Co pyli w kwietniu? Na jakie drzewa powinni uważać alergicy?

Co pyli w kwietniu? Na jakie drzewa powinni uważać alergicy?

Wiosna jest dla alergików trudnym czasem. Pyłki kwitnących drzew sprawiają, że katar, duszności oraz zaczerwienione i łzawiące oczy stają się codziennością. Co pyli w kwietniu? Które drzewa są najbardziej groźne dla alergików?

Co pyli w kwietniu?

 • brzoza,
 • topola,
 • wierzba,
 • dąb,
 • jesion.

Pyłki drzew wiosną są wszechobecne. Objawy alergiczne wywołane pyleniem roślin potrafią być dokuczliwe zwłaszcza w dni w słoneczne i bezwietrzne, szczególnie podczas pobytu poza domem. Znacząco zmniejszają się bądź ustępują, kiedy pada deszcz lub śnieg, a także podczas przebywania w pomieszczeniach. Ale to nie wszystko.

Pomiędzy pyłkami i pokarmami często dochodzi do reakcji krzyżowych. Dzieje się tak za sprawą pokrewieństwa biochemicznego różnych substancji. To dlatego nawet pierwszy kontakt z alergenem krzyżowym może wywołać u alergika reakcje alergiczne. W przypadku reakcji krzyżowych z pokarmami pochodzenia roślinnego oprócz dolegliwości tyowych dla alergii wziewnych mogą pojawić się również dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, biegunki czy wymioty.

Z danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego wynika, że w Polsce około 30 % pacjentów uczulonych na pyłki roślin reaguje krzyżowo z pokarmami.

Brzoza

Brzoza jest jednym z najcięższych alergenów. Drzewo rozpoczyna pylenie na przełomie marca i kwietnia (lub najpóźniej, w zależności od temperatury powietrza). Trwa do połowy czerwca. Brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych.

Pyłki brzozy osiągają w powietrzu bardzo duże stężenie, co wywołuje u alergików wodnisty katar, świąd nosa i oczu, niedrożnoścć nosa. Alergeny pyłku brzozy stanowią duże zagrożenie dla osób uczulonych i często są powodem silnych dolegliwości chorobowych.

Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenia w powietrzu atmosferycznym, zwykle przekraczające 1000 ziaren w 1 metrze sześciennym powietrza. Tymczasem objawy alergii pojawiają się już przy ekspozycji na stężenie ok. 80 ziaren w 1 metrze sześciennym powietrza.

Najczęstsze alergeny reagujące krzyżowo z pyłkiem brzozy to: pyłek leszczyny, olszy, dębu, grabu, buku,  a także owoce: jabłko, gruszka, morela, wiśnia, czereśnia, kiwi, brzoskwinia, mango oraz warzywa: seler i marchew.

W przypadku pacjentów uczulonych na pyłki brzozy odsetek pacjentów, którzy reagują krzyżowo z pokarmami jest bardzo wysoki i sięga 80 %.

reklama

Topola

Topola zaczyna kwitnąć pod koniec marca, choć pyłki mogą unosić się do lata. Silniej uczulają odmiany męskie topoli. Największe stężenie alergenu przypada na połowę kwietnia. Pylenie topoli wywołuje katar, swędzenie lub łzawienie oczu. Dolegliwości te, będące objawami alergii, najsilniej dokuczają w kwietniu.

Biały puch topoli, który powszechnie posądza się o to, że alergizuje, tak naprawdę nie uczula. Jest nośnikiem nasion topoli. Okres jego unoszenia zbiega się z początkiem pylenia traw, które najczęsciej odpowaidają za przypisywane pyłowi topoli reakcje alergiczne..

Alergia na pylenie topoli rzadko jest przyczyną alergii krzyżowej – czyli takiej, w której dolegliwości mogą pojawiać się nie tylko w bezpośrednim kontakcie z alergenem, ale również z inną, powiązaną substancją. Topola reaguje krzyżowo z wierzbą. źródło

reklama

Wierzba

Uczulenie na pyłek wierzby nie należy do najczęstszych alergii. Pylenie wierzby najbardziej odczuwają mieszkańcy miast. Kwitnienie tego drzewa jest szczególnie dokuczliwe w kwietniu, choć pyłki pojawiają się w powietrzu już w marcu. Alergia na pylenie wierzby nie znika z wiekiem. Osoby uczulone, oprócz typowych objawów alergii, mogą zaobserwować również reakcje krzyżowe z alergenami topoli. Obydwa drzewa należą do tej samej rodziny - wierzbowatych.

Dąb

Pylenie dębu rozpoczyna się w trzeciej dekadzie kwietnia, choć pyłków tego drzewa najwięcej jest w powietrzu w maju. Objawem uczulenia na pyłki dębu jest alergiczny nieżyt nosa - wodnisty katar, swędzenie, kichanie i uczucie zatkanego nosa.

W pobliżu kwitnących dębów, w parkach oraz w lassach dębowych, stężenie pyłku dębu może być bardzo wysokie. W centrach miast stężenie zwykle jest średnie. Pyłek dębu może wchodzić w reakcję krzyżową z pyłkiem brzozy.

reklama

Jesion

Jesion jest dzikim drzewem leśnym, choć często spotyka się go w parkach i alejach. Pyłki jesionu pojawiają się w powietrzu już pod koniec marca, choć największe stężenie przypada na kwiecień.

Pyłek jesionu ma silne właściwości uczulające i wywołuje typowe objawy alergii wziewnej. U osób, które są na niego wrażliwe, często występuje alergia krzyżowa – na pyłek brzozy, rzadziej na trawy i zboża.

Na uwagę zasługuje reakcja krzyżowa pomiędzy alergenami jesionu, oliwki i ligustru sadzonego w Polsce w postaci żywopłotów. Oznacza to możliwość wystąpienia silnych reakcji uczuleniowych u osób z alergią na alergeny pyłku jesionu, którzy wyjadą w rejon Morza Śródziemnego oraz na obszarach upraw drzewa oliwkowego. źródło

Alergia na pyłki drzew - leczenie

Alergia na pyłki drzew, obok alergii na pyłki traw, to jedna z najczęstszych przyczyn sezonowo występujących objawów alergii na pyłki roślin, czyli tzw. pyłkowicy. Przyczyną alergii na drzewa są alergenne składniki pyłku, zwykle białka, które u osób uczulonych wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego, co w konsekwencji prowadzi do typowych objawów alergii. źródło

Jakie są objawy alergii na pyłki drzew?

Główne objawy alergii na pyłki związane są z błoną śluzową nosa, spojówek, gardła i oskrzeli. Należą do nich:

 • intensywny katar sienny,
 • nieżyt nosa,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • świąd,
 • zapalenie spojówek,
 • łzawienie oczu,
 • astma pyłkowa,
 • problemy z koncentracją.

Objawy alergii na pyłki drzew mają charakter sezonowy i są ściśle skorelowane z okresem pylenia.

Ponieważ wiosna jest dla alergików trudnym czasem, zarówno z uwagi na okres pylenia wielu roślin, jak i wydłużoną ekspozycją na alergeny, zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni zażywać przepisane przez alergologa leki (są to głównie leki antyhistaminowe). Warto też zerkać w kalendarz pylenia – on także pozwala trzymać alergię w ryzach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: