Alergie jesienią

Alergie jesienią

Jak rozpoznać i poradzić sobie z jesienną alergią?

Jesień to czas częstych infekcji u dzieci. Katar, swędzenie oczu i nosa, kichanie, kaszel, zmęczenie czy bóle głowy – te objawy mogą sygnalizować zarówno infekcje, jak i alergie. Jak je od siebie odróżnić? Pediatrzy przekonują, że diabeł tkwi w szczegółach – skupienie na nich uwagi może okazać się pomocne i pozwoli pomóc maluchowi we właściwy sposób.

U dzieci, u których wystąpiła alergia częściej można zaobserwować takie objawy jak swędzenie i tarcie noska czy napady kichania. Mogą one także skarżyć się na drapanie w gardle oraz swędzenie oczu, przy czym nie pojawia się to przy zwykłej infekcji. Wydzielina z nosa u alergików jest zazwyczaj przejrzysta i lejąca, podczas gdy katar jest gęstszy i często przybiera żółtawozielone zabarwienie.

Dla pewności, warto wykonać specjalne testy określające, czy dziecko jest uczulone. Jak podkreśla dr Michelle Lierl, alergolog dziecięcy z Cincinnati Children's Hospital Medical Center – testy takie powinny obejmować alergeny środowiskowe obecne w danym sezonie, nie zaś czynniki pokarmowe czy alergeny charakterystyczne dla okresu, w którym dziecko nie miało żadnych objawów.

reklama

Co najczęściej uczula jesienią?

Pod koniec września intensywnie zaczyna pylić ambrozja. Na szczęście w Polsce nie pojawia się w zbyt wielu miejscach. Czuje powinny być mamy z zachodniej części kraju, Małopolski i Lubelszczyzny). Jesienią w powietrzu unoszą się także zarodki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria oraz Cladosporium.
Nasila się także działania alergenów całorocznych . Jesienią i zimą więcej czasu spędzamy w domu, przy szczelnie zamkniętych oknach. Wówczas częściej odczuwa się objawy uczulenia na alergeny obecne w środowisku domowym – roztocza, pleśnie czy sierść zwierząt. Problem nasila zbyt niska wilgotność powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Wysuszona błona śluzowa łatwo poddaje się infekcjom, co kończy się najczęściej zatkanym nosem.

Jak radzić sobie z alergią?

 

reklama

  • Zamykaj okna w okresie bardzo wysokiego stężenia pyłków i zarodników grzybów.
  • Przynajmniej raz w miesiącu zmieniaj filtry w klimatyzacji oraz wentylatorach.
  • Przebieraj dziecko, kiedy wraca do domu.
  • Przemywaj oczy i nos dziecka solą fizjologiczną.
  • Minimalizuj poranną aktywność na świeżym powietrzu, stężenie alergenów jest wtedy najwyższe.
  • Zadbaj o optymalną temperaturę wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.
  • Bądź pod stałą opieką alergologa, który w razie potrzeby dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne. 

Anna Chorowiec

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: