Jak przeżyć upał z niemowlakiem?

Jak przeżyć upał z niemowlakiem?

Upalne dni są trudne do zniesienia dla nas dorosłych, a niemowlaki  potrzebują w tym czasie specjalnej troski. Podpowiadamy jak przeżyć upalne dni i zadbać o niemowlaka.

Ekstremalne upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. A nadmierna ekspozycja na ciepło lub zbytni wysiłek mogą prowadzić do problemów zdrowotnych i np. skończyć się udarem cieplnym.

Zdecydowanie należy chronić maluszki z problemami alergicznymi czy chorobami serduszka. Jesli twoje dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki spytaj lekarza, czy zwiększają one ryzyko chorób związanych z przegrzaniem.

reklama

Jak chronić dziecko w upalne dni?

Rozpocznij od sprawdzania prognozy pogody i alertów, żeby wiedzieć, kiedy zachować szczególną ostrożność.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzatorów. Jeśli masz klimatyzator z termostatem, ustaw go pomiędzy 22 a 26 stopni Celsjusza. Dla odmiany klimatyzator okienny w upały, dobrze ochłodzi tylko jedno pomieszczenie, więc pamiętaj o zamykaniu drzwi, żeby nie docierała wysoka temperatura z innych pomieszczeń.

Zablokuj promienie słoneczne zasłaniając okna lub żaluzje w ciągu dnia. Wieczorem lub nocy, kiedy spada temperatura otwieraj okna, aby wpuścić do domu chłodniejsze powietrze.

Wiedząc, że nadchodź upały pomyśl również o menu. Przygotuj posiłki, których nie trzeba przygotowywać w piekarniku.

Jeśli w Twoim domu jest bardzo gorąco i zastanawiasz się jak przetrwać upał, spróbuj na kilka godzin zabrać niemowlę w chłodne miejsce. Może to być park, basen lub klimatyzowane miejsce, takie jak centrum handlowe. I chociaż nie jesteśmy fanami zabierania do sklepów niemowląt, to czasem taki spacer może być najlepszym rozwiązaniem, żeby chronić dziecko przed przegrzaniem.

System regulacji temperatury u niemowlaka nie jest w pełni wykształcony a maluch nie nie może ci powiedzieć, kiedy jest mu za gorąco lub kiedy słońce jest zbyt mocne. Dlatego upał z dzieckiem może być wyzwaniem, bo czasami trudno nam odczytać, czy jego płacz dotyczy zmęczenia, głodu czy to, np. objawy przegrzania.

reklama

Jak przetrwać upały z niemowlakiem?

Z dzieckiem w domu:

  • Tak jak pisaliśmy wcześniej warto spróbować obniżyć temperaturę pomieszczenia, w którym przebywacie. W domu  możesz używać klimatyzatora lub wiatraczka, nie kieruj jednak nadmuchu w stronę dziecka, uważaj żeby temperatura w pokoju nie spadła poniżej 22 – 23 stopni

  • W pobliżu klimatyzatora lub wiatraczka możesz rozwieszać mokre ręczniki, które dodatkowo ochłodzą i nawilżą pomieszczenie. Żeby ulżyć maleństwu urządzaj kąpiele w letniej wodzie uważając żeby nie była zbyt zimna. Możesz też zastosować wodę w sprayu i nią nawilżać dziecko.

  • Chociaż dotyk skóra do skóry buduje bliskość, to w upalne dni, kiedy nosisz maluszka, postaraj się, żeby oddzielał was ręcznik lub bawełniana/bambusowa pieluszka.

  • Kiedy dziecko śpi, nie wkładaj go do gondoli, może być mu tam zdecydowanie zbyt duszno i gorąco. Nie przegrzewaj dziecka. W czasie upału może spokojnie leżeć w samej pieluszce, a podczas snu, możesz go okryć cienkim bawełnianym lub bambusowym kocykiem.

    Jeżeli łóżeczko przykrywasz wodoodpornym prześcieradłem, pamiętaj żeby na wierzch położyć grubą warstwę bawełnianego , które wchłania pot i zapobiegnie ewentualnym odparzeniom czy wysypkom.

Ubranie:

  • Dziecko powinno być ubrane przewiewnie, w ubranka z naturalnych tkanin.

  • W gorące dni zadbaj, żeby rzeczy były wyjątkowo wygodne, pozbawione guzików, suwaków, koronek, które mogą mocno podrażnić skórę maluszka.

  • Bawełna jest jedną z najbardziej przyjaznych dla skóry tkanin. Zwłaszcza luźna, bawełniana odzież staje się niezastąpiona latem.

  • Trzymaj się z daleka od odzieży przylegającej do ciała. Zrezygnuj też ze wszystkich ubranek, które zawierają syntetyczne włókna, takie jak poliester, ponieważ mają tendencję do podrażniania skóry i mogą przyczyniać się do powstawania wysypki.

Z dzieckiem na spacerze i w podróży

Staraj się nie wychodzić z domu, nie tylko w samo południe, ale najlepiej między 11:00 a 17:00. Zaplanuj swoje zajęcia na wczesny poranek, ewentualne spacery odbywajcie późnym popołudniem lub wieczorem. Jeśli wybierasz się na plac zabaw - zwróć uwagę, żeby był w zacienionym miejscu.

Jeśli musisz wyjść, chroń skórę dziecka przed słońcem. Na skórę, której nie można zakryć przewiewną odzieżą, nałóż cienką warstwę kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem - minimalnym SPF 30+, najlepiej jednak 50+. Pamiętaj, że krem ​​z filtrem uv pomoże chronić przed promieniami ultrafioletowymi, ale nie przed gorącem.

Jeśli podróżujesz rób to w nocy lub nad ranem. Nigdy nie zostawiaj dziecka w zamkniętym samochodzie. Temperatura wewnątrz auta może podwoić się w ciągu zaledwie pięciu minut. Tak więc, kiedy na zewnątrz jest 30 stopni, w samochodzie po chwili będzie 60 stopni. Koniecznie osłoń szyby w samochodzie,  ponieważ skóra dziecka jest tak delikatna, że może zostać poparzona promieniami słonecznymi padającymi przez szyby.

Stres, zmęczenie, rozkojarzenie lub zmiana rutyny mogą wpłynąć na twoją pamięć krótkotrwałą. Dlatego zmniejsz ryzyko przypadkowego pozostawienia dziecka w aucie, np. umieszczaj swoją torbę, telefon lub portfel na tylnym siedzeniu samochodu lub zamontuj na stałe lusterko, które pozwoli ci zawsze widzieć fotelik.

Zwróć uwagę na fotelik samochodowy. Jeśli na stałe zostaje w aucie, to również się rozgrzewa. Dlatego, może warto zainwestować w pokrowiec, który go ochroni przed nagrzewaniem. Część rodziców mówi, że do przykrycia fotelika używa po prostu folii NCR i nawet, kiedy auto swoi w pełnym słońcu fotelik tak się nie rozgrzewa. Jednak nadal warto sprawdzić, czy metalowe części nie są nagrzane, bo bardzo łatwo poparzyć nimi malucha.

W foteliku możecie również umieścić wkładkę antypotową, która absorbuje wilgoć i zmniejsza przegrzania dzieci. Istnieją również wkładki chłodzące, które pozwalają przeżyć upały maluszkowi, który źle znosi zbyt wysokie temperatury. Najczęściej są zasilane są za pomocą kabla USB. 

W wózku, zamiast budki lepiej użyj parasolki przeciwsłonecznej, która zapewni cień i przewiew. Absolutnie nie przykrywaj wózka lub wózka spacerowego kocem czy pieluszką, aby chronić dziecko przed słońcem.

Badanie z 2014 roku pokazało, że w ciągu 30 minut wewnątrz przykrytego wózka temperatura wzrosła o kilkanaście stopni. Bez pokrowca wynosiła 22C, a po założeniu cienkiego pokrowca aż 34C. Jak widzisz takie działanie zamiast chronić dziecko, może doprowadzić do udaru cieplnego. Bardzo ważny jest dostęp do swobodnej cyrkulacji powietrza.

Jesli korzystasz z nosidełka lub chusty pamiętaj o kilu zasadach. Połączenie ciepła twojego ciała i ograniczonej przestrzeni nosidełka może sprawić, że niemowlę spacer dziecku wyda się koszmarem i w ciągu kilku minut będzie miało dosyć. Dlatego wybierz nosidełko lub chustę zrobione z włókien, które pozwalają na cyrkulację powietrza i są w jasnych kolorachh. Jeśli buzia dziecka zacznie wyglądać na zarumienioną, natychmiast wyjmij je z nosidełka.

Nad morzem i w górach jest silniejsze promieniowanie i łatwiej o poparzenie, więc koniecznie pamiętaj o filtrach i nakryciu głowy.

reklama

Czy jeśli karmisz piersią podczas upału, powinnaś dopajać malucha?

  • Jeśli karmisz piersią nastaw się na dodatkowe karmienia. Niemowlę nie jest potrafi powiedzieć, że jest spragnione, dlatego to ty musisz kontrolować, czy jest odpowiednio nawodnione.

  • Jeśli niemowlę otrzymuje wystarczającą ilość płynów, to podczas doby powinnaś zmieniać mu od sześciu do ośmiu pieluszek w ciągu ostatnich 24 godzin. Kolor moczu również świadczy o nawodnieniu. Mocz u dzieci powinien być przejrzysty i mieć słomkowy odcień. W sytuacji, kiedy zauważasz, że jest zagęszczony, ciemny i np. towarzyszy mu intensywnym zapach, to może to wskazywać na odwodnienie dziecka.

  • Pamiętaj również o sobie. Jeśli karmisz piersią pij dużo wody.

  • Dzieciom powyżej 6. miesiąca życia możesz podawać po karmieniu mlekiem lub pomiędzy karmieniami niewielkie ilości schłodzonej (nie zimnej) wody. Również dla malucha najlepszym wyborem jest woda (nie zaleca się soków owocowych, napojów owocowych i napojów gazowanych).

  • Jeśli niemowlę otrzymuje wystarczającą ilość płynów, to podczas doby powinnaś zmieniać mu od sześciu do ośmiu pieluszek w ciągu ostatnich 24 godzin. Kolor moczu również świadczy o nawodnieniu. Mocz u dzieci powinien być przejrzysty i mieć słomkowy odcień. W sytuacji, kiedy zauważasz, że jest zagęszczony, ciemny i np. towarzyszy mu intensywnym zapach, to może to wskazywać na odwodnienie dziecka.

  • Jeśli pomimo dopajania dziecko wydaje się spragnione skontaktuj się z pediatrą i ustalcie co możesz mu dodatkowo podać: wodę, herbatkę?

     

Upał z niemowlakiem. Jakie są objawy przegrzania i odwodnienia? Jak reagują starsze dzieci?

Pamiętaj, że dziecko się przegrzewa  i odwadnia bardzo szybko. Jeśli Twoje dziecko wydaje się być niespokojne, wymiotuje, ma mdłości, jego skóra jest zaczerwieniona i przesuszona, a temperatura ciała wzrasta powyżej 39C natychmiast dzwoń po lekarza to mogą być objawy udaru cieplnego. Udar cieplny możespowodować, że maluch straci przytomność

W tym czasie ułóż maleństwo w chłodnym miejscu i rób okłady ręcznikiem zmoczonym zimną wodą. Jeśli wyczuwasz przyśpieszone tętno natychmiast wzywaj pogotowie.

Jeśli niemowlak lub/i starsze dziecko ma mocno zaczerwienioną skórę twarzy kontrastującą z zimną i bladą skórą na ciele,  jest niespokojne, boli je głowa,  ma mdłości mogące powodować wymioty, zaburzenia świadomości mogące przejść w utratę przytomności, nierówne tętno, trudności z oddychaniem, wzmożone pragnienie to wyczerpanie cieplne.

Natychmiast wezwij pogotowie! Czekając koniecznie schrońcie się do cienia i rozepnij niemowlęciu ubranko. Ułóż je na boku, mokrymi, często zmienianymi okładami schładzaj głowę. Jeśli na ciałku pojawiły się pęcherze spryskuj je chłodną wodą ok. 25 min. i przykryj jałowym opatrunkiem.

Jeśli przesadziliście ze słońcem, skóra dziecka stanie się rozpalona, piekąca, pojawią się pęcherze, a nawet temperatura. Na skórę nałóż dziecku krem lub kojący. Dawaj dziecku dużo pić, w razie czego podaj środek przeciwbólowy. Gorączka i pęcherze są wskazaniem do pójścia do lekarza. Takie objawy są dla rodzica informacją, że nastąpiło porażenie słoneczne.

Co robić, jeśli wystąpią objawy?

Niemowlęta i maluchy przenieś się do chłodnego miejsca. Rób zimne okłady na głowę i kark. podawaj dużo wody. Przygotuj chłodną (nie zimną) kąpiel.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: