania się pudru do cewki moczowej, który czasami poza tym że podrażni ujście może zadziałać jak czop blokując oddanie moczu.

Pora na chłopców  - po kąpieli w której namydloną myjką myjemy prącie uważając, aby równie dokładnie umyć miejsce pod moszną ,osuszamy dokładnie genitalia  i smarujemy delikatnie kremem  pielęgnacyjnym. 

Pamiętaj!Po każdej zmianie pieluszek  trzeba obmyć dziecko!  a następnie dokładnie osuszyć. Jeśli  na wilgotną skórę  położymy krem lub maść, a następnie  założymy pieluszkę, dojdzie do podrażnienia skóry jej zaczerwienienia i odparzenia.

Metody na usypianie,  czyli sen niemowlaka

Po wszystkich naszych zabiegach  pielęgnacyjnych  noworodek musi zostać ubrany  i położony do łóżeczka. Uważam,  że w domu nie powinno się trzymać malca w czapeczce, jednak po kąpieli, przez pół godziny jest to wskazane.

 

Ocena: 1 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: