Jak pomóc dziecku samodzielnie siedzieć

Jak pomóc dziecku samodzielnie siedzieć

Większość dzieci siada samodzielnie w okolicy szóstego miesiąca życia. Należy pamiętać, że niektóre maluszki tę umiejętność mogą  osiągnąć nieco wcześniej, a niektóre trochę później.

Jest to zależne od wielu czynników nie tylko związanych z siłą mięśni, ale również z osobowością. Dzieci bardziej aktywne będą się starały usiąść, jak najszybciej. A my właściwie już od pierwszych dni możemy wesprzeć ich działania, ale ...uwaga - wspieranie nie oznacza sadzania na siłę tylko motywowanie do wzmacniania mięśni szyi, karku, ramion i tułowia! 

Jak pomóc dziecku samodzielnie usiąść?

Już po narodzinach możesz zacząć przygotowywać malucha do zdobycia tej ważnej umiejętności.

W ciągu pierwszych ośmiu tygodni nosząc maleństwo w pozycji pionowej na ramieniu, uczysz je korzystania z mięśnie szyi oraz kontrolowania pozycji głowy. Oczywiście początkowo zawsze ją podtrzymuj. 
Kiedy niemowlę leży na pleckach delikatnie przewróć je na bok i podtrzymaj ręką. Dzięki temu będzie się starało wykorzystać mięśnie żeby wrócić do bardziej wygodnej pozycji.

Kolejnym dobrym pomysłem jest kładzenie dziecka na brzuchu (nie zostawiaj go bez opieki). Dzięki tej pozycji maluszek będzie wzmacniał  mięśnie  tylnej części ciała. Natomiast podczas unoszenie główki będą pracować prostowniki szyi.

W późniejszym etapie, kiedy maluszek unosi się na łokciach wzmacniają się mięśnie wokół ramion i grzbietu. A kiedy maluch podpiera się  już na dłoniach to wzmacnia plecy na całej długości, aż do bioder.

Równie ważne jest leżenie na plecach. W tej pozycji, kiedy dziecko będzie sięgało po wiszące zabawki pracują zginacze górnej części tułowia. Natomiast , kiedy maluch chwyta stópkę i pcha ją do buzi wzmacnia mięśnie brzucha. Obracanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie wzmacnia mięśnie tułowia i uczy koordynacji. 

Jeśli zauważasz, że twój maluszek bez problemu utrzymuje główkę oraz ma coraz większą kontrolę nad ciałem i potrafi już przez chwilę samodzielnie siadać możesz zastosować kolejne ćwiczenia, które pomogą mu w przyszłości stabilnie usiąść.

  • 4 - 5 miesięczne dziecko posadź na chwilę na swoich kolanach  i podtrzymuj jego plecki przemieszczając rękę od dołu, do góry, a nawet na boki tak, żeby musiało przejąć kontrolę nad swoimi mięśniami.
  • 5 -6 miesięczne miesięczne dziecko posadź na podłodze między twoimi nogami tak, żeby mogło oprzeć się o ciebie, jeśli przechyliłoby się na lewo lub prawo, bądź do tyłu. Jednocześnie żeby miało możliwość podtrzymania się rączkami, jeżeli zbyt mocno przechyliło się do przodu. Oczywiście cały czas je asekuruj i nie siedźcie w tej pozycji zbyt długo. 
  • Takiego malucha możesz również posadzić w kąciku koszyka na bieliznę lub na podłodze wśród poduszek dla bezpieczeństwa - nie chodzi o to żeby poduszki go utrzymywały w pozycji siedzącej, tylko chroniły przed upadkiem. Zachęcaj niemowlę, aby samodzielnie starało się łapać równowagę i wracać do pozycji siedzącej. Jeśli cały czas będziesz je wyręczać, to nie pozwolisz mu się nauczyć panować nad własnym ciałem. Takie ćwiczenie nie powinno trwać długo.
  • Jeśli twoje dziecko potrafi siadać w siadzie podpartym postaw przed nim pałąk z zabawkami lub na stercie poduszek umieść zabawki na wysokości  jego oczu, tak żeby maluch musiał się wyprostować żeby po nie sięgnąć.

Kiedy w końcu dziecko zacznie pewnie siedzieć, odważy się sięgać po zabawki, które umieścisz w większej odległości i … Powoli  zacznie się przygotowywać do zdobycia  kolejnej umiejętności, jaką jest raczkowanie!

reklama

Uwaga: Nie zmuszaj dziecka do siedzenia.

Nawet jeśli twoje czteromiesięczne niemowlę rwie się do siadania nie należy go sadzać i podpierać poduszkami. Jego układ mięśniowy i kostno-stawowy nie są gotowe do takiego wysiłku. Możesz dziecko sadzać na swoich kolanach, ale też na krótko lub nosić w pozycji pionowej, żeby mogło spojrzeć na świat z innej perspektywy. Przede wszystkim pozwól mu samodzielnie trenować nowe umiejętności. I wiedz, że niepowodzenia mogą powodować frustrację i złość, ale końcowy efekt wynagrodzi  wszystko.

Jeśli w wieku dziewięciu miesięcy maluszek nadal ma kłopot z samodzielnym siedzeniem skonsultujcie to z lekarzem.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: