Co najczęściej uczula niemowlę

Co najczęściej uczula niemowlę

Przyczyny alergii są różne, a jej objawy mogą się pojawić u każdego, w każdym wieku. Alergia dotyka również niemowlęta. Czy wiesz, co najczęściej uczula maluszki?

Alergia u niemowląt

Alergia może dotknąć niemowlę już w pierwszych dniach życia, ponieważ układ odpornościowy malucha jest jeszcze niedojrzały i może reagować w sposób niepożądany na alergen.

Alergia może mieć charakter wziewny bądź kontaktowy, a także pokarmowy i to nawet wtedy, gdy dziecko odżywia się wyłącznie mlekiem, ponieważ alergen może znajdować się w mleku tak mamy, jak modyfikowanym.

Wówczas karmiąca mama musi wprowadzić dietę eliminacyjną bądź zmienić mleko modyfikowane na hipoalergiczne. W późniejszym okresie, już po wprowadzeni do diety innych pokarmów niż mleko, alergia może mieć związek z nowym produktem, jaki pojawił się w diecie dziecka.

Jedno jest pewne - jeśli zauważysz niepokojące objawy alergii – od pokrzywki, przez katar i kaszel, po zapalenie spojówek – musisz reagować. To ważne. Niestety nie wystarczy smarowanie zmian skórnych czy inne sposoby leczenia objawów.

Musisz szybko ustalić, co jest przyczyną alergii i alergen wyeliminować - tak z diety, jak i z otoczenia. To ważne, bowiem reakcja alergiczna może być silna, a w swej skrajnej postaci - mowa o wstrząsie anafilaktycznym - jest zagrożeniem życia.

Bardzo ważne jest obserwowanie dziecka, a w przypadku niemowląt istotny jest sposób rozszerzania diety - każdy nowy pokarm należy wprowadzać zaczynając od małych ilości, stopniowo ją zwiększając,  by w razie wystąpienia niepokojących objawów móc szybko ustalić alergen. W razie wystąpienia niepokojących objawów obserwuj też, czy źródło alergii nie leży w otoczeniu lub składzie detergentów (np. proszek czy płyn do prania).

Na alergie najbardziej narażone są wcześniaki oraz dzieci obciążone genetycznie alergią (jeśli jedno z rodziców ma alergię, to prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u ich dziecka wynosi aż 60 %).

reklama

Co najczęściej uczula niemowlę?

U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ układ pokarmowy malucha jest nie w pełni dojrzały. Istnieją produkty bezpieczne nawet dla małych alergików, ale i i lista produktów, które najczęściej uczulają. Są to:

Alergie pokarmowe u niemowląt:

 • Alergia na mleko jest najczęściej występująca alergią, zwłaszcza u małych dzieci. To dość powszechna dolegliwość, a naukowcy od lat obserwują tendencję wzrostową. Dobra wiadomość jest taka, że 80% maluchów z niej wyrasta około 5 roku życia. 
 • Alergia na gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa). Uczulenie na gluten u niemowląt dotyczy od 10% do 25% wszystkich alergii pokarmowych. Gluten w diecie niemowląt może pojawić się nie tylko w bułeczkach, czy kaszkach, zawieraja go również wędliny, parówki, słodycze, serki czy desery.
 • Alergia na ryby. W ciągu ostatnich lat wzrosło spożycie ryb i owoców morza, stąd coraz więcej i częściej mówi się o alergii na te produkty.  Ale alergia na ryby dotyczy jedynie 2% populacji.
  Ryby i owoce morza  pobudzają wydzielanie histaminy, a i zawierają substancje podobne do niej w działaniu.
 • Alergia na owoce. Do owoców, które wywołują uczulenia należą między innymi: jabłka, banany, truskawki, kiwi  i cytrusy
 • Alergia na warzywa. Najczęściej uczula seler, pomidor, papryka). Bezpieczne warzywa to marchew, dynia, ziemniak.
 • Alergia na  mięso - najczęściej uczula cielęcina, wołowina (zwłaszcza u osób z nietolerancją lub alergią na białka mleka) i kurczak.
 • Kakao, czekolada, miód.
 • Alergia na sezam i alergia na soję. Nasiona sezamu są znanym, silnym alergenem, choć okazuje się, że uczulać mogą także inne nasiona: słonecznika, maku, gorczycy, rzepaku, dyni.
 • Alergia na orzechy. Orzeszki ziemne to jedne z najczęstszych i najsilniejszych znanych alergenów. Alergia na nie jest często chorobą całego życia – i to wyjątkowo dokuczliwą.
 • Alergia na jaja Alergia na jaja to jedna z najczęściej spotykanych chorób alergicznych. Alergenem jest jajko - częściej uczula tylko krowie mleko. Dotyka ona szczególnie małe dzieci, które z wiekiem z niej wyrastają.

reklama

Alergie wziewne:

 • pleśnie (zarodki pleśni najczęściej znajdują się w łazience i kuchni - ciepło, wilgoć i słaba wentylacja tworzą dla nich idealne środowisko).
 • roztocza kurzu domowego (te niewidoczne gołym okiem pajęczaki ukrywają się w dywanach, kocach, ciężkich zasłonach, maskotkach, tj. tam, gdzie gromadzi się kurz.
 • pyłki drzew i traw

Alergia kontaktowa:

 • proszek, płyn do prania, płyn do płukania oraz kosmetyki używane do pielęgnacji skóry dziecka.

reklama

Jakie są najczęstsze objawy alergii u niemowląt?

 • objawy ze strony przewodu pokarmowego: ból brzucha, biegunka, wymioty, ulewanie, wzdęcia brzuszka i napady kolki, krew w stolcu, słabe łaknienie
 • zmiany skórne: egzema, wyprysk alergicznym, AZS, czerwone policzki - wyglądające jak polakierowane, pokrzywka, wysypka
 • objawy ze strony układu oddechowego: cieknący nos, przewlekły kaszel, świszczący oddech, duszność, sapka
 • anemia z powodu niedoboru żelaza
 • zaczerwienienie skóry wokół odbytu
 • nasilony niepokój i rozdrażnienie

Jak leczyć alergię u niemowląt?

Pamiętaj, że u niemowląt i małych dzieci testy mogą nie być wiarygodne. Niemowlęta nie wytwarzają wystarczającej IgE (w skrócie immunoglobuliny E ), przeciwciało, które reaguje na alergeny. Co więcej prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii.

Tak więc ustalenie, czy twoje dziecko ma alergię pokarmową czy nietolerancję, jest niezwykle trudne. Badania pokazują również, że rodzice 4 razy samodzielnie „wykrywają” alergię pokarmową u swoich dzieci, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dlatego lekarz oprze sie głównie na wywiadzie z tobą.

Jak w takim razie rozpoznasz, że wysypka pod pieluszką jest reakcją na odparzenie, a nie alergią?

Najlepsze co możesz zrobić to wnikliwa obserwacja i … prowadzenie dziennika.   Bądź jak najbardziej szczegółowa, zarówno pod względem tego, co jadłaś (jeśli karmisz piersią jak i tego, co jadło dziecko.  Zwróć uwagę na porę dnia i zaobserwuj zmiany w zachowaniu maluszka.  Prowadź dziennik przez kilka tygodni, a następnie odnaleźć możliwe podobieństwa.  Bez zapisywania łatwo możesz zapomnieć o tym, co jadłaś lub jak zareagowało dziecko.

Na podstawie rozmowy lekarz ustali dalsze postępowanie. Być może czeka was dieta eliminacyjna, albo wprowadzenie leków antyhistamnowych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: