Trądzik niemowlęcy i inne wypryski na twarzy niemowlęcia - jak je rozróżnić i zwalczyć?

Trądzik niemowlęcy i inne wypryski na twarzy niemowlęcia - jak je rozróżnić i zwalczyć?

Chociaż teoretycznie uważa się, że skóra niemowlęcia powinna być gładka jak aksamit, jednak w praktyce bywa różnie.U noworodka za zmiany na buzi mogą odpowiadać hormony mamy, które krążą w jego organizmie. Stąd też, np. trądzik niemowlęcy, czy inne wypryski. Przegrzanie może spowodować powstanie potówek. Plamki, krostki, grudki – co może być ich przyczyną i jak można im zaradzić?

Wypryski na buzi niemowlęcia: Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcyto bezbolesna dolegliwość skóry, która występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka i ustępuje samoistnie. Są to pojedyncze krostki, czerwone lub różowe, mogą pojawić się w grupach, ale nie zlewają się.

Krostki trądzikowe "wędrują", czyli znikają i pojawiają się co chwila w innym miejscu: na twarzy, szyi, czole. Trądzik jest bardziej widoczny gdy jest ciepło, a gdy skóra się ochłodzi, trądzik przybiera kolor skóry i staje się niewidoczny. Trądziku się nie leczy. Skóry nie trzeba niczym smarować, tylko przemywać przegotowaną wodą i delikatnie osuszać. Nigdy nie wyciskaj krostek. Jeśli cię coś niepokoi - skonsultuj się z lekarzem

reklama

Wypryski na buzi niemowlęcia: Zmiany alergiczne

Zmiany alergiczne na skórze - wypukłe czerwone lub różowe plamki, bez czubków. Mogą się zlewać, jest ich dużo w jednym miejscu. Ręką wyczuwalna jest chropowata powierzchnia skóry. Leczenie polega na wyeliminowaniu z pożywienia ub otoczenia czynnika alergizującego. Na buzi mogą się pojawić czerwone, wygladające jak "lakierowane" rumieńce. Do najczęstszych alergenów należą mleko, pszenica i inne zboża, gluten, jaja czy orzechy. A z alergenów wziewnych kurz i roztocza. Czasem za wysypkę odpowiedzialne są leki.

Wypryski na buzi niemowlęcia: Potówki

Potówki są to różowawe lub żółte krostki. Pojawiają się, kiedy dziecko jest zbyt ciepło ubrane lub kiedy przebywa w zbyt wysokiej temperaturze. Potówki pojawiają się przede wszystkim na twarzy, szyi, karku, plecach i klatce piersiowej.

Aby uniknąć powstania potówek, nie przegrzewaj dziecka, ubieraj je stosownie do temperatury panującej na zewnątrz, a w pokoju utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 20 st. C.

Jeśli już jednak pojawią się, zadbaj żeby niemowlę miało obcięte paznokcie . Możesz je wykąpać w wodzie z dodatkiem krochmalu lub nadmanganianu potasu (woda musi być ledwie zaróżowiona). I ubieraj maluszka w ubrania z miękkich, naturalnych tkanin, np. bawełny, jedwabiu, lnu, które  są przewiewne i oddychające. materiałów.

reklama

Wypryski na buzi niemowlęcia: Pokrzywka

Pokrzywka najczęściej pojawia się nagle. Charakteryzują ją lekko wypukłe czerwone bąble, które przypominają poparzenia pokrzywą. Czasem towarzyszy im obrzęk różnych części ciała. Zmiany mogą utrzymywać się kilka godzin i zmieniać swoją lokalizację. Mogą również utrzymywać się tygodniami - jeśli występują ponad 6 tygodni to taki zespół nazywa się pokrzywką przewlekłą.  

Przyczyną pokrzywki alergicznej u niemowlaka najczęściej są alergeny pokarmowe, niekiedy wziewne, leki a czasem również promienie słoneczne. Niekiedy pokrzywka towarzyszy infekcjom.

W wielu przypadkach pokrzywka znika samoistnie. Ważne jest wyeliminowaniu czynnik, który ją wywołuje oraz podanie leków przeciwhistaminowych. W skrajnych przypadkach niemowlęciu podaje się glikokortykosteroidy.

Wypryski na buzi niemowlęcia: Prosaki

Prosaki - małe białe grudki, najczęściej pojawiają się wokół noska, na policzkach, czasami na brodzie. Przyczyną powstania prosaków są nie działające w pełni gruczoły łojowe dziecka. Prosaków się nie leczy, niczym nie smaruje i absolutnie nie wolno ich wyciskać! Po kilku dniach lub tygodniach znikną same.

reklama

Wypryski na buzi niemowlęcia: Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry - czerwone krostki zakończone żółtymi, ropnymi pęcherzykami. Mogą się pojawić na owłosionej części główki maluszka, wtedy mówimy o ciemienusze. Aby złagodzić podrażnienia, przemywaj skórę dziecka przegotowaną wodą, nie używaj mydła. Leczniczo można stosować maść cynkową. Jeśli krostki nie znikają - idź z dzieckiem do lekarza, który przypisze odpowiednie preparaty.

Wypryski na buzi niemowlęcia: Wyprysk kontaktowy 

Pojawia się jako wysypka lub zaczerwienienie na buzi i może oznaczać alergię kontaktową. Przyczyną wyprysku kontaktowego jest nadwrażliwość na jakąś substancję, która miała styczność ze skórą niemowlęcia. Najczęściej uczulają kosmetyki, np. kremy czy płyny do mycia maluszka lub proszki i płyny do prania. Po pierwsze należy znaleźć i wyeliminować alergizująca substancję. Jednocześnie należy zadbać o natłuszczenie buzi niemowlęcia odpowiednimi preparatami. Jeśli wysypka nie ustępuje warto skonsultować się z pediatrą.
 

Ocena: 3.8 z 5. Ocen: 142

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Białe plamki w buzi

Białe plamki w buzi

W buzi maluszka zauważyłaś białe plamki i nie bardzo wiesz, co robić. Owe zmiany to pleśniawki, problem…   Więcej

Odparzenia

Odparzenia

Jeśli podczas zmiany pieluszki zauważysz, że skóra maluszka jest zaczerwieniona, nie bagatelizuj tego,…   Więcej

Potówki

Potówki

Skóra noworodka i niemowlęcia jest wrażliwa, a kiedy dochodzi do jej przegrzania mogą pojawić się…   Więcej

Jak pielęgnować nosek niemowlaka?

Jak pielęgnować nosek niemowlaka?

Niemowlaki oddychają wyłącznie przez nos, dlatego kiedy zalega w nim wydzielina, są niespokojne i…   Więcej

Jak pielęgnować uszka niemowlaka?

Jak pielęgnować uszka niemowlaka?

Jak pielęgnować małe uszka? Należy czyścić je codziennie -  każdorazowo po kąpieli, ale pamiętając o…   Więcej

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Skóra niemowlęcia jest przysłowiowo wręcz gładka i miękka. A jednak czasem zdobią ją plamki, krostki,…   Więcej

reklama