Prawidłowe przewijanie noworodka.

Prawidłowe przewijanie noworodka.

Zmiana pieluszki u dziecka, zwłaszcza niedługo po waszym powrocie ze szpitala, może wydawać się lekko przerażająca. Pamiętajcie jednak, że to tylko kolejne doświadczenie - wkrótce  zostaniecie ekspertkami w tej dziedzinie. Oto przewodnik jak krok po kroku zmienić pieluchę.

Przygotowania do zmiany pieluszki

Przed rozpoczęciem upewnij się, że jesteś dobrze przygotowana. Najlepszym miejscem oczywiście jest przewijak, ponieważ został zaprojektowany tak, żeby twój maluszek był bezpieczny. Na przewijaku powinny znaleźć się wszystkie potrzebne akcesoria i kosmetyki. Zadbaj o to wcześniej.

Zanim zajmiesz się dzieckiem, dokładnie umyj ręce, bo chociaż będziesz zmieniała zanieczyszczoną pieluchę, to bakterie znajdujące się na twoich dłoniach mogą być niebezpieczne dla maluszka.

Następnie połóż dziecko na przewijaku i bądź uważna. Nie jest prawdą, że w pierwszych tygodniach dziecko zawsze leży nieruchomo, dlatego nigdy nie zostawiaj go samego - nawet na chwilę. Jeśli chcesz mieć pewność, że dziecko nie będzie się wierciło, możesz nad przewijakiem zawiesić karuzelkę lub puścić kołysankę. To powinno skupić jego uwagę. Staraj się też mieć cały czas kontakt z dzieckiem, bo to buduje waszą bliskość.

Sięgnij po mokre chusteczki i koniecznie ogrzej je w dłoni. Teraz już możesz podwinąć dolną część ubranka dziecka i rozpiąć pieluszkę. Rzepy koniecznie przyklej tak, aby nie poraniły nóżek niemowlęcia. Odczekaj chwilę, bo chłodne powietrze może zachęcić dziecko do zrobienia siusiu.

Zmiana pieluszki u noworodka - zabiegi pielęgnacyjne

Kolejny krok. Wewnętrzną stroną pieluszki przetrzyj delikatnie okolice intymne niemowlęcia. Złóż ją. Skorzystaj z mokrych chusteczek, żeby skończyć zabiegi higieniczne. Pamiętaj, że u dziewczynki należy wykonywać to ruchami w kierunku od przodu w kierunku pupy, aby zapobiec infekcji. U chłopca nigdy nie ściągaj napletka. 

Następnie - ostrożnie podtrzymując - unieś pupkę maleństwa i wyrzuć pieluchę. Nigdy nie chwytaj dziecka za nóżki, to może prowadzić do niebezpiecznych urazów! Prawidłowy sposób obejrzyj na naszym filmie.

reklama

Zmiana pieluszki u noworodka - zabiegi ochronne

Teraz czas na zabiegi ochronne. Dzieci rodzą się ze skórą pięć razy cieńszą od naszej, dlatego jest podatna na wchłanianie substancji drażniących, stąd tak ważna jest jej ochrona. Użyj kremu przeciw odparzeniom i posmaruj nim pupę oraz pachwiny.

Przygotuj czystą pieluszkę. Dłonią lekko unieś bioderka i delikatnie przekręć dziecko na bok, podłóż pieluszkę. Następnie zapnij rzepy. Pieluszka nie może być zapięta zbyt luźno, ani zbyt ciasno. Jak możesz sprawdzić, czy założyłaś ją odpowiednio? Pod paskiem idealnie zapiętej pieluszki mieszczą się dwa palce.

Uff. Teraz wystarczy założyć z powrotem ubranie i przytulić maluszka. Nie było tak trudno prawda?  Jeśli nadal czujesz się niepewnie, koniecznie obejrzyj  - jeszcze raz -  nasz film instruktażowy, w którym położna krok po kroku pokazuje i opowiada, w jaki sposób prawidłowo przewinąć noworodka.

Podsumowanie. Pamiętaj:

  • przygotuj wcześniej miejsce i akcesoria potrzebne do przewijania
  • umyj ręce
  • ogrzej w dłoniach mokre chusteczki
  • delikatnie podnieś bioderka dziecka - podtrzymując jego pupkę dłonią. Nigdy nie chwytaj za nóżki
  • dokładnie wytrzyj miejsca intymne
  • użyj kremu przeciw odparzeniom
  • sprawdź, czy pieluszka jest odpowiednio założona
  • przez cały czas stara się mieć kontakt z dzieckiem, mów, głaszcz, uśmiechaj się

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: