Jak pielęgnować nosek niemowlaka?

Jak pielęgnować nosek niemowlaka?

Niemowlaki oddychają wyłącznie przez nos, dlatego kiedy zalega w nim wydzielina, są niespokojne i rozdrażnione, mają kłopoty ze ssaniem i snem. Ponieważ nie potrafią same oczyścić noska, muszą to robić ich rodzice. Czy wiesz, jak pielęgnować mały nosek?

Dowiedz się, dlaczego niemowlę musi mieć drożny nosek

Codzienna pielęgnacja nosa niemowlaka jest ważna głównie ze wzgledu na komfort maluszka. Dziecko musi mieć drożny nosek, by móc swobodnie oddychać, najeść się, dobrze spać i mieć dobry nastrój.

To również istotne ze względów zdrowotnych. Nos filtruje powietrze – oczyszcza je z zarazków i alergenów, a także nawilża i podgrzewa powietrze wdychane. Gdy maluch oddycha nosem, powietrze docierające do płuc jest oczyszczone, nawilżone i ogrzane.

Niedrożny nosek nie tylko utrudnia maluchowi oddychanie, ale zwiększa zagrożenie infekcjami górnych dróg oddechowych. Zalegająca wydzielina sprzyja rozwojowi infekcji, a także powikłaniom chorób (np. zapalenie ucha).

reklama

Przeczytaj dlaczego pielęgnacja nosa niemowlaka jest ważna

Nosek maluszka należy oczyszczać codziennie, nie tylko wówczas, gdy dokucza katar. Śluz jest w nosku stale obecny i jeśli nie jest z niego usuwany, zasycha, przez co maluchowi gorzej się oddycha. Zaschnięta wydzielina jest trudna do usunięcia, a wysuszona śluzówka nie chroni układu oddechowego maleństwa.

Jeśli maluszek ciężko oddycha (jego oddech przypomina sapanie), ma kłopoty ze snem i jedzeniem (wypluwa brodawkę lub smoczek), być może ma sapkę. Sapka, utrudnione oddychanie, to konsekwencja niedrożności nosa i jego obrzęku.

Zobacz jak pielęgnować nosek maluszka

Dzięki błonie śluzowej oczyszczanie noska niemowlaka przebiega w sposób naturalny, niemniej trzeba je wspomagać. Co robić? Jak oczyszczać  i pielęgnować nosek niemowlaka?

Sposób 1. Zmoczonym w ciepłej wodzie płatkiem kosmetycznym lub wacikiem przemyj cały nosek i przedsionki obu nozdrzy. Jeśli widać w nosku zalegającą wydzielinę, usuń ją delikatnie watką zwiniętą w wałek. Po usunięciu wydzieliny z noska można zakropić po kropelce soli fizjologicznej, najlepiej z jednorazowych pojemniczków.

Sposób 2. Możesz też zacząć od aplikacji preparatu soli fizjologicznej – wówczas pamiętaj, by po niej położyć maluszka na brzuchu. Dzięki temu rozrzedzona wydzielina będzie mogła spłynąć, a ty – zebrać ją chusteczką.

reklama

Czy wiesz, czym oczyszczać nosek maluszka?

Do oczyszczania noska możesz użyć nie tylko soli fizjologicznej (0,9% roztworu chlorku sodu), ale również roztworu wody morskiej lub preparatu w spreju dla najmłodszych (oparty na soli fizjologicznej lub wodzie morskiej), które kupisz bez recepty w aptece.

Środki te nawilżają błony śluzowe, rozpuszczają wydzielinę i ułatwiają jej usunięcie. Są wygodne w aplikacji i efektywne w działaniu, niestety nie każde dziecko dobrze znosi ich aplikację. Maluszkowi, który ma taki problem, możesz podać do noska krople.

Jeśli dziecko ma katar, nie używaj gruszki, lecz urządzeń, których nie trzeba wkładać głęboko do noska. Aspiratory, tak mechaniczne, jak i elektryczne, to skuteczny i bezpieczny sposób na usunięcie wydzieliny bez podrażnienia śluzówki nosa.

Aspirator mechaniczny to drobne urządzenie medyczne służące do oczyszczania wydzielin nosowych u małych dzieci. Składa się na niego plastikowy pojemniczek o walcowatym kształcie. Jego jeden koniec wkłada się do noska, a na drugi zakłada się specjalną rurkę. Przez nią rodzic zasysa powietrze, wysysając zalegającą w nosku wydzielinę. By nie wydostała się z aspiratora, używa się filtrów. Elektryczny odciągacz wydzieliny różni się od aspiratora tym, że jest zasilany – np. bateriami. Urządzenia te najczęściej posiadają funkcję nawilżania błon śluzowych nosa.

Jeśli zaś chodzi o gruszki, których używały nasze mamy, to cóż. Wciąż mają swoich zwolenników, choć trudno je skutecznie oczyścić i zdezynfekować, dzieci źle znoszą zabiegi, a zabiegi nierzadko kończą się uszkodzeniem śluzówki (zwłaszcza w przypadku gruszek, które nie mają silikonowej, nie wsuwającej się do nosa końcówki).

Czy wiesz, co jeszcze warto wiedzieć o pielęgnacji noska?

Wysoka temperatura i suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko to najwięksi wrogowie małych nosków. Dlatego nie przegrzewaj mieszkania (optymalna temperatura to 21-22°C) i dbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczenia. Jest to ważne zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym. Jeśli powietrze w waszym mieszkaniu jest suche, kup nawilżacz powietrza lub rozwieś mokre ręczniki na kaloryferze.

Inne zagrożenia dla dziecięcego nosa to: wirusy, bakterie oraz alergeny (kurz i pyłki) oraz zanieczyszczenia środowiska, takie jak dym tytoniowy czy spaliny, dlatego ważne jest, by dziecko przebywało w dobrze i często wietrzonych pomieszczeniach. Warto stosować oczyszczacze powietrza.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: