Jakie pieluchy dla dziecka?

Jakie pieluchy dla dziecka?

Jak wybrać idealną pieluszkę dla dziecka? Zadanie wcale nie jest łatwe. Czy zdecydować się na pieluchy jednorazowe, tetrowe, a może wielorazowe? Czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić uwagę? Krótko mówiąc – jakie cechy ma dobra pieluszka dla dziecka?

Materiał

Materiał, z którego wykonana jest pieluszka, musi być delikatny i oddychający, ale i chłonny. Pielucha powinna nie tylko wchłonąć całą wilgoć, ale również sprawić, że skóra maluszka będzie sucha. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt słabe wchłanianie powoduje, że skóra dziecka jest narażona na ciągłe działanie wilgoci oraz mocznika, co może powodować dyskomfort, ale i pieluszkowe zapalenie skóry.

Dobry – oddychający i chłonny - materiał zapewni maksimum komfortu. Jaką pieluszkę warto wybrać?

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe świecą tryumfy. Są one zdecydowanie najbardziej popularne na rynku pieluch, czemu trudno się dziwić – są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Pielucha jednorazowa ma w swoim składzie polietylen, a także polipropylen sodu, benzol, furan i dioksyny, a nierzadko chlor, stąd może uczulać dzieci. Pośród pieluszek jednorazowych można znaleźć te, które wykonano wyłącznie ze sztucznych materiałów, jak i te z domieszką naturalnych włókien – pieluszka pieluszce nierówna. Świetnym rozwiązaniem – zarówno dla skóry malucha, jak i dla środowiska – są pieluszki ekologiczne, wykonane z przyjaznych materiałów (np. ze skrobia kukurydziana czy miazga drzewna), ulegające biodegradacji nawet w 70%. Niestety są one droższe niż zwykłe jednorazówki.

reklama

Pieluchy tetrowe

Pieluchy tetrowe wciąż mają swoich zwolenników. Niestety taka opcja jest dość czasochłonna i pracochłonna – pieluszki wymagają prania, przeciekają. Nie są zbyt komfortowe w użyciu, tak dla maluszków, jak i dla ich mam. Jeśli zdecydujesz się na ich używanie, zwróć uwagę na gramaturę materiału, z jakiego je wykonano. Niestety im tańsze, tym cieńsza tetra, która po wypraniu w wysokiej temperaturze zmienia kształt i rozmiar. Druga rzecz to rozmiar pieluch tetrowych – możesz wybrać  kwadratowe, np. 80x80 cm, 70x70 cm albo prostokątne –  np. 70x80 cm.

Pieluchy wielorazowe

Pieluchy wielorazowe uszyte są z flaneli, froty, tetry, bawełny, a także z bambusa, czyli materiałów naturalnych, przyjaznych dla skóry, pozwalających jej oddychać, nie wywołują alergii. Niestety mają minusy. Są pracochłonne, jeśli chodzi o użytkowanie, nie pochłaniają także wilgoci tak skutecznie, jak pieluszki jednorazowe, dlatego skóra dziecka jest narażona na kontakt z wilgocią.

Na co zwracać uwagę, wybierając pieluszkę?

Po pierwsze – niezależnie od tego, czy zdecydowałaś się używać pieluch tetrowych, ekologicznych czy jednorazowych, zwróć uwagę na to, czy posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny.

Dobrze dopasowana

Niezwykle ważne jest, żeby pieluszka była dobrze dopasowana. Dlaczego? W przeciwnym razie może nie tylko przeciekać i utrzymywać zbyt dużą wilgoć, ale mogą również wpływać na samopoczucie maluszka – taka pieluszka jest niewygodna, niekomfortowa, zsuwa się i ociera.

Jak dopasować pieluszkę?

Pieluchy dopasowuj zarówno do wieku dziecka, jak i do jego wagi. Pamiętaj również, że wielkość pieluch może się różnić w zależności od producenta. I chociaż większość pieluchy będzie reklamowanych jako idealne, to może się okazać, że nie wszystkie będą odpowiednie dla twojego dziecka. Wypróbuj kilka rodzajów i sprawdź, które są najbardziej wygodne.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: