Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?

Zdaniem dermatologów, do kąpieli wszystkich niemowląt i dzieci, za względu na ich wrażliwą skórę, powinno się stosować kosmetyki o właściwościach nawilżających. Dodatkowo, jeśli dziecko jest narażone na działanie czynników wysuszających skórę np. słońce, klimatyzacja, mróz, centralne ogrzewanie, po kąpieli warto  posmarować jego skórę preparatem nawilżającym.

Jeśli dziecko ma suchą skórę, należy kąpać je w niezbyt gorącej wodzie (do 36 st. C) z dodatkiem kosmetyków z ciekłą parafiną, olejem arachidowym oraz ze składnikami zmniejszającymi uczucie swędzenia (np. polidokanol). Stosuj płyny do kąpieli o lekko kwaśnym pH.

Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 min, a w przypadku niemowlęcia – tylko kilka minut. Nie myj dziecka mydłem, nawet tym dla dzieci, chyba że jest to mydełko specjalnie dla suchej i wrażliwej skóry.

Pamiętaj by po kąpieli osuszać skórę dotykowo, nie trzyj ręcznikiem. Po kąpieli (a jeśli jest potrzeba to także w ciągu dnia) natłuszczaj skórę dziecka kremami o właściwościach odbudowujących płaszcz wodno-lipidowy skóry, emulsjami z dodatkiem substancji łagodzących, które goją podrażnienia. Miejsca szczególnie wrażliwe i przesuszone smaruj kremami o minimalnej zawartości wody, z dodatkiem pantenolu, bisabololu (działa przeciwzapalnie) i tlenku cynku. Szczególnie dbaj o „pieluszkową” okolicę skóry niemowlęcia.

Elżbieta Skoworodko-położna

Chcesz porozmawiać z innymi mamami. Dołącz do forum dla mam niemowlaków

reklama


Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: