Krzesełko do karmienia dziecka od kiedy i jak wybrać

Krzesełko do karmienia dziecka od kiedy i jak wybrać

Wraz z rozwojem dziecka i nabywaniem przez nie nowych umiejętności, rodzice zaopatrują się w różne sprzęty, gadżety czy meble, takie jak choćby krzesło do karmienia. Jakie powinno być to idealne? Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru? Kiedy jest odpowiedni moment, by maluch mógł zacząć korzystać z krzesełka do karmienia?

Krzesełko do karmienia – od kiedy?

Krzesełko do karmienia dziecka stanowi podstawowy element wyposażenia domu, w którym mieszka niemowlak czy nieco starsze dziecko. Nic dziwnego - jest bardzo pomocne.

Dzięki niemu maluszek może jeść posiłki razem z rodziną, a rodzic wygodnie je karmić. Mama czy tata nie muszą trzymać niemowlaka na kolanach (kiedy dziecko zaczyna jeść stałe pokarmy, pozycja siedząca nie tylko ułatwia mu przełykanie, ale i minimalizuje ryzyko zadławienia), a podczas karmienia mogą siedzieć lub stać.

Ponieważ krzesełka są wyposażone w tackę, można na niej postawić miseczkę z jedzeniem do karmienia łyżeczką lub do samodzielnego spożycia przez dziecko (np. BLW).

Od kiedy sadzać dziecko w krzesełku do karmienia?

Kiedy niemowlę, które rozpoczyna przygodę z samodzielnym spożywaniem posiłków, może korzystać z krzesełka? Można w nim posadzić dziecko, które pewnie siedzi, utrzymuje głowę, plecy oraz barki w pozycji pionowej (chyba że mebel to krzesełko i leżaczek w jednym. Wówczas z funkcji leżaczka mogą korzystać i noworodki). Kiedy dziecko samodzielnie siedzi i utrzymuje w pionie plecy i główkę? Zazwyczaj tę umiejętność dzieci zdobywają w wieku 8-9 miesięcy.

Można spotkać się z opinią, że krzesełko do karmienia trzeba kupić w momencie, gdy nadszedł czas rozszerzania diety dziecka. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda. Nie zawsze moment rozszerzania diety malucha o nowe pokarmy zbiega się z chwilą, kiedy maluch osiągnął samodzielny siada.

Trzeba pamiętać, że z sadzaniem dziecka na krzesełku nie wolno się spieszyć. Gdy nie jest na to gotowe, będzie mu nie tylko niewygodnie. Nadmierne obciążanie kręgosłupa może mieć konsekwencje zdrowotne. Fizjoterapeuci nie bez przyczyny odradzają sadzanie dziecka i uczenie go siadania, kiedy jest na to zbyt wcześnie.

Podsumowując i odpowiadając na pytanie, kiedy kupić krzesełko do karmienia, można powiedzieć, że na etapie rozszerzania diety niemowlaka, gdy dziecko potrafi samodzielnie siadać.

Ale uwaga! Ponieważ 6-miesięczne czy 7-miesięczne dzieciaki nie kontrolują jeszcze postawy, w krzesełku powinny jedynie jadać posiłki uzupełniające. Oznacza to, że należy sadzać maluchów w krzesełku do karmienia na dłużej niż to konieczne.

Rodzaje krzesełek do karmienia

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł dla dzieci, które różnią się materiałem wykonania, kształtem, funkcjonalnością.

Tradycyjne krzesełka do karmienia to meble, których nie można składać. Ich minusem jest to, że zajmują sporo miejsca. Zwykle są drewniane.

Można także kupić składane krzesełka do karmienia, które składa się po zakończonym posiłku. Są zwykle lekkie. To pozwala wygodnie je przechowywać, przenosić i transportować. Gdy jest nieużywane, nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. Docenią to zwłaszcza osoby mieszkające w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki swojej konstrukcji często nadają się dla najmłodszych dzieci (np. krzesełko-leżaczek).

- Krzesełka drewniane są wytrzymałe, masywne, spore i solidne. W większości modeli nie ma możliwości regulacji pozycji oparcia. Krzesełka plastikowe są lekkie i mobilne. Posiadają możliwość regulacji oparcia, wysokości siedziska, ustawienia podnóżka.

Planując zakup krzesełka do karmienia, można rozważyć nadstawkę do krzesła. To siedzisko, które montuje się na zwykłym krześle. Ponieważ ma niewielkie rozmiary, łatwo mieści się szafie, można je zabrać w podróż.

Inną propozycją jest krzesełka mocowane do blatu stołu za pomocą antypoślizgowych zaczepów. Ich zaletą jest to, że są nieduże, przez co mieszczą się w schowkach i bagażnikach samochodowych. Minusem jest to, że nadają się one wyłącznie do ciężkich, stabilnych, solidnych stołów.

Wielu rodziców decyduje się także na krzesełko do karmienia ze stolikiem. To krzesełko, które ma wbudowany stolik. To pozwala na rozłożenie ich na dwa oddzielne meble: fotelik dla starszego dziecka i stolik. Wadą tego rozwiązania jest to, że zestaw mebli jest cięższy od klasycznych krzesełek i mniej mobilny.

reklama

Jak wybrać krzesełko do karmienia dziecka?

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesełko dla malucha? Jakie cechy powinno mieć dobre krzesełko do karmienia? Warto skupić się na tym, by było przede wszystkim wygodne i bezpieczne, ale także funkcjonalne, łatwe w czyszczenia i miłe dla oka. Co to znaczy?

Krzesełko do karmienia dzieci – wygoda dziecka

Kupując meble dziecięce trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Kluczową jest wygoda dziecka. Jakie krzesełko będzie najbardziej komfortowe? Wiele zależy od materiałów, z jakich wykonano mebel, także kształtu i głębokości siedziska oraz innych elementów mebla (no. podnóżek zapewniający komfortowe podparcie stóp).

Można przyjąć, że krzesełko, które na siedzisko z plastiku lub drewna bez obicia czy wkładki jest niewygodne. Jednocześnie to, którego wypełnienie jest zbyt miękkie, także nie jest specjalnie komfortowe, ponieważ zapadnie się pod ciężarem dziecka, wymuszając nieodpowiednią pozycję ciała. Siedzisko nie może być więc ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie, za to wygodne i szerokie, najlepiej z regulowanym oparciem.

Dobrze, jeśli krzesełko do karmienia ma także duży blat, który ma podwyższane brzegi (dzięki temu jedzenie nie będzie tak często lądować na podłodze).

Krzesełko do karmienia dziecka – odpowiednia konstrukcja

Ponieważ dzieci, które niedawno zaczęły samodzielnie siedzieć, mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej pozycji przez dłuższy czas, pożądaną opcją jest nie tylko regulowana wysokość i głębokość siedziska, ale również ich odpowiednia konstrukcja. Wówczas można decydować tak o wysokości fotelika, jak i odchyleniu oparcia, a co za tym idzie także odległości tacki od siedziska oraz wysokości podłokietników. Dzięki temu można je dopasowywać do wzrostu dziecka oraz jego potrzeb.

Jaka jest prawidłowa pozycja podczas siedzenia w krzesełku do karmienia?

Maluch powinien siedzieć na guzach kulszowych, równomiernie je obciążając. Miednica nie może wychylać się do tyłu ani do przodu.

Oparcie powinno wspierać plecki dziecka na wysokości łopatek. To pozwala zapobiec zaokrąglaniu pleców oraz pozwala utrzymać wyprostowaną pozycję. Dziecko nie może opadać ani wyginać się w żadną stronę.

Maluch powinien trzymać barki opuszczone, nie powinien wysuwać ich do przodu. Tułów malucha musi być prosty.

Dobrze, by siedzisko oraz oparcie wspierały prawidłowe ustawienie miednicy, ale i by krzesełko wyposażone było w podnóżek.

Dlaczego krzesełko do karmienia powinno mieć regulowany podnóżek? To element konstrukcji, który zapewnia odpowiednie podparcie dla nóg malucha (dzięki temu nóżki nie będą bezwiednie zwisać). To oznacza nie tylko wygodę, ale i zwiększenie stabilności tułowia oraz prawidłowe ułożenie bioder, głowy i kręgosłupa.

Idealne krzesełko do karmienia dziecka – funkcjonalność

Krzesełko do karmienia dziecka to bardzo pożyteczny mebel, który można wykorzystywać także w innych okolicznościach niż posiłki. Gdy dziecko podrośnie, zestaw można rozmontować, tworząc osobne krzesło i mały stolik do zabawy. Dzięki temu wiele modeli sprawdza się na przykład w roli stolika do rysowania, układania prostych puzzli czy zabawy przy stole (gdy krzesełko ma zdejmowaną tackę).

Dostępne są także krzesełka do karmienia z funkcją huśtawki, z funkcją leżaczka, z funkcją pufy, jak i krzesełka w opcji od narodzin do dorosłości.

Krzesełko do karmienia dziecka – łatwość czyszczenia

Z uwagi na to, że nauce samodzielnego jedzenia maluchów zwykle towarzyszy bałagan w obrębie najbliższego otoczenia, krzesełko do karmienia powinno pozwalać na łatwe czyszczenie (pozostawione w zakamarkach resztki jedzenia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i są siedliskiem bakterii).

Fajnie, jeśli krzesełko do karmienia ma:

  • łatwy do czyszczenia, ale i zdejmowany blat (to pozwala nie tylko na umycie go pod bieżącą wodą, ale i przystawianie dziecka do dużego stołu),

  • siedzisko bądź wkładka, do produkcji których zostały wykorzystane takie materiały jak pianka PU lub ekoskóra lub materiału, który można wyprać w pralce. Pokrowce wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a potem wytrzeć na sucho.

Dobrze jest wybrać model, który jest wykonany z wodoodpornych materiałów. Samo krzesełko powinno być wykonane albo z plastiku, albo z odpowiednio zabezpieczonego drewna. Musi być lakierowane lub malowane. To zapobiegnie to wsiąkaniu plam po sokach, kaszach, sosach czy zupach.

Krzesełko do karmienia dziecka – bezpieczeństwo

Krzesełko do karmienia dla dziecka nie jest miniaturą zwykłego krzesła. Różni się od niego tym, że ma tackę do jedzenia oraz różne zabezpieczenia, takie jak regulowane pasy bezpieczeństwa (to pozwala na idealne dopasowanie), posiadające stosowne, zabezpieczone zapięcie. Pamiętaj, że samo przypięcie tacki nie jest wystarczające, by zabezpieczyć je przed upadkiem.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, które jest kwestią kluczową, ważne jest także, by wyciągane siedzisko posiadało solidne mocowania. Krzesełko powinno być dopasowane, nie może być zbyt obszerne ani mieć śliskiej powierzchni. Dziecko nie może się w nim przesuwać.

Szalenie istotna jest również stabilność konstrukcji krzesełka. Mebel musi być tak zaprojektowany, by nie przewrócił się, nawet gdy mały wiercipięta będzie wykonywał energiczne ruchy. Nogi krzesła powinny być solidne, szeroko rozstawione i wyposażone w elementy antypoślizgowe. Jeżeli krzesełko ma kółka, dzięki czemu mebel jest mobilny, konieczne jest, by móc je blokować, by dziecko nie odepchnęło się od stołu.

Solidne, bezpieczne krzesełko do karmienia, dzięki temu, że posiada liczne zabezpieczenia chroniące malucha przed upadkiem, zapewnia komfort także rodzicom. Ci mogą skupić się na własnym posiłku. Przydatną funkcją jest także regulacja wysokości – pozwoli dopasować krzesełko do każdego stołu lub do pozycji, w której chcesz karmić malucha.

I na koniec jeszcze jedna uwaga. Dla bezpieczeństwa dziecka pamiętaj, by:

  • za każdym razem upewnić się, że maluch ma zapięte pasy bezpieczeństwa,
  • ustawiać je zawsze w bezpiecznej odległości od sprzętów czy elementów wyposażenia, które mogą stanowić zagrożenie, np. kuchenki, kominków, schodów, zasłon,
  • zablokuj kółka krzesełka,
  • nigdy nie zostawiać dziecka w krzesełku samego w pokoju.

Wybierając w sklepie krzesełko do karmienia sprawdź także, czy ma atesty bezpieczeństwa. Bardzo ważne są także normy wiekowe i wagowe dla danego modelu (producent musi umieścić je na opakowaniu).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: