Ciemieniucha - co to jest, jak leczyć

Żółte łuski przypominające łupież mogą się pojawić u dziecka już kilka dni po urodzeniu

Ciemieniucha - co to jest, jak leczyć

Wydaje ci się, że twój noworodek ma łupież? Spokojnie, to tylko ciemieniucha. Może nie wygląda ładnie, ale nie wywołuje dyskomfortu dziecka - nie swędzi, nie piecze. Łatwo też ją usunąć. Zobacz, czym jest ciemieniucha i jak sobie z nią poradzić.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniuchę, czyli żółte, grube łuski przypominające łupież, zobaczyć można na główce i w brwiach noworodków. Pojawia się najczęściej kilka dni po urodzeniu, może występować jako pojedyncze strupki, ale potrafi też pokryć niemal całą powierzchnię główki. Ciemieniucha częściej występuje latem (jest to związane ze wzmożoną pracą gruczołów skórnych w czasie upału).

Mimo że ciemieniucha nie wygląda estetycznie, nie jest bolesna, ani uciążliwa dla dziecka. Nie zdarza się, by dzieci marudziły z tego powodu., gdyż nie odczuwają jej zupełnie (strupki nie tylko nie bola, ale nawet nie swędzą).

Jakie są przyczyny ciemieniuchy?

Ciemieniucha nie powstaje w wyniku zaniedbań czy braku higieny. Czasem jej przyczyną mogą być rozwijające się grzyby, jednak najczęściej są to nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, ściślej mówiąc zbyt intensywna produkcja sebum. Dzieje się tak wskutek działania krążących jeszcze w organizmie noworodka hormonów matki. Zbyt duża ilość łoju, naturalnej bariery ochronnej, miesza się ze złuszczonym naskórkiem owłosionej skóry, po czym zasycha, tworząc żółte, nieestetyczne strupki.

Jak sobie poradzić z ciemieniuchą?

Ciemieniuchy, choć ta nie boli i nie swędzi, nie wolno lekceważyć. Łuski bowiem same nie znikną, a będą utrudniać oddychanie skóry głowy, co może mieć konsekwencje także w przyszłości – dziecko może mieć problemy ze skórą głowy i włosami. Dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie - nie tylko wtedy, gdy główkę pokrywają żółte strupki, ale i wówczas, gdy na skórze głowy malucha dostrzeżesz białe łuski, pierwsze objawy ciemieniuchy.

Częste mycie główki nie zmniejsza nasilenia ciemieniuchy, gdyż gruczoły łojowe pracują niezależnie od tego, jak często główka jest myta. Rzecz jasna, nie można zaniedbać higieny skóry głowy, jednak wystarczające jest mycie mydłem dla dzieci. 

Łusek na główce nie można zdrapywać, odłupywać paznokciami itd. (wówczas ciemieniucha może się tez powiększyć dość znacznie). Łuski należy rozmiękczyć po to, by skutecznie usunąć. Jest to tym ważniejsze, że skóra dziecka jest niezwykle delikatna.

Przed kąpielą najlepiej nasmarować główkę oliwką i odczekać kilka minut. Następnie szczoteczką do włosów dla niemowląt delikatnie wyczesać łuski – powinny one odejść od skóry bez większych problemów. Później wystarczy umyć główkę dziecka mydłem. Niektórzy zalecają użycie oliwki nawet na 12 godzin przed kąpielą. 

Jeśli ciemieniucha zajmuje dużą powierzchnię, można gazik nasączyć oliwką i położyć na główce, a potem założyć dziecku czapeczkę. Wtedy oliwka się dobrze wchłonie. Czapeczka jednak musi być w stu procentach bawełniana.

Oliwka

Miejsca, na których występują zmiany, posmaruj oliwką (możesz przyłożyć wacik i założyć czapeczkę, jeśli zmiany są silne). Dzięki temu łuski staną się miękkie i łatwiej będzie je usunąć. Najlepiej zrobić to przed kąpielą – kilkanaście minut, godzinę. Nie używaj oliwy z oliwek (sprzyja rozwojowi grzybicy, jeśli to ona jest przyczyną ciemieniuchy). Dobre efekty daje stosowanie oliwki salicylowej, wymaga ona jednak zakładania czapeczki, ponieważ jest trudna do usunięcia z odzieży. Następnie umyj dziecku główkę - użyj szamponu dla noworodków lub mydła. Pamiętaj, że częste mycie główki nie zmniejsza nasilenia ciemieniuchy.

Wyczesywanie

Możesz, po uprzednim posmarowaniu główki oliwką (lub po przyłożeniu nasączonego wacika i założeniu czapeczki), wyczesywać ciemieniuchę miękką szczoteczką do włosów. Nie wydrapuj łusek paznokciami, nie używaj grzebienia, nie usuwaj ich na sucho – może to przynieść odwrotny skutek. Grozi także podrażnieniem delikatnej skóry dziecka, może dojść do infekcji.

Domowe sposoby

Możesz myć główkę dziecka w wodzie z namoczonymi otrębami pszennymi lub płatkami owsianymi (zmiękczają łuski i działają łagodząco na skórę), ewentualnie polewać głowę rzadkim roztworem mąki ziemniaczanej.

Preparaty specjalistyczne

Zamiast zwykłej oliwki możesz zastosować krem lub olejek – specjalistyczne preparaty, zawierające substancje natłuszczające oraz wyciągi z roślin, które hamują nadmierne wydzielanie łoju. Możesz je kupić w aptece. Nie używaj środków przypadkowych, dobieranych według uznania czy z polecenia innych mam (szamponów przeciwłupieżowych czy maści sterydowych). Nie eksperymentuj.

Cierpliwość i konsekwencja

Walcząc z ciemieniuchą musisz uzbroić się w cierpliwość i wykazać konsekwencją - leczenie trwa od 7 do 14 dni, a zabiegi trzeba powtarzać codziennie. Zdarzają się niestety nawroty ciemieniuchy, także w późniejszym wieku.

Kiedy do lekarza?

Czasem konsekwencja, cierpliwość i stosowane metody okazują się mało skuteczne. Jeśli leczenie trwa 2 tygodnie, a nie widać poprawy, warto zwrócić się o pomoc do pediatry lub dermatologa.  Może okazać się, że konieczna jest maść przeciwzapalna lub inny specyfik.

Do lekarza zwróć się także, gdy:

  • ciemieniucha uporczywie wraca,
  • ciemieniusze towarzyszy świąd,
  • ciemieniucha pojawiła się poza skórą głowy.

Powyższe objawy mogą wskazywać na alergię. Ponieważ najczęstszym alergenem u dzieci jest mleko krowie, lekarz najpewniej zaleci dietę eliminacyjną u karmiącej piersią mamy bądź zmianę mleka modyfikowanego, jeśli dziecko jest nim karmione.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: