Jakie pieluchy są lepsze - tetrowe czy jednorazowe?

Jakie pieluchy są lepsze - tetrowe czy jednorazowe?

Przed wyborem, jakie pieluszki dla dziecka wybrać: jednorazowe czy tetrowe, staje każda przyszła mama i tata. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy wybór pociągnie za sobą jakieś negatywne skutki, a i będzie też miał swoje zalety.

Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie kilka pytań:

Jakie są moje przekonania dotyczące pieluch jednorazowych?Czy będzie mnie stać na zakup pieluch jednorazowych? Czy będę miała czas na pranie, wygotowywanie i prasowanie pieluch tetrowych?Czy mam warunki do usuwania z pieluch tetrowych nieczystości?

Na te pytania powinna odpowiedzieć każda z mam, zastanawiających się nad wyborem rodzaju pieluch. Aby pomóc dokonać wyboru, podam kilka „pieluszkowych faktów”:

Pieluchy jednorazowe

reklama

  • Zapobiegają zakażeniom dolnego odcinka przewodu moczowego (chociaż nie wykluczają tych zakażeń).
  • Niektóre firmy nasączają pieluchy środkami hamującymi rozwój bakterii.
  • Są chłonne. Jest to szczególnie wygodne na spacerach, kiedy jest zimno, podczas snu nocnego.
  • Są łatwe i szybkie do założenia i zdjęcia.
  • Istnieją pieluchy wielorazowego użytku o funkcjonalności pieluch jednorazowych i właściwościach „oddechowych” pieluch tetrowych. Są jednak dość drogie.

Pieluchy tetrowe lub pieluchy eko

  • Przepuszczają dużo więcej powietrza, dzięki czemu skóra swobodnie oddycha.
  • Są ekologiczne, nie zanieczyszczają środowiska naturalnego, nie wymagają utylizacji.
  • Nie alergizują

Kwestia ponoszonych na pieluchy kosztów również podlega dyskusji.

Na pierwszy rzut oka pieluchy jednorazowe wydają się droższe. I są droższe jeśli liczyć tylko koszt pieluchy. np. pielucha tetrowa kosztuje ok 2 zł a jednorazowa od 0,5  zł do 1 zł, w zależności od firmy i rozmiaru. Ale pieluchę tetrową za 2 zł będzie my używać kilkadziesiąt razy, a jednorazową – raz. Jednak do kosztu zakupu samych pieluch należy doliczyć koszt ich eksploatacji.

reklama

Pieluchy jednorazowe już po zakupie, kosztują nas tylko tyle, co wywóz śmieci. Do kosztów pieluch tetrowych należy doliczyć koszt środków piorących, prądy zużywanego na prasowanie. I czas potrzebny na te czynności.

Obliczono, że koszt jednorazowego zakupu min 30 pieluch tetrowych i koszt ich eksploatacji, przewyższy koszt pieluch jednorazowych zużytych w przeciągu określonego czasu (mowa o oszczędnym zużywaniu pieluch jednorazowych).

Jeśli zdecydujesz się na pieluchy jednorazowe, pamiętaj o częstym wietrzeniu pupy dziecka. Jeśli wybierzesz pieluchy tetrowe, pamiętaj o konieczności ich wygotowywania co pewien czas i o każdorazowym prasowaniu (prasowanie nie tylko odkaża, ale przede wszystkim zmiękcza materiał)

Niezależnie od rodzaju pieluch pamiętaj o pielęgnacji pupy dziecka. Przy każdorazowej zmianie pieluchy przemywaj krocze wodą lub stosuj chusteczki nawilżane oraz krem ochronny.

Masz jeszcze do wyboru pieluchy wielorazowe. Przeczytaj o nich w artykule : Eko-mama, eko-dziecko

reklama

Zastanów się więc, spokojnie przeanalizuj, oblicz i kierując się rozsądkiem, komfortem dziecka i twoim, wybierz to, co lepsze. I pamiętaj - ta decyzja jest odwoływalna.

Elżbieta Skoworodko-położna

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: