Jak podać dziecku lek?

Jak podać dziecku lek?

Jak podać dziecku lek? To problem wielu rodziców. Słyszano wprawdzie o maluchach, dla których syropy czy inne medykamenty nie stanowią najmniejszego problemu, jednak zdecydowana większość małych pacjentów stanowczo odmawia w tym zakresie współpracy. Czy na twoje dziecko widok łyżeczki z podejrzanym specyfikiem działa niczym płachta na byka? Jeśli tak, zobacz jak sprytnie podać dziecku lekarstwo.

Jak podać dziecku lekarstwo?

Niemowlętom, które piją za pomocą smoczka, można podać lekarstwo ze specjalnej buteleczki do podawania leków  lub zakroplić je do ust (zakraplacz, dozownik). W przypadku starszych dzieci doskonale sprawdzi się strzykawka dozująca (bez igły!)

Nigdy nie należy oszukiwać dziecka kłamiąc, że lekarstwo jest smaczne (a zazwyczaj takie nie jest). Po podaniu specyfiku trzeba szybko podać dziecku coś do popicia lub do jedzenia (jeśli lekarz nie zalecił inaczej). Po „akcji” nie zapominajmy o pochwałach, a za przyjęcie lekarstwa można dać bohaterowi nagrodę: może to być zarówno ciastko, jak i wspólna zabawa.

Przy okazji wizyty u lekarza można poprosić lekarza o mini wykład - skierowany do dziecka - na temat konieczności przyjmowania lekarstw.

Czasem trzeba dać maluchowi do zrozumienia, że nie ma odwrotu, bo lekarstwo musi być połknięte; w innym wypadku grozi bardziej gwałtowna postać choroby, a może nawet hospitalizacja.

Dobrze jest odwracać uwagę dziecka od podania lekarstw – może pomoże pacynka lub bajka na ekranie telewizora?

Czasem nie pozostaje nic innego jak nieco bardziej stanowcze metody – przytrzymanie dziecka (przytul je plecami do swojego brzucha).Trzeba przy tym pamiętać, by czynności wykonywać błyskawicznie, jednak bardzo uważnie.

Strzykawkę należy włożyć z boku do ust dziecka i naciskać tłok powoli. Dziecko musi siedzieć, bo u leżącego płyn może przedostać się do tchawicy i zakrztuszenie gotowe. Płyn należy kierować na boki jamy ustnej, a nie bezpośrednio do gardła! (w przypadku niemowląt – kładziemy je na ramieniu tak, jak do karmienia, mocno przytrzymujemy, unieruchamiamy na chwilę główkę i wlewamy lekarstwo do buzi).

Zawsze uprzedzaj dziecko o tym, co masz zamiar zrobić. Maluch, który ufa swemu rodzicowi łatwiej podda się jego zabiegom.

Pamiętaj, że kubki smakowe są skoncentrowane w przedniej i środkowej części języka. Dlatego lek z łyżeczką kieruj ku tylnej części gardła, a strzykawkę - pomiędzy tył dziąseł a wewnętrzną stronę policzka. Staraj się nie dotknąć tylnej części języka, gdyż możesz wywołać odruch wymiotny.

Musisz działać pewnie - kiedy tylko dziecko wyczuje, że boisz się oporu, zacznie się buntować ze zdwojoną siłą.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarza bądź producenta leku, możesz wymieszać dawkę lekarstwa z małą ilością zmiksowanego owocu, jogurtu, serka bądź soku owocowego. Pamiętaj, by nie były to duże ilości (a 1-2 łyżeczki). Rozpuszczanie lekarstwa w większej objętości pokarmu lub soku nie daje gwarancji wypicia przez dziecko całej dawki.

Aplikując czopki – ogrzej czopek w dłoni, posmaruj pupę malucha wazeliną; odwróć uwagę dziecka lub wykorzystaj porę jego snu.

reklama

Uwaga na tabletki – mogą je łykać dzieci starsze (3-4 letnie), bez pośpiechu, z zachowaniem ostrożności. Możesz je też starannie rozgnieść i rozpuścić w małej ilości wody (jeśli ulotka nie mówi inaczej).

Podawanie dziecku leku: zasady

Podając dziecku lek, nalezy pamiętać o kilku zasadach. Co jest ważne

  1. Warto również pamiętać, że podawanie dziecku lekarstwa wymaga precyzji. Lek musi być podany dokładnie w takiej ilości, jaką zalecił lekarz, w ilości odpowiedniej do masy ciała dziecka.
  1. Nie wolno przerywać zaleconej przez pediatrę kuracji na własną rękę. Podawanie leków dziecku wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń specjalisty lub producenta, jeżeli lek można kupić bez recepty.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: