Zmiana pieluchy. Co warto wiedzieć?

Zmiana pieluchy. Co warto wiedzieć?

Zmiana pieluchy dziecku początkowo wygląda dość nieporadne, a i przysparza rodzicom wielu wrażeń, zupełnie niczym ekstremalna przygoda. Z czasem jednak  czynności te wyznaczają rytm dnia i stają się rutyną. To dlatego tak ważne jest, by zaszczepić w sobie pewne nawyki, które nie tylko usprawnią ów rytuał, ale zagwarantują maluszkowi bezpieczeństwo i optymalny komfort. Co warto wiedzieć o zmianie pieluszki?

Co warto wiedzieć o zmianie pieluchy?

Częsta zmiana pieluszki i utrzymywanie małej pupy z dala od wilgoci i zanieczyszczeń to najlepszy sposób dbania nie tylko o nastrój maluszka, ale i o jego skórę – zapobiega odparzeniom i infekcjom dróg moczowych.

Pieluszki zmieniaj często, najlepiej po każdym karmieniu, a po każdej kupie – obowiązkowo i natychmiast. U większości dzieci kał szybko wywołuje odparzenia, a mokra pielucha - dyskomfort. Trzymaj się stałych pór, ale i reaguj, gdy widzisz, że pielucha jest pełna. Warto też maluszka przewijać w nocy (np. przy lampce nocnej, nawet gdy dziecko nie budzi się na karmienie).

Kącik do przewijania

Istotne jest, w jakim miejscu przewijasz dziecko. Pamiętaj nie tylko o bezpieczeństwie malucha, ale i swoim komforcie – kilkukrotne zmienianie pieluszki w ciągu doby, w przypadkowym miejscu, może mieć opłakane skutki dla twojego kręgosłupa. Miejsce do przewijania powinno być wygodne dla ciebie, bezpieczne dla dziecka i łatwe do utrzymania w czystości. Nie musi to być specjalna komoda czy komoda ze zdejmowaną nakładką. Wystarczy przewijak, który mocuje się na łóżeczku dziecka.

Ponieważ dzieci nie lubią gwałtownych zmian, także temperatury, zadbaj o to, by chłód panujący w pokoju, dotyk zimnej chusteczki/nasączonego wacika bądź kontakt z folią, jaką pokryty jest przewijak nie były dla niego niemiłe. Utrzymuj w pomieszczeniu optymalną temperaturę, na przewijak połóż flanelowe okrycie bądź pieluchę, a chusteczkę bądź wacik ogrzej w dłoniach (lub do przemywania pupy użyj ciepłej wody).

Pamiętaj o dobrej organizacji. Pod ręką, w miejscu przewijania, miej pod ręką niezbędne akcesoria: pieluszki, waciki i wodę lub wilgotne chusteczki jednorazowe, krem pielęgnacyjny do pupy lub maść (gdy pojawiają się zaczerwienienia potrzebny będzie krem z tlenkiem cynku), a także ubranko na zmianę (na wszelki wypadek).

reklama

Jak przewijać dziecko?

Połóż malucha na przygotowanej powierzchni. Rozepnij i podwiń ubranko – jeśli dziecko ma na sobie pajacyk, odwiń jedynie jego dolną część. Jeśli spodenki bądź śpioszki – zdejmij je.

Jeśli pieluszka jest tylko zasikana, możesz ją zdjąć, delikatnie wysuwając spod bioder. Jeśli masz do czynienia z kupą, pieluszkę rozepnij, a brzegiem zgarnij ze skóry kupę, po czym wysuń ją spod bioder malucha. Zwiń i odłóż lub włóż do specjalnej torebki na zużyte pieluszki.

Oczyść pupę z resztek ekskrementów.  Myj ją dokładnie wacikiem zmoczonym w letniej wodzie. Oczyszczanie zacznij od zagłębień i fałdek, pachwin i pośladków. Myjąc pupę delikatnie odchyl nogi do tyłu, trzymając dziecko za uda lub chwyć je pod kolanami.

Kolejne działania będą uzależnione od tego, czy jesteś mamą córeczki czy synka, ponieważ inaczej oczyszcza się krocze dziewczynek, a inaczej chłopców. Ważny jest tu kierunek działań – u dziewczynek oczyszczanie zaczynamy od warg sromowych, kierując się w stronę odbytu. To ważne! Robiąc to odwrotnie, możesz wywołać zakażenie układu moczowego lub stan zapalny pochwy. Jeśli chodzi o chłopców, szczególną uwagę poświęć okolicom worka mosznowego i pod penisem. Pamiętaj, by delikatnie odsłonić ujście cewki moczowej (nie ściągaj napletka!) i starannie je przemyć.

Pamiętaj, by podczas wycierania kupy po każdym ruchu użyć świeżego wacika albo nowej chusteczki.

Następnie czystą pupę, omijając błony śluzowe, posmaruj cienką warstwą kremu pielęgnacyjnego. Takie kosmetyki mają działanie profilaktyczne, pielęgnują, łagodzą podrażnienia i chronią skórę. Jeśli maluszek ma odparzoną pupę, używaj preparatów zapobiegających odparzeniom. Nie stosuj ich profilaktycznie (tzn. kremów z tlenkiem cynku, który wysusza skórę). Kupuj kremy i maści nie zawierające parabenów.

Ostatni etap przewijania to zakładanie pieluchy. Uważaj na biodra dziecka, nie unoś pupy, trzymając za nóżki. Nie szarp! Chwycić dziecko delikatnie za uda i - przyciągając je do brzuszka – przechyl dziecko na bok.

Przewijając maluszka pozwól mu chwilę poleżeć bez pieluchy. Takie wietrzenie pupy działa na nią kojąco, leczy podrażnienia i odparzenia. Dzieci to bardzo lubią!

Tak na marginesie - nie warto oszczędzać na pieluszkach kosztem zdrowia i komfortu dziecka. Bardzo ważne jest, by ta, której używa maluch, była chłonna, dobrze przylegająca, oddychająca i by szybko separowała mocz i kał od delikatnej skóry dziecka.

Zmianę pieluchy można także… celebrować

Zmieniasz dziecku pieluszkę kilka, a i kilkanaście razy na dobę, wiec rytuał przewijania zajmuje sporo czasu. Łatwo wpaść nie tylko w rutynę, ale i w lekkie poirytowanie, kiedy np. dziecko ma inne plany niż grzeczne leżenie na przewijaku i poddawanie się czynnościom pielęgnacyjnym. Nie dajmy się zwariować, nie ulegajmy pośpiechowi i nerwowej rutynie. Wykorzystujmy ten czas na rozmowę z dzieckiem, na budowanie więzi, bliskości i wspomnień. Zmianę pieluszki można wręcz przekształcić w dobrą zabawę. Spróbuj koniecznie!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: