Sucha skóra u niemowląt. Jak ją pielęgnować?

Sucha skóra u niemowląt. Jak ją pielęgnować?

Sucha skóra u niemowląt to częsty problem rodziców. W takiej sytuacji maluszki, które mają nie tylko delikatną i wrażliwą, ale i suchą skórę wymagają jeszcze więcej troski oraz specjalnego traktowania. Jak o nie dbać?

Skóra u niemowląt - jaka jest?

Skóra niemowlęcia, podobnie jak osoby dorosłej, składa się z naskórka pokrytego płaszczem lipidowym, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Ale na tym, można powiedzieć, podobieństwa się kończą.

Skóra niemowlaka jest dużo bardziej delikatna, cieńsza i wrażliwa, no i niedojrzała. Z owej niedojrzałości wynika między innymi to, że stanowi słabszą barierę ochronną dla drobnoustrojów, ale także czynników fizycznych, chemicznych czy mechanicznych. To dlatego szybciej i bardziej działa na nią promieniowanie UV, środki myjące czy otarcia.

Skórę maluszka cechuje także większa przepuszczalność – z jednej strony oznacza to wzmożoną utratę wody, a z drugiej – łatwiejsze wchłanianie substancji z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także fakt, że powierzchnia ciała dziecka, w stosunku do jego masy, jest znacznie większa niż u dorosłego. To wszystko sprawia, że skóra niemowlaka wymaga specjalnej troski i szybkiej reakcji, gdy zauważymy niepokojące zmiany, suchość skóry na przykład.

Sucha skóra u niemowląt - co to znaczy?

Zacznijmy od tego, że suchość skóry to nie to samo co AZS (choć suchość skóry jest jednym z jego objawów). Sucha skóra to taka, o której można powiedzieć, że występują na niej: zmatowienia, szorstkości, suchość, zaczerwienienie, słabsze nawilżenie. Taka skóra łatwo ulega urazom i swędzi.

W obrębie skóry suchej zakłócone są procesy wytwarzania naturalnej bariery lipidowej, tj. sebum.

reklama

Sucha skóra u niemowląt - przyczyny

Sucha skóra u dzieci może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji, działania czynników drażniących lub objawem choroby. Czynniki prowadzące do powstania suchej skóry to:

  • czynniki środowiskowe, takie jak długie przebywanie w niskiej lub wysokiej temperaturze otoczenia (szczególnie zimą w zamkniętych, przegrzanych pomieszczeniach i niskiej wilgotności, ale i na mrozie), długie kąpiele, także słoneczne. Ponieważ dzieci gorzej radzą sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała, bardzo szybko dochodzi u nich do przegrzania. Jest to spowodowane szybką utratą ciepła oraz zaburzoną reakcją na ochłodzenie organizmu ze względu na niedojrzały ośrodkowy układ termoregulacji.
  • niewłaściwe lub nadmierne zabiegi higieniczne: długie i zbyt częste kąpiele, zwłaszcza w gorącej wodzie, stosowanie niewłaściwych kosmetyków.
  • zaburzenia i choroby: zaburzenia w procesie złuszczania komórek warstwy rogowej, łuszczyca, pieluszkowe zapalenie skóry, ale także cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, AZS, alergie czy niedoczynność tarczycy.
  • Inne częste przyczyny wysuszania skóry, to: małe ilości przyjmowanych płynów, błędy w diecie, niedobory witamin A i D.

Sucha skóra u niemowląt. Jak ją pielęgnować?

O suchą skórę dziecka trzeba dbać, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, poprawić komfort i stan skóry, zredukować objawy, ale i zapobiegać dalszemu wysuszaniu. Dzięki zabiegom, ale i wyeliminowaniu pewnych sytuacji i czynników drażniących, skóra dziecka stanie się gładka i nawilżona.

Jak leczyć i pielęgnować suchą skórę dziecka? Na co zwrócić uwagę?

reklama

Kosmetyki

Preparaty nawilżające to absolutna podstawa. W pielęgnacji suchej, przesuszonej i wrażliwej skóry świetnie sprawdzą się emolienty, które mają za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry, a także odtworzenie prawidłowej bariery ochronnej. Można je stosować bezpośrednio na skórę (pamiętaj, by je rozsmarowywać, nie wcierać), tak w ciągu dnia, jak i do mycia czy kąpieli, a i po nich.

Stosuj kosmetyki przeznaczone dla dzieci, dostosowane do wieku, stanu skóry i indywidualnych potrzeb. Powinny być one bezzapachowe, neutralne, bez barwników i konserwantów.

Kąpiele

Ważne, by zwrócić uwagę na kąpiele. Te nie powinny być zbyt długie, za częste i za gorące. Wystarczy letnia woda o temperaturze do 36°C i maksymalnie 20 minut kąpieli. Zbyt długa i zbyt gorąca kąpiel przyśpiesza utratę wilgoci skóry dziecka, a i wymywa naturalne lipidy.

Do mycia i kąpieli stosuj łagodnie działające kosmetyki myjące, dodawaj do wody specjalne preparaty dla skóry suchej, tzw. dermokosmetyki, które trwale nawilżają skórę (zawierające ciekłą parafinę, olej arachidowy, olej sojowy), a po kąpieli stosuj substancje nawilżające i natłuszczające. Pamiętaj, by skórę osuszać delikatnie, nie wycierać energicznie.

reklama

Jeśli skóra wysusza się w ciągu dnia, także należy ją nawilżać.

Jeśli chodzisz z dzieckiem na basen, zarówno przed wejściem do wody, jak i po wyjściu z wody, warto położyć na skórę emolient. Jeśli korzystacie z kąpieli w jeziorze czy morzu, a także tych słonecznych, zadbaj o nawilżanie po wieczornej kąpieli (w ciągu dnia obowiązkowo stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym).

Otoczenie

Ważne, by nie przegrzewać dziecka. Ważna jest zarówno temperatura i wilgotność powietrza w domu, ale i to, jak ubieramy dziecko. Wybieraj miękkie, bawełniane ubranka, pozbawione metek czy innych drażniących elementów.

Wychodząc na spacer ubieraj dziecko stosownie do pogody. Chroń skórę przed działaniem wiatru, mrozu i promieni słonecznych. Często wietrz mieszkanie, dbaj o optymalną wysokość temperatury i wilgotność powietrza (suche nawilżaj, ale zbyt wilgotne osuszaj).

Środki drażniące

Wyeliminuj środki drażniące – do prania używaj wyłącznie środków przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci. Jeżeli podejrzewasz, że sucha skóra to objaw alergii, unikaj czynników wywołujących reakcję uczuleniową.

Jeżeli problemy ze skórą noworodka są dokuczliwe, nasilają się bądź stan skóry, pomimo zabiegów nie zmienia się, porozmawiaj o tym z pediatrą. Powinien pomóc zdiagnozować problem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: