Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

reklama

Skóra niemowlęcia jest przysłowiowo wręcz gładka i miękka. A jednak czasem zdobią ją plamki, krostki, grudki – pojawiają się nie wiadomo kiedy i dlaczego. Co może być ich przyczyną i jak można im zaradzić? Które powinny niepokoić, a które są tylko przejściową przypadłością?

Zacznijmy od tego, że czasem nawet bardzo doświadczony lekarz nie będzie potrafił dojść do tego, co spowodowało wysypkę, jednak najczęściej występujące zmiany są dość łatwe do rozpoznania, także przez rodziców.

Jeżeli wysypce towarzyszy złe samopoczucie, gorączka, wymioty – należy bezzwłocznie szukać pomocy u pediatry, gdyż najprawdopodobniej jest to jedna z chorób zakaźnych wieku dziecięcego i konieczne będą odpowiednie leczenie oraz uważna obserwacja dziecka.

Trądzik niemowlęcy

Objawy i miejsce występowania
Krostki przypominają potówki, mogą zmieniać się w czerwone plamki. W miejscach ogrzanych (np. na policzku, na którym dziecko leży) są bardziej widoczne, a podczas ochłodzenia skóry (spacer w chłodny dzień) przybierają kolor cielisty i wydają się zanikać. „Zdobi” twarz  noworodka. Czasem dziecko się z nim wręcz rodzi albo wysypka pojawia się wkrótce po przyjściu malucha na świat. Może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Jest bezbolesny.

reklama

Przyczyny trądziku niemowlęcego
Nie są do końca znane. Przypuszcza się, że przyczyną są hormony mamy, których działaniu dziecko było poddane w życiu płodowym.

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Trądzik niemowlęcy ustępuje samoistnie, z czasem. Skóry nie należy niczym smarować, a tylko przemywać przegotowaną wodą i delikatnie osuszać. Nie wolno krostek wyciskać! Trądzik nie wymaga interwencji lekarskiej, ale podczas jednej z pierwszych wizyt kontrolnych można o nim wspomnieć pediatrze, który pomoże rozwiać wątpliwości (wiele mam jest przekonanych, że to wysypka alergiczna).

Potówki

Objawy i miejsce występowania
To zaburzenie pracy gruczołów potowych.  Są to drobne pęcherzyki wypełnione płynem, które z czasem mogą się przebarwić na czerwono. Ich występowaniu może towarzyszyć pieczenie, ale większość dzieci nie odczuwa dyskomfortu.
Występują najczęściej w miejscach przegrzewanych (co jest związane z leżącą pozycją dziecka): na karku, w pachwinach, ale także plecach czy w fałdkach skóry.

Przyczyny potówek
Potówki pojawiają się, gdy ciało zostanie przegrzane (szczególnie gdy towarzyszy temu duża wilgotność).

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?

Należy dbać o to, aby dziecko się nie przegrzewało. W gorący dzień nie należy go przykrywać,  ani ubierać zbyt ciepło. Jeśli potówki wystąpią, to warto malucha rozebrać całkowicie i pozwolić skórze odetchnąć (oczywiście robimy to w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze).

W czasie upałów warto dziecko co jakiś czas rozebrać i wykąpać. Jeśli potówek jest dużo, można zrobić kąpiel z krochmalem. Gdy potówki nie znikają, stają się bardziej czerwone, zaognione, to należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie dobierze zasypkę, aby wspomóc leczenie.
 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Objawy i miejsce występowania
To stan zapalny skóry, powstający pod wpływem drażniącego działania moczu i kału dziecka, które nosi pieluchy. Początkowo jest to tylko zaczerwienienie skóry, może jednak przejść w krostki. Nie leczone zaczynają ropieć, przybierają postać nadżerek. Odparzenie zawsze piecze, czasem powoduje też ból, dziecko jest niespokojne. PZS występuje w miejscu, gdzie skóra ma kontakt z pieluchą: pupa, pachwiny, może też wystąpić na udach.

reklama

Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry
Może pojawić się pomimo wzorowej pielęgnacji dziecka wówczas, gdy dziecko ma biegunkę lub infekcję układu moczowego, bierze leki albo próbuje nowego jedzenia.

Najczęstszą przyczyną jednak jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy i niedokładne mycie. Wpływ na stan skóry może mieć też pielucha – jeśli jej skład jest dla dziecka uczulający, wówczas PZS rozwinie się na tle reakcji alergicznej. W przypadku pieluch wielorazowych podrażniać może źle wypłukany detergent stosowany do prania.

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Należy częściej przebierać dziecko. Po zdjęciu pieluchy umyć pupę (najlepiej wacikami lub jałową gazą z przegotowaną wodą zamiast nasączonych chusteczek). Po wytarciu położyć dziecko na ręczniku bez ubrania, aby skóra miała dostęp do powietrza.

Takie wietrzenie stosować jak najczęściej. później można zastosować specjalny krem, którego zadaniem jest natłuszczenie i ochrona skóry. Jeżeli pomimo tych zabiegów stan skóry się nie poprawia, oprócz zaczerwieniania pojawiają się zmiany ropne (co znaczy, że wdało się zakażenie), dziecko ma gorączkę, należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ stan zapalny może być niebezpieczny.

Prosaki

Objawy i miejsce występowania

Prosaki są to 1-2 mm torbiele wypełnione keratyną. Mają wygląd białych grudek obecnych głównie na skórze twarzy i nosa. Powstają z powodu zaczopowania ujść mieszków włosowych. Czasem mogą występować na błonach śluzowych jamy ustnej. Przyczyny występowania prosaków


Skóra noworodka i niemowlęcia nie jest w pełni dojrzała, a naskórek jest zdecydowanie cieńszy i delikatniejszy niż u dorosłych. Również gruczoły łojowe i potowe nie są w pełni rozwinięte i to wszystko sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Jedną z nich (niegroźną) są prosaki (łac. milia).Jak leczyć, kiedy do lekarza?

Prosaki nie wymagają żadnego leczenia Po jakimś czasie skóra sama się oczyści. Nie wolno ich nakłuwać ani wyciskać, bo możemy doprowadzić do ciężkiego zakażenia skóry maleństwa. Po prostu dbajcie o higienę skóry używając wody i odpowiednich kosmetyków dla niemowląt.

Jeżeli zauważycie, że ilość prosaków jest znaczna i długo się utrzymują to skonsultujcie się z lekarzem, bo to może być sygnał, że występuje niedorozwój włosów.

Egzema niemowlęca

Objawy i miejsce występowania


Egzema to stan, zapalny skóry który powoduje, że staje się swędząca ona czerwona, sucha i popękana. U niemowląt najczęściej pierwszym objawem są zaczerwienione policzki. Później zmiany mogą pojawić się na całej buzi dziecka i innych częściach ciała oraz w fałdach skóry. Skóra zaczyna się łuszczyć, a dziecko próbuje rozdrapać swędzące miejsca.

reklama

Przyczyny występowania egzemy
Egzema (alergiczny wyprysk kontaktowy) ma podłoże alergiczne i w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie. Poza tym ważne jest otoczenie - im większe zanieczyszczenie tym większa szansa na wystąpienie choroby. 

Egzema często jest zapowiedzią wystąpienia w późniejszym okresie życia dziecka astmy i/lub kataru siennego. U niemowląt najczęściej pojawia się po kontakcie skóry z alergenem, np.: proszkiem do prania, czy kosmetykiem. Mogą ją wywołać także niektóre produkty spożywcze lub antybiotyki.Jak leczyć egzemę u dzieci, kiedy do lekarza?
Po pierwsze ważne jest jej rozpoznanie, a następnie wyeliminowanie alergenów.  Niemowlę może otrzymać leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe oraz maści łagodzące objawy choroby. Jego skóra wymaga systematycznego nawilżania, dlatego zaleca się stosowanie emolientów do kąpieli,.

Pokrzywka

Objawy i miejsce występowania
Pokrzywka u niemowląt to nagłe pojawienie się na skórze czerwonych bąbli, które mają różną wielkość. Mogą występować na różnych częściach ciała. Wyglądają, jak pęcherze po oparzeniu pokrzywą. Są płaskie mają wyraźny brzegiem koloru różowego. Towarzyszy im silny świąd skóry. Najczęściej są reakcją alergiczną na pokarm, rzadziej na podanie leku lub słońce. Bąble znikają najczęściej po około 2 dobach, ale mogą się utrzymywać do kilku tygodni.

Przyczyny występowania pokrzywki

Pokrzywka ma podłoże alergiczne, toksyczne lub kontaktowe. U niemowląt najczęściej występuje na tle reakcji pokarmowej lub wziewnej. Pierwszymi podejrzanymi są mleko, pszenica, jaja czy orzechy. A z alergenów wziewnych kurz i roztocza. Czasem za wysypkę odpowiedzialne są leki.


Jak leczyć, kiedy do lekarza?

Podczas leczenia pokrzywki niemowlętom podaje się leki przeciwalergiczne w syropie. Należy również odkryć, co powoduje reakcję alergiczną, a następnie wyeliminować to z diety lub otoczenia niemowlęcia. Oczywiście zawsze dziecko z pokrzywką (innymi wysypkami również) powinien zobaczyć lekarz. W ostrym napadzie pokrzywki niemowlęciu zostaną podane leki sterydowe. 

Ocena: 4.14 z 5. Ocen: 129

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: