reklama

ABC rozszerzania diety niemowlaka

Rozszerzaniu diety niemowląt zawsze towarzyszą obawy i wątpliwości od jakiego produkty rozpocząć rozszerzanie diety, co wprowadzić jako następną nowość, jak zaobserwować reakcję alergiczną.

Aby pomóc mamom przejść spokojnie  ten trudny czas eksperci stworzyli schemat żywienia niemowląt, który mówi co, kiedy i w jakiej ilości należy wprowadzać do diety maluszka.

reklama

Rozszerzanie diety - niemowlę w wieku 0-6 miesiąc życia

Niemowlęta, których mamy karmią piersią powinny dostawać mleko na żądanie przez pierwszych 6 miesięcy życia.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mają określone ilości mieszanki mleczne, która powinna być spożyta w ciągu dnia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią w pierwszy półroczu życia, jeśli jednak mamy chcą aby maluch wcześniej zaczął próbować nowości, mogą ją wprowadzić nie wcześniej niż w 5 miesiącu życia, czyli w tym samym okresie w którym zaczyna się rozszerzanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.

Pierwszą nowością jest zupa-przecier jarzynowy jednoskładnikowy, najczęściej jest to gotowana marchewka, podawana na początku w ilości kilku łyżeczek. Najłatwiej rozpocząć rozszerzanie diety wybierając gotowe produkty, które są przeznaczone dla niemowląt a ich skład jest dopasowany do wieku dziecka. W przecierach może znajdować się tłuszcz ale tylko i wyłącznie masło, oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym może w 5 miesiącu spróbować już jabłuszka, owoce do diety dziecka karmionego mlekiem mamy wprowadza się w po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy.

Nowy (2007) schemat żywienia niemowląt karmionych piersią zaleca wprowadzanie glutenu w małych ilościach w 5 miesiącu życia u niemowląt karmionych piersią i w 6 u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dlatego należy do przecieru warzywnego dodawać ugotowaną kaszkę manną (2-3g- pół łyżeczki suchej masy kaszki manny).

Na tym etapie zupki nazywane są posiłkami dodatkowymi ponieważ to mleko mamy jest nadal podstawowym pokarmem dla niemowlęcia.

Rozszerzanie diety  - niemowlę w wieku 7-9 miesiąc życia

Nadal dziecko karmione jest piersią na żądanie, ale dzieci karmione mieszankami mlecznymi jedzą określone ilości posiłków dziennie są to 4 posiłki mleczne i posiłek dodatkowy.

Po ukończeniu przez nie 6 miesiąca życia możemy wprowadzać tak zwane posiłki dodatkowe, są nimi zupy jarzynowe z niewielką ilości (10g) gotowanego mięsa oraz z kleikiem zbożowym glutenowym.

Jeśli gotujesz sama mięso najlepiej z indyka, kurczaka, królika, również ryby, ugotuj osobno a dopiero potem zmiksuj z warzywami. Do zupek co drugi dzień należy podawać ugotowane ½ żółtka jaja.

Ok. 9 miesiąca połowa żółtka dodawana jest już codziennie do zupy.  Ważne aby  już w 8 miesiącu dziecko zaczęło jadać posiłki o zmienionej konsystencji najlepiej z wyczuwalnymi grudkami, co przygotowuje dziecko do nauki gryzienia.

Pomiędzy 7 i 9 miesiącem życia dziecko może i powinno zacząć jeść kaszki-kleiki zbożowe ryżowe, kukurydziane ale również glutenowe np. kaszki pszenne mleczne lub bezmleczne. Wprowadzenie do diety dziecka kaszek jest bardzo ważne ze względu na zwiększoną w nich zawartość żelaza.

Dziecko karmione piersią może też zacząć pić sok owocowy lub jeść przecier z owoców w ilości nie większej niż 150 ml dziennie. Najbardziej neutralnymi owocami, które najczęściej są wprowadzane jako pierwsze w diecie malucha są: jabłko, jagody. gruszka, morele,

Eksperci zalecają aby nowości wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka, w praktyce kolejną nowość nie wcześniej na 3 dzień od ostatniej. Posiłki uzupełniające należy wprowadzać w małych ilościach zaczynając od kilku łyżeczek. Aby ułatwić akceptację nowości przez maluszka dobrze jest zacząć podawać nowe produkty tuż po zakończeniu karmienia piersią, lub jeśli maluch odmawia próbowania podać przed karmieniem dodając odrobinę mleka mamy dla złagodzenia smaku.

reklama

Rozszerzanie diety - niemowlęcia w wieku 10 miesięcy

W tym miesiącu dziecko może już zacząć jeść obiadek złożony z dwóch dań. To znaczy złożony z zupy z kleikiem/ kaszką glutenową a mięsko podawane oddzielnie z warzywami jako drugie danie, do drugiego dania możesz też podawać ryż lub ziemniaczki. Oprócz soków owocowych maluch może zacząć pić kompoty, może również dostawać do rączki między posiłkami niewielkie ilości chlebka, biszkoptów czy sucharków.

Rozszerzanie diety - niemowlęcia w wieku 11-12 miesięcy

To czas zmian. Maluch je już obiad dwudaniowy ale może już dostawać na II danie oprócz warzyw i mięska również ryż lub ziemniaczki, posiłek ten  zaczyna więc przypominać obiad jaki jedzą dorośli.

Do zup nie dodajemy już żółtek, ponieważ dziecko może już jeść całe jaja, najlepiej 3-4 razy w tygodniu.

Dziecko może już jeść kilka razy w tygodniu produkty mleczne takie jak jogurty, serki, maślanki czy kefir. Produkty te jednak powinny być pozbawione konserwantów oraz zawierać ograniczoną ilość cukru. Można również łączyć produkty mleczne ze zbożowymi czyli podawać kaszki na mleku modyfikowanym lub w połączeniu z jogurtem czy kefirem.

Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia jego dieta staje się coraz bardziej podobna do diety osób dorosłych zarówno w ilości jedzonych posiłków (5) oraz ich konsystencji. Sposób przyrządzania potraw powinien być nadal dopasowany do małych brzuszków więc posiłki powinny być lekkostrawne, nie doprawiane ostro oraz słono.

Uwaga!! Schemat dopuszcza na życzenie matki wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety niemowlęcia mówimy wówczas o karmieniu mieszanym, dzieci te mogą wówczas od 6 m. ż. dostawać kaszki w tym glutenowe  na mleku modyfikowanym.

dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Nutri Center

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: